Բորտնիկով. Արեւմուտքը «դրդում է Երեւանին ձգձգել բանակցությունները Բաքվի հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովն ասել է, որ Արեւմուտքը «դրդում է Երեւանին ձգձգել Բաքվի հետ բանակցությունները»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ Աստանայում ելույթ ունենալով ԱՊՀ անվտանգության գործակալությունների եւ հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում, Բորտնիկովն ասել է.
«Ամերիկացիներն ու եվրոպացիներն ակնհայտորեն շահագրգռված չեն Անդրկովկասում կայունության հաստատմամբ։ Երեւանին դրդելով ձգձգել Բաքվի հետ բանակցությունները՝ Արեւմուտքը փորձում է գլխավորել ադրբեջանա-հայկական կարգավորման գործընթացը եւ հասնել տարածաշրջանում իր «խաղաղապահ» կոնտինգենտի տեղակայմանը` դե յուրե ՄԱԿ-ի, իսկ փաստացի՝ ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո: Նման «խաղաղապահության» հնարավոր բնույթի մասին է վկայում այն փաստը, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղակայված, այսպես կոչված, անկախ ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը հետախուզական գործունեություն է ծավալում Ռուսաստանի եւ մեր գործընկերների դեմ՝ ՆԱՏՕ-ի կոնկրետ երկրի շահերից ելնելով»։
Ռուսաստանի ԱԴԾ տնօրենը նշել է, որ «արտոնյալ զենքի մատակարարումների եւ անվտանգության երաշխիքների դիմաց Արեւմուտքը Հայաստանի կառավարությունից պահանջում է դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, ինչը Երեւանին կդնի էլ ավելի մեծ կախվածության մեջ Հյուսիսատլանտյան դաշինքից Բաքվի հետ նրա հետագա հարաբերությունների հարցերում»։

Yerevan /Mediamax/. Director of Russia’s Federal Security Service (FSS) Alexander Bortnikov said that the West is “inclining Yerevan to delay negotiations with Baku.”
TASS reports that speaking at a meeting of the Council of Heads of Security Bodies and Special Services of the CIS in Astana, Bortnikov said:
“The Americans and Europeans are clearly not interested in establishing stability in Transcaucasia. By inclining Yerevan to delay negotiations with Baku, the West is trying to lead the process of Azerbaijani-Armenian settlement and achieve the deployment of its own ‘peacekeeping’ contingent in the region - de jure under the auspices of the UN, but de facto under the auspices of NATO. The possible nature of such “peacekeeping” is already indicated by intelligence activities conducted by the so-called independent civilian observation mission of the EU deployed on the border of Armenia and Azerbaijan in the interests of a particular NATO country against Russia and our partners.”
The director of the Russian Federal Security Service noted that “in exchange for favorable arms supplies and security guarantees, the West is pushing the Armenian government to withdraw from the CSTO, which will make Yerevan even more dependent on the North Atlantic Alliance for its future relations with Baku”.