Ադրբեջանը շահագրգռված չէ էսկալացիայի մեջ, ասել է Ալիեւի օգնականը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ «Ադրբեջանը հավատարիմ է խաղաղ կարգավորմանը եւ շահագրգռված չէ էսկալացիայի մեջ»։
«Հայաստանի ղեկավարությանը կոչ ենք անում չմիջամտել Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող էթնիկ հայերի մեր պետությանը ինտեգրվելու գործընթացին եւ չաշխատել մեր երկրի ինքնիշխանությունը խարխլելու ուղղությամբ»,- ասել է նա ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
Հաջիեւի խոսքով, «այս պահին խաղաղ գործընթացը արգելակվում է Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության ոչ կառուցողական եւ ոչ անկեղծ դիրքորոշման պատճառով»։
«Լաչինի ճանապարհի գոյություն չունեցող շրջափակման պատրվակով Ադրբեջանի դեմ լայնածավալ ապատեղեկատվական արշավ է սկսվել, որը համակարգում են Երեւանը եւ հայկական սփյուռքը աշխարհի տարբեր երկրներում, հատկապես՝ Արեւմուտքում», - ասել է Ալիեւի օգնականը:
Նա խաղաղության գործընթացի հիմնական խոչընդոտ է անվանել այն, որ «Հայաստանը շարունակում է ֆինանսական եւ ռազմաքաղաքական աջակցություն ցուցաբերել անօրինական ռեժիմին մեր տարածքում»։
«Մենք չենք քննարկելու հարցեր, որոնք կասկածի տակ են դնում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ էլ որեւէ երրորդ երկրի հետ։ Մեր պետության ներքին գործերին միջամտելու փորձերը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կենտրոնական իշխանության եւ Ղարաբաղի էթնիկ հայ փոքրամասնության միջեւ երկխոսության ինչ-որ «միջազգային մեխանիզմների» ստեղծման թեման արծարծելով, դատապարտված են ձախողման։ Ղարաբաղը Ադրբեջանի ներքին խնդիրն է եւ դա վիճարկելու ցանկացած փորձ հակաարդյունավետ է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու հեռանկարների տեսանկյունից», - ընդգծել է Հիքմեթ Հաջիեւը։
Պատասխանելով հարցին՝ կարո՞ղ է Բաքուն կրկին դիմել ուժի, ինչպես դա արեց 2020 թվականին, Ադրբեջանի նախագահի օգնականն ասել է.
«Չէի ցանկանա վարկածային սցենարներ մեկնաբանել։ Ադրբեջանը միջազգային հանրության պատասխանատու անդամ է եւ միշտ գործում է իր Սահմանադրության եւ միջազգային իրավունքի դրույթներին համապատասխան։ Մենք նպատակաուղղված ենք բոլոր առկա խնդիրների խաղաղ լուծմանը»։

Гаджиев: «Азербайджан не заинтересован в эскалации» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что «Азербайджан привержен мирному урегулированию и не заинтересован в эскалации».
«Мы призываем армянское руководство не мешать процессу интеграции этнических армян, проживающих в Карабахском регионе Азербайджана, в наше государство и не работать на подрыв суверенитета нашей страны», - сказал он в интервью ТАСС.
По словам Гаджиева, «в настоящий момент мирный процесс тормозится по причине неконструктивной и неискренней позиции армянского политического руководства».
«Под предлогом несуществующей блокады Лачинской дороги против Азербайджана была развязана масштабная дезинформационная кампания, которая координируется со стороны Еревана и армянской диаспоры в разных странах мира, особенно на Западе», - заявил помощник Алиева.
Главным препятствием для мирного процесса он назвал тот факт, что «Армения продолжает содержать финансово и военно-политически незаконный режим на нашей территории».
«Мы не будем обсуждать ни с Арменией, ни с какой-либо третьей страной вопросы, ставящие под сомнение территориальную целостность и суверенитет Азербайджана. Попытки вмешательства во внутренние дела нашего государства, в том числе и посредством педалирования темы создания неких «международных механизмов» для диалога между центральной властью Азербайджана и этническим армянским меньшинством в Карабахе, обречены на провал. Карабах — это внутренний вопрос Азербайджана, и любые попытки оспорить это контрпродуктивны с точки зрения перспективы достижения устойчивого мира в регионе», - подчеркнул Хикмет Гаджиев.
Отвечая на вопрос: может ли Баку вновь прибегнуть к силе, как это было в 2020 году, помощник президента Азербайджана сказал:
«Я бы не хотел комментировать гипотетические сценарии. Азербайджан является ответственным членом международного сообщества и всегда действует в соответствии с положениями своей Конституции и нормами международного права. Мы нацелены на мирное решение всех существующих вопросов».