Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ Միջազգային հարաբերությունների համալսարանի (МГИМО) Միջազգային ուսումնասիրությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող Նիկոլայ Սիլաեւի կարծիքով, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների սրումը պայմանավորված է մի քանի գործոններով։
Նրա խոսքով, դրանցից մեկն այն է, որ «Ադրբեջանի իշխանությունները իրենց հաղթող են համարում եւ էյֆորիայի մեջ են Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ վերահսկողություն հաստատելուց հետո»։
«Խնդիրն այն է, որ էյֆորիայի զգացումը պետք է պահպանել եւ Ադրբեջանի իշխանությունները նոր արտաքին քաղաքական հաջողությունների կարիք ունեն։
Ռուսաստանցիների ձերբակալությունները Ադրբեջանում կապված են սեփական անպարտելիության նկատմամբ վստահությունը պահպանելու ցանկության հետ։ Ի վերջո, Ռուսաստանը երկրի ամենաազդեցիկ հարեւանն է, ինչը պետք է հանրապետության բնակչությանը ցուցադրի Բաքվի արտաքին քաղաքականության ուժը», - ասել է ռուսաստանցի փորձագետը Metro թերթին տված հարցազրույցում։

Ереван /Медиамакс/. Ведущий научный сотрудник Института международных исследований МГИМО МИД России Николай Силаев считает, что эскалация в отношениях России и Азербайджана связана с несколькими факторами.
По его словам, один из них обусовлен тем, что «власти Азербайджана видят себя победителями и находятся в состоянии эйфории после установления контроля над Нагорным Карабахом».
«Проблема в том, что связанное с этим событием чувство эйфории нужно поддерживать. И азербайджанские власти нуждаются в новых внешнеполитических успехах.
Именно с желанием поддержать уверенность в собственной непобедимости связаны прошедшие в Азербайджане задержания россиян. Ведь Россия является самым влиятельным соседом страны, что лишний раз должно продемонстрировать населению республики внешнеполитическую силу Баку», - сказал российский эксперт в интервью газете Metro.