Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ Միջազգային հարաբերությունների համալսարանի (МГИМО) Միջազգային ուսումնասիրությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Նիկոլայ Սիլաեւի կարծիքով, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների սրումը պայմանավորված է մի քանի գործոններով։
Նրա խոսքով, դրանցից մեկն այն է, որ «Ադրբեջանի իշխանությունները իրենց հաղթող են համարում եւ էյֆորիայի մեջ են Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ վերահսկողություն հաստատելուց հետո»։
«Խնդիրն այն է, որ էյֆորիայի զգացումը պետք է պահպանել եւ Ադրբեջանի իշխանությունները նոր արտաքին քաղաքական հաջողությունների կարիք ունեն։
Ռուսաստանցիների ձերբակալությունները Ադրբեջանում կապված են սեփական անպարտելիության նկատմամբ վստահությունը պահպանելու ցանկության հետ։ Ի վերջո, Ռուսաստանը երկրի ամենաազդեցիկ հարեւանն է, ինչը պետք է հանրապետության բնակչությանը ցուցադրի Բաքվի արտաքին քաղաքականության ուժը», - ասել է ռուսաստանցի փորձագետը Metro թերթին տված հարցազրույցում։

“Azerbaijani authorities need to maintain a sense of euphoria” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Nikolay Silayev, a leading researcher at the Institute of International Studies at Russia’s MGIMO University, believes that the escalation in Russia-Azerbaijan relations is driven by several factors.
According to him, one key factor is that “the Azerbaijani leadership views itself as a winner and remains in a state of euphoria after establishing control over Nagorno-Karabakh.”
“The problem is that the sense of euphoria associated with this needs to be maintained. And the Azerbaijani authorities need new foreign policy successes.
The detentions of Russians in Azerbaijan are agreed with the desire to maintain confidence in their own invincibility. Since Russia is Azerbaijan’s most influential neighbor, such steps are aimed at demonstrating Baku’s foreign policy assertiveness to its domestic audience,” the Russian expert said in an interview with the Metro newspaper.