Անկայուն Կովկասն ու Պուտինի եւ Էրդողանի «մրցակցային համագործակցությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ստամբուլի Կադիր Հաս համալսարանի պրոֆեսոր Մուսթաֆա Այդինը չի կիսում այն կարծիքը, որ Թուրքիան կարող է Հայաստանի համար «դարպաս» դառնալ դեպի Եվրոպական միություն:
Ելույթ ունենալով Կովկասի ինստիտուտի կողմից կազմակերպված գիտաժողովում, Մուսթաֆա Այդինն ասել է, որ ԵՄ-ն ու Թուրքիան մրցակցում են Հարավային Կովկասում եւ այդ պարագայում վերջինիս որպես «կամուրջ» դիտարկելը իրատեսական չէ։
Պրոֆեսորն ասել է, որ Կովկասը մշտապես բախվում է աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների.
«Կարծում եմ, որ այս իրավիճակում գտնվելով՝ հարավկովկասյան երեք պետությունները բավականին վարժվել են հարափոփոխ աշխարհին եւ այն ճգնաժամերին, որոնք ազդում են տարածաշրջանի վրա»։
Մուսթաֆա Այդինը կարծիք է հայտնել, որ այսօր ստեղծվել մի իրավիճակ, երբ որեւէ արտաքին դերակատար Կովկասի նկատմամբ հատուկ հետաքրքրություն չի ցուցաբերում:
«Չեմ կարող ասել՝ դա լավ է, թե վատ։ Դա կարող է լավ լինել, եթե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի։ Իհարկե, ստորագրելը եւ իրական խաղաղության հասնելը տարբեր բաներ են, բայց ստորագրելը արդեն իսկ առաջխաղացում կլինի՝ հաշվի առնելով այն, որ այս հարցով զբաղվող բոլոր միջազգային կառույցները ձախողվել են», - նշել է Այդինը։
Պրոֆեսորը հնարավոր է համարում, որ ուկրաինական պատերազմի ավարտից հետո Ռուսաստանը մասնակիորեն կվերադառնա Կովկաս, ինչը կունենա ոչ այնքան ռազմական, որքան քաղաքական արտահայտություն։
«Չեմ կարծում, որ Ռուսաստանը Կովկասում ռեվիզիոնիզմի կդիմի, քանի որ ռուս-ուկրաինական պատերազմից առաջ Թուրքիան եւ Ռուսաստանը պայմանավորվել էին «բալանսավորել» Կովկասը: Կարծում եմ, որ այդ բալանսը Ռուսաստանը կպահպանի՝ նպատակ ունենալով արեւմտյան խաղացողներին հեռու պահել տարածաշրջանից»,- ասել է Այդինը:
Վերլուծելով ռուս-թուրքական հարաբերությունները՝ փորձագետն արձանագրել է, որ Լիբիայում, Սիրիայում եւ Ադրբեջանում Թուրքիան արդեն իսկ հետ է մղել Ռուսաստանին, բայց Թուրքիան երբեք Ռուսաստանի հետ ուղիղ առճակատման չի գնում։
«Թուրքիան շատ լավ գիտի, որ առանց արեւմտյան աջակցության չի կարող Ռուսաստանի դեմ դուրս գալ։ Վերջին 10 տարիների ընթացքում Պուտինն  ու Էրդողանը մի կողմից մերձենում են, մյուս կողմից՝ հեռվանում։ Նրանք համաձայնության են գալիս այն հարցերում, որոնցում կարող են համատեղ հակադրվել Արեւմուտքին։ Սա ես կոչում եմ մրցակցային համագործակցություն»,-ասել է Այդինը։

«Стабильно нестабильный» Кавказ и «конкурентное сотрудничество» Путина и Эрдогана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Профессор Стамбульского университета имени Кадира Хаса Мустафа Айдын не разделяет мнения, что Турция может стать «воротами» для Армении в Евросоюз.
Выступая в Ереване на конференции, организованной Институтом Кавказа, Мустафа Айдын заявил, что ЕС и Турция конкурируют на Кавказе, и рассматривать Анкару в качестве «моста» нереалистично.
Профессор отметил, что Кавказ постоянно сталкивается с геополитическими вызовами:
«Думаю, что все три государства Южного Кавказа уже привыкли к меняющемуся миру и кризисам, которые постоянно затрагивают регион».
Мустафа Айдын выразил мнение, что сегодня внешние игроки не проявляет особого интереса к Южному Кавказу.
«Не могу сказать - хорошо это или плохо. Было бы хорошо, если бы Армения и Азербайджан подписали мирный договор. Конечно, подписание и достижение реального мира - разные вещи, но подписание само по себе было бы прогрессом, учитывая, что все международные структуры, занимающиеся этим вопросом, потерпели неудачу», - отметил Айдын.
Профессор считает возможным, что после окончания украинской войны Россия «частично вернется на Кавказ».
«Не думаю, что Россия прибегнет к ревизионизму на Кавказе, поскольку до российско-украинской войны Турция и Россия договорились «сбалансировать» Кавказ. Считаю, что Россия будет поддерживать этот баланс, стремясь держать западных игроков подальше от региона», - сказал Айдын.
Анализируя российско-турецкие отношения в целом, эксперт отметил, что Турция уже «оттеснила» Россию в Ливии, Сирии и Азербайджане, однако никогда не вступает в прямую конфронтацию с Россией.
«Турция прекрасно понимает, что не сможет противостоять России без поддержки Запада. За последние 10 лет Путин и Эрдоган, с одной стороны, сближаются, а с другой - отдаляются друг от друга. Они сходятся во мнениях по вопросам, в которых могут совместно противостоять Западу. Я называю это «конкурентным сотрудничеством»», - резюмировад Айдын.