Երեւան։ Մեդիամաքս։ Իրանի պաշտպանության նախարար Մոհամադ Ռեզա Աշտիանին կարծիք է հայտնել, որ մոտ ապագայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմական առճակատում չի լինի։
ՏԱՍՍ-ը վկայակոչում է Tasnim գործակալությունը, որը մեջբերում է Իրանի պաշտպանության նախարարի խոսքերը.
«Հավատում ենք, որ Կովկասում պատերազմ չի լինի եւ հստակ արտահայտել ենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումն այս հարցում։ Մենք չենք ընդունում պետությունների միջեւ սահմանների փոփոխությունը, բայց կարծում ենք, որ մոտ ապագայում տարածաշրջանում որեւէ լուրջ բան տեղի չի ունենա»։
Ավելի վաղ այս շաբաթ Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Նասեր Քանանի Չաֆին ասել էր, որ Ադրբեջանի իշխանությունները մտադիր չեն հարձակվել Հայաստանի վրա։

Министр обороны Ирана считате, что войны между Арменией и Азербайджаном не будет - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Ирана Мохаммад Реза Аштияни выразил мнение, что военного противостояния между Арменией и Азербайджаном в ближайшем будущем не случится.
ТАСС ссылается на агентство Tasnim, которое приводит следующие слова министра обороны Ирана:
«Мы верим, что войны на Кавказе не будет, и четко изложили позицию Исламской Республики Иран по этому вопросу. Мы не приемлем изменения границ между государствами, однако полагаем, что ничего серьезного в регионе в ближайшее время не произойдет».
Ранее на этой неделе представитель МИД Ирана Насер Канани Чафи заявил, что власти Азербайджана не собираются совершать нападение на Армению.