Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայցել է Թուրքիայի աջակցությունը՝ Ուկրաինայում եւ Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու մասին:
Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ՝ մարտի 25-ին Վաշինգտոնում կայացած Մարկո Ռուբիոյի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հանդիպման մասին:
Մեդիամաքսը նշում է, որ փետրվարին կայացած հեռախոսազրույցում Ռուբիոն ու Ֆիդանը քննարկել էին «ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների ամրապնդման ուղիները եւ տարածաշրջանում մեր ընդհանուր շահերը»։
Իսկ հունվարի 24-ի հեռախոսազրույցում «ԱՄՆ պետքարտուղարը եւ Թուրքիայի արտգործնախարարը քննարկել էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կայուն եւ արժանապատիվ խաղաղության կարեւորությունը»։

Рубио запросил поддержку у Турции для достижения мира на Кавказе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Марко Рубио запросил поддержку у Турции для установлении мира на Украине и на Южном Кавказе.
Об этом говорится в сообщении Госдепартамента США о встрече Марко Рубио и министра иностранных дел Турции Хакана Фидана в Вашингтоне 25 марта.
Медиамакс отмечает, что в телефонном разговоре, состоявшемся в феврале, Рубио и Фидан обсудили «пути укрепления отношений между США и Турцией и наши общие интересы в регионе».
А в телефонном разговоре от 24 января «госсекретарь США и министр иностранных дел Турции обсудили важность стабильного и достойного мира между Арменией и Азербайджаном».