Հայկական կողմը Իրանի հետ Ուրմիա լճի հարցով որեւէ պայմանավորվածություն չունի
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ Ուրմիա լճի պահպանման հարցում որեւէ պայմանավորվածություն չկա:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի թղթակցին ասել է ՀՀ Բնապահպանության նախարարության Ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության պետ Վոլոդյա Նարիմանյանը, իրանական կողմը պաշտոնապես որեւէ առաջարկ չի ներկայացրել լճի վերականգնման հարցում Հայաստանի աջակցությունը ստանալու համար:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ օրեր առաջ Իրանի Շրջակա միջավայրի եւ բնապահպանության հարցերով կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Մոհամմադիզադեն հայտարարել էր, թե Իրանը եւ Հայաստանը համագործակցության պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Ուրմիա լճի վերականգնման հարցում, եւ այս նպատակով Հայաստանը ջուր կտրամադրի Իրանին:
Սրան ի պատասխան ՀՀ ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության պետը նշել է, որ Իրանի Շրջակա միջավայրի եւ բնապահպանության հարցերով կազմակերպության ղեկավարի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության՝ հուլիսի 16-ից 18-ը Երեւան կատարած այցի ընթացքում նման հարց չի քննարկվել:
“Պաշտոնապես նման հարցադրում հայկական կողմին չի ներկայացվել: Հանդիպման ընթացքում մենք քննարկել ենք Արաքս գետի ջրի ուսումնասիրության եւ համատեղ պարկ ստեղծելու մասին հարցերը”,- ասել է Վոլոդյա Նարիմանյանը:
Նա չի բացառել, որ ապագայում լճի վերականգնման հարցը քննարկվի իրանական կողմի հետ, սակայն նշել է, որ այժմ նման համագործակցության մասին խոսելը շատ վաղ է:
Իրանական կողմի հավաստմամբ, Ուրմիա լճի ցամաքումը “բնապահպանական աղետ կդառնա”՝ իր ազդեցությունը թողնելով նաեւ հարեւան երկրների վրա:
Իրանի բնապահպանական գերատեսչության ներկայացրած տվյալներով, լճի մակերեսի գրեթե կեսը ցամաքել է եւ վերածվել աղի շերտերի:
Անցած տարի օգոստոսին լճի ափին գտնվող նույնանուն Ուրմիա քաղաքում եւ Թավրիզում բողոքի զանգվածային ակցիաներ են տեղի ունեցել, որոնց մասնակիցները կառավարությանը մեղադրում են լիճը փրկելու համար անհրաժեշտ քայլեր չկատարելու համար:

Yerevan, August 6. /Mediamax/. Armenia and Iran have no agreements on saving the Urmia Lake.
Head of the Water Resources Management Agency at the Ministry of Nature Protection of Armenia Volodya Narimanyan told Mediamax that the Iranian side didn't present any official proposals to get Armenia’s support in saving the lake.
Mediamax recalls that head of the Environmental Protection Organization of Iran Mohammad Javad Mohammadizadeh stated several days ago that Iran and Armenia reached an agreement on cooperation in the issue of recovering Urmia Lake and Armenia would provide water to Iran to this end.
In reply to this, head of the Water Resources Management Agency of Armenia stated that such issues were not discussed during the visit of Iranian delegation to Yerevan on July 16-18.
“Armenia hasn't been officially made such a proposal. During the meeting, we discussed issues of researching the river of Araks and setting up a joint park”, stated Volodya Narimanyan.
He didn't rule out that the issue of saving the lake will be discussed with the Iranian side in the future noting that it's yet early to speak about such a cooperation.
The Iranian side says that dewatering of the Urmia Lake “will become en environmental disaster” which will affect neighboring countries as well.
According to the data provided by the Iranian environmental organizations, almost half of the lake's surface has dried up and turned into salt layers.
Mass protests which participants condemned the government of not willing to take actions for saving the lake were held in the towns of Urmia and Tavriz last year.