Երեւան: Մեդիամաքս: Կազանում մեկնարկել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը:
Այսօր ելույթ ունենալով BRICS Outreach հանդիպման նիստում Փաշինյանն ասել է, որ «Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագիծը համաձայնեցված է 80-90 տոկոսով»:
«Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրում համաձայնեցվել է տարածքային պահանջների բացակայության, ուժի չկիրառման, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին:
Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է Նախիջեւանի հետ կապ ապահովել սահմանային եւ մաքսային հսկողության պարզեցված ընթացակարգերի մեխանիզմներով:
Երեւանը Բաքվին հրավիրում է խաղաղության պայմանագիրը ստորագրել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Ազգային ժողովի կողմից սահմանազատման հանձնաժողովի կանոնակարգի վավերացումից հետո սահմանների սահմանազատման գործընթացը կակտիվանա:

«Ереван предлагает Баку подписать мирное соглашение» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Казани началась встреча лидеров Армении и Азербайджана Никола Пашиняна и Ильхама Алиева.
Выступая сегодня на заседании в формате BRICS Outreach, Пашинян заявил, что «80-90 процентов проекта мирного договора с Баку согласовано».
«В мирном договоре оговорено отсутствие территориальных претензий, неприменение силы, установление дипломатических отношений.
Армения предложила Азербайджану обеспечить связь с Нахичеванью посредством механизмов упрощенных процедур пограничного и таможенного контроля.
Ереван предлагает Баку подписать мирный договор», - сказал Никол Пашинян.
Он также отметил, что процесс демаркации границы активизируется после того, как парламент утвердит положение о комиссии по демаркации границы.