Հայկական կողմը Իրանի հետ Ուրմիա լճի հարցով որեւէ պայմանավորվածություն չունի
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ Ուրմիա լճի պահպանման հարցում որեւէ պայմանավորվածություն չկա:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի թղթակցին ասել է ՀՀ Բնապահպանության նախարարության Ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության պետ Վոլոդյա Նարիմանյանը, իրանական կողմը պաշտոնապես որեւէ առաջարկ չի ներկայացրել լճի վերականգնման հարցում Հայաստանի աջակցությունը ստանալու համար:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ օրեր առաջ Իրանի Շրջակա միջավայրի եւ բնապահպանության հարցերով կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Մոհամմադիզադեն հայտարարել էր, թե Իրանը եւ Հայաստանը համագործակցության պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Ուրմիա լճի վերականգնման հարցում, եւ այս նպատակով Հայաստանը ջուր կտրամադրի Իրանին:
Սրան ի պատասխան ՀՀ ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության պետը նշել է, որ Իրանի Շրջակա միջավայրի եւ բնապահպանության հարցերով կազմակերպության ղեկավարի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության՝ հուլիսի 16-ից 18-ը Երեւան կատարած այցի ընթացքում նման հարց չի քննարկվել:
“Պաշտոնապես նման հարցադրում հայկական կողմին չի ներկայացվել: Հանդիպման ընթացքում մենք քննարկել ենք Արաքս գետի ջրի ուսումնասիրության եւ համատեղ պարկ ստեղծելու մասին հարցերը”,- ասել է Վոլոդյա Նարիմանյանը:
Նա չի բացառել, որ ապագայում լճի վերականգնման հարցը քննարկվի իրանական կողմի հետ, սակայն նշել է, որ այժմ նման համագործակցության մասին խոսելը շատ վաղ է:
Իրանական կողմի հավաստմամբ, Ուրմիա լճի ցամաքումը “բնապահպանական աղետ կդառնա”՝ իր ազդեցությունը թողնելով նաեւ հարեւան երկրների վրա:
Իրանի բնապահպանական գերատեսչության ներկայացրած տվյալներով, լճի մակերեսի գրեթե կեսը ցամաքել է եւ վերածվել աղի շերտերի:
Անցած տարի օգոստոսին լճի ափին գտնվող նույնանուն Ուրմիա քաղաքում եւ Թավրիզում բողոքի զանգվածային ակցիաներ են տեղի ունեցել, որոնց մասնակիցները կառավարությանը մեղադրում են լիճը փրկելու համար անհրաժեշտ քայլեր չկատարելու համար:

У армянской стороны нет договоренностей с Ираном по поводу спасения озера Урмия - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Между Арменией и Ираном нет никаких договоренностей по поводу спасения озера Урмия.
Как сообщил Медиамакс начальник Агентства по управлению водными ресурсами при министерстве по охране природы Армении Володя Нариманян, иранская сторона не представляла официальных предложений для получения содействия Армении в вопросе восстановления озера.
Медиамакс напоминает, что несколько дней назад руководитель ведомства по вопросам окружающей среды и экологии Ирана Мохаммад Джавад Мохаммадизаде заявил, что Иран и Армения достигли договоренности о сотрудничестве в вопросе восстановления озера Урмия, и с этой целью Армения предоставит Ирану воду.
В ответ на это начальник Агентства по управлению водными ресурсами Армении отметил, что 16-18 июля в ходе визита делегации во главе с руководителем ведомства по вопросам окружающей среды и экологии Ирана в Ереван подобные вопросы не обсуждались.
«Официально армянской стороне подобного предложения сделано не было. В ходе встречи мы обсудили вопросы исследования реки Аракс и создания единого парка»,- заявил Володя Нариманян.
Он не исключил, что в будущем вопрос спасения озера будет обсуждаться с иранской стороной, однако отметил, что пока говорить о подобном сотрудничестве рано.
По заверению иранской стороны, осушение озера Урмия «станет экологической катастрофой», которая повлияет и на соседние страны.
По представленным иранским экологическим ведомством данным, почти половина поверхности озера высохла и превратилось в слои соли.
В прошлом году в одноименном городе Урмия и Тавризе прошли массовые акции протеста, участники которых обвиняли правительство в нежелании принять меры для спасения озера.