Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայցել է Թուրքիայի աջակցությունը՝ Ուկրաինայում եւ Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու մասին:
Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ՝ մարտի 25-ին Վաշինգտոնում կայացած Մարկո Ռուբիոյի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հանդիպման մասին:
Մեդիամաքսը նշում է, որ փետրվարին կայացած հեռախոսազրույցում Ռուբիոն ու Ֆիդանը քննարկել էին «ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների ամրապնդման ուղիները եւ տարածաշրջանում մեր ընդհանուր շահերը»։
Իսկ հունվարի 24-ի հեռախոսազրույցում «ԱՄՆ պետքարտուղարը եւ Թուրքիայի արտգործնախարարը քննարկել էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կայուն եւ արժանապատիվ խաղաղության կարեւորությունը»։

Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Marco Rubio requested Turkey’s support for peace in Ukraine and the South Caucasus.
The news release issued by the U.S. State Department about the meeting between Marco Rubio and Turkish Foreign Minister Hakan Fidan in Washington on March 25 says about it.
Mediamax notes that in a telephone conversation in February, Rubio and Fidan discussed “ways to strengthen U.S.-Turkey relations and our shared interests in the region.”
Earlier, in a telephone conversation on January 24, “the U.S. Secretary of State and the Turkish Foreign Minister discussed the importance of a durable and dignified peace between Armenia and Azerbaijan.”