Ալիեւ. Ադրբեջանն «անուղղակիորեն դարձել է ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշնակիցը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ իր երկիրը «անուղղակիորեն դառնում է ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշնակիցը»։
Մայիսի 3-ին Շուշիում պատասխանելով «Մեծ Եվրասիայի աշխարհաքաղաքականության ձեւավորումը. անցյալից ներկա եւ ապագա» համաժողովի մասնակիցներից մեկի հարցին՝ Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Դառնալով Թուրքիայի ռազմական դաշնակիցը՝ Ադրբեջանն անուղղակիորեն որոշ չափով դառնում է նաեւ ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշնակիցը։
Տարիների ընթացքում թյուր պատկերացում է եղել եվրաատլանտյան ինտեգրման ճանապարհի մասին։
Այո, Ադրբեջանը պաշտոնապես ոչ մի համաձայնագրի չի մասնակցել։ Ի տարբերություն «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի որոշ անդամների, մենք ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիր չենք ստորագրել։ Բայց ոչ այն պատճառով, որ չէինք ցանկանում ավելի մոտ լինել: Իմ կարծիքով, ասոցացման համաձայնագիրը,  համաձայնագիր չէ բառի ընդունված իմաստով։ Այն հրահանգների ցանկ է, որոնք ներկայացված են այս ձեւաչափին միացած երկրներին:
Մենք այլ ճանապարհ ենք ընտրել: Մենք ստորագրել ենք ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրեր եւ հռչակագրեր ԵՄ 9 անդամների հետ։ Այսինքն՝ կազմակերպության անդամ երկրների մեկ երրորդի հետ։ Եվ ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագրերն ավելի մեծ արժեք ունեն, քան ասոցացման համաձայնագիրը։
Նույնը ՆԱՏՕ-ի դեպքում է։ ՆԱՏՕ-ն 15 տարի առաջ անդամակցություն խոստացավ Ուկրաինային եւ Վրաստանին։ Ես ներկա էի ՆԱՏՕ-ի Բուխարեստի գագաթնաժողովին, երբ որոշ եվրոպական առաջատար երկրների ղեկավարներ մերժեցին Ուկրաինային եւ Վրաստանին տրամադրել անդամակցության գործողությունների ծրագիր: Փոխարենը հայտարարվեց, որ նրանք անդամակցելու են։ Ե՞րբ: Պատասխան չկար։ Անցել է 15 տարի։ Բայց մենք բանակի ներուժի տեսանկյունից ՆԱՏՕ-ի երկրորդ անդամ երկրի հետ համաձայնագիր ենք ստորագրել, եւ սա լուրջ է։ Այսինքն՝ մենք միշտ ընտրություն ենք կատարել հօգուտ գործնական քայլերի, այլ ոչ թե հայտարարությունների, որոնք հետագայում շոշափելի արդյունք չեն տվել»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что его страна «косвенно становится военным союзником НАТО».
Отвечая 3 мая в Шуши на вопрос одного их участников конференции «Формирование геополитики Большой Евразии: от прошлого к настоящему и будущему», Ильхам Алиев, в частности, сказал:
«Становясь военным союзником Турции, Азербайджан косвенно становится в определенной степени и военным союзником НАТО.
На протяжении нескольких лет существовало ошибочное представление о пути к евроатлантической интеграции.
Да, формально Азербайджан не участвовал в каких-либо соглашениях. В отличие от некоторых членов программы «Восточное партнёрство», мы не подписали соглашение об ассоциации с ЕС. Но не потому, что мы не хотели быть ближе. На мой взгляд, соглашение об ассоциации не является соглашением в привычном смысле этого слова. Это просто перечень инструкций, представленных странам, примкнувшим к данному формату.
Мы выбрали другой путь. Мы подписали соглашения о стратегическом партнерстве и декларации с девятью членами ЕС. То есть, с третью стран-членов организации. И декларации о стратегическом партнерстве имеют большую ценность, чем соглашение об ассоциации.
То же самое и в случае с НАТО. НАТО 15 лет назад обещало Украине и Грузии членство в альянсе. Я присутствовал на Бухарестском саммите НАТО, когда некоторые лидеры некоторых ведущих европейских стран отказали Украине и Грузии в Плане действий по членству. Но вместо этого было объявлено, что они станут членами. Когда? Ответа не последовало. Прошло 15 лет. Но мы подписали соглашение со второй страной-членом НАТО по потенциалу армии, и это серьезно. То есть, мы всегда делали выбор в пользу практических шагов, а не деклараций, которые впоследствии не давали ощутимых результатов».