Բորտնիկով. Արեւմուտքը «դրդում է Երեւանին ձգձգել բանակցությունները Բաքվի հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովն ասել է, որ Արեւմուտքը «դրդում է Երեւանին ձգձգել Բաքվի հետ բանակցությունները»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ Աստանայում ելույթ ունենալով ԱՊՀ անվտանգության գործակալությունների եւ հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում, Բորտնիկովն ասել է.
«Ամերիկացիներն ու եվրոպացիներն ակնհայտորեն շահագրգռված չեն Անդրկովկասում կայունության հաստատմամբ։ Երեւանին դրդելով ձգձգել Բաքվի հետ բանակցությունները՝ Արեւմուտքը փորձում է գլխավորել ադրբեջանա-հայկական կարգավորման գործընթացը եւ հասնել տարածաշրջանում իր «խաղաղապահ» կոնտինգենտի տեղակայմանը` դե յուրե ՄԱԿ-ի, իսկ փաստացի՝ ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո: Նման «խաղաղապահության» հնարավոր բնույթի մասին է վկայում այն փաստը, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղակայված, այսպես կոչված, անկախ ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը հետախուզական գործունեություն է ծավալում Ռուսաստանի եւ մեր գործընկերների դեմ՝ ՆԱՏՕ-ի կոնկրետ երկրի շահերից ելնելով»։
Ռուսաստանի ԱԴԾ տնօրենը նշել է, որ «արտոնյալ զենքի մատակարարումների եւ անվտանգության երաշխիքների դիմաց Արեւմուտքը Հայաստանի կառավարությունից պահանջում է դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, ինչը Երեւանին կդնի էլ ավելի մեծ կախվածության մեջ Հյուսիսատլանտյան դաշինքից Բաքվի հետ նրա հետագա հարաբերությունների հարցերում»։

Директор ФСБ России: Запад «склоняет Ереван к затягиванию переговоров с Баку» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Директор Федеральной службы безопасности (ФСБ) России Александр Бортников заявил, что Запад «склоняет Ереван к затягиванию переговоров с Баку».
Как сообщает ТАСС, выступая в Астане на заседании Совета руководителей органов безопасности и спецслужб СНГ, Бортников заявил:
«Американцы и европейцы явно не заинтересованы в установлении стабильности в Закавказье. Склоняя Ереван к затягиванию переговоров с Баку, Запад пытается возглавить процесс азербайджано-армянского урегулирования и добиться размещения в регионе собственного «миротворческого» контингента - де-юре под эгидой ООН, а де-факто натовской. На возможный характер такого «миротворчества» указывает уже то, что развернутая на границе Армении и Азербайджана так называемая независимая гражданская наблюдательная миссия ЕС ведет разведдеятельность в интересах конкретной страны НАТО против России и наших партнеров».
Директор ФСБ России отметил он, «в обмен на льготные поставки вооружений и гарантии безопасности Запад добивается от армянского правительства выхода из ОДКБ, что поставит Ереван в еще большую зависимость от Североатлантического альянса в вопросах его дальнейших отношений с Баку».