«Ռուս խաղաղապահները վերածվում են Ադրբեջանի ռազմական պատանդների» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանյան Ռազմավարությունների եւ տեխնոլոգիաների վերլուծության կենտրոնի տնօրեն Ռուսլան Պուխովի կարծիքով, «Ռուսաստանը դարձել է 2020 թվականի որոշումների պատանդը»։
«Դեռ այն ժամանակ ակնհայտ էր, որ խաղաղապահ ուժերի քողի տակ Ղարաբաղը պրոտեկտորատի տակ վերցնելը Ռուսաստանի Դաշնության դիրքերն այստեղ դարձնում էր շատ խոցելի եւ առաջին հերթին կախված ադրբեջանական կողմի բարի կամքից։ Ռուսաստանի կողմից տարածաշրջանում իրական ուժային տարբերակների եւ գործելու իրական կամքի կորստի ներկա պայմաններում ռուսական զորախումբը, ըստ էության, վերածվում է Ադրբեջանի ռազմական պատանդի եւ, ամենայն հավանականությամբ, դատապարտված է մնալ պասիվ դիտորդի դերում»,- ասել է փորձագետը «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթի հետ հարցազրույցում։
«2020 թվականին Հայաստանը խաղադրույքն արել Ռուսաստանի Դաշնության վրա՝ որպես իր գլխավոր դաշնակցի։ Բայց հիմա այս խաղադրույքն այնքան էլ չի աշխատում։ Ռուսամետ կողմնորոշումը առնվազն խանգարում է Երեւանին աջակցություն ստանալ Արեւմուտքից։ Այդ պատճառով է, կարծում եմ, Փաշինյանը բռնել Ռուսաստանի հետ կապերը ցուցադրաբար խզելու գիծը՝ նպատակ ունենալով վերակողմնորոշվել դեպի Արեւմուտք»,- նշել է Ռուսլան Պուխովը։
«Ռուսաստանի Դաշնությունը, որն Ադրբեջանի համար հիմնական զսպող գործոնն էր, զբաղված է Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողությամբ։ Հետեւաբար, Ադրբեջանի համար ստեղծվել է չափազանց բարենպաստ արտաքին քաղաքական իրավիճակ ղարաբաղյան հիմնախնդրի «վերջնական լուծման» համար։ Նույնիսկ չսպասելով ռուսական խաղաղապահ ուժերի հնգամյա մանդատի ավարտին»,- ասել է փորձագետը։

Ереван /Медиамакс/. Директор российского Центра анализа стратегий и технологий Руслан Пухов считает, что «Россия оказалась заложницей решений 2020 года».
«Уже тогда было очевидно, что взятие под вывеской миротворческих сил под протекторат Карабаха делает положение РФ тут очень уязвимым, и в первую очередь зависимой от доброй воли азербайджанской стороны. С нынешней утерей Россией в регионе реальных силовых опций и реальной воли к действию российский контингент превращается, по сути, в военных заложников Азербайджана, и, скорее всего, обречен быть пассивным наблюдателем», - сказал эксперт в интервью газете «Московский комсомолец».
«Армения в 2020 году сделала ставку на Российскую Федерацию как на главного союзника. Но сейчас эта ставка не очень срабатывает. По крайней мере, пророссийская ориентация препятствует получению Ереваном поддержки со стороны Запада. Поэтому, думаю, Пашинян и взял линию на демонстративный разрыв с Россией с целью переориентации на Запад», - заметил Руслан Пухов.
«Российская Федерация, которая была главным сдерживающим фактором для Азербайджана, занята специальной военной операцией на Украине. А потому для Азербайджана сложилась крайне благоприятная внешнеполитическая ситуация для «окончательного решения» карабахского вопроса. Причем даже не дожидаясь истечения пятилетнего срока мандата российских миротворческих сил», - признал эксперт.