Ալիեւ. Ադրբեջանն «անուղղակիորեն դարձել է ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշնակիցը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ իր երկիրը «անուղղակիորեն դառնում է ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշնակիցը»։
Մայիսի 3-ին Շուշիում պատասխանելով «Մեծ Եվրասիայի աշխարհաքաղաքականության ձեւավորումը. անցյալից ներկա եւ ապագա» համաժողովի մասնակիցներից մեկի հարցին՝ Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Դառնալով Թուրքիայի ռազմական դաշնակիցը՝ Ադրբեջանն անուղղակիորեն որոշ չափով դառնում է նաեւ ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշնակիցը։
Տարիների ընթացքում թյուր պատկերացում է եղել եվրաատլանտյան ինտեգրման ճանապարհի մասին։
Այո, Ադրբեջանը պաշտոնապես ոչ մի համաձայնագրի չի մասնակցել։ Ի տարբերություն «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի որոշ անդամների, մենք ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիր չենք ստորագրել։ Բայց ոչ այն պատճառով, որ չէինք ցանկանում ավելի մոտ լինել: Իմ կարծիքով, ասոցացման համաձայնագիրը,  համաձայնագիր չէ բառի ընդունված իմաստով։ Այն հրահանգների ցանկ է, որոնք ներկայացված են այս ձեւաչափին միացած երկրներին:
Մենք այլ ճանապարհ ենք ընտրել: Մենք ստորագրել ենք ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրեր եւ հռչակագրեր ԵՄ 9 անդամների հետ։ Այսինքն՝ կազմակերպության անդամ երկրների մեկ երրորդի հետ։ Եվ ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագրերն ավելի մեծ արժեք ունեն, քան ասոցացման համաձայնագիրը։
Նույնը ՆԱՏՕ-ի դեպքում է։ ՆԱՏՕ-ն 15 տարի առաջ անդամակցություն խոստացավ Ուկրաինային եւ Վրաստանին։ Ես ներկա էի ՆԱՏՕ-ի Բուխարեստի գագաթնաժողովին, երբ որոշ եվրոպական առաջատար երկրների ղեկավարներ մերժեցին Ուկրաինային եւ Վրաստանին տրամադրել անդամակցության գործողությունների ծրագիր: Փոխարենը հայտարարվեց, որ նրանք անդամակցելու են։ Ե՞րբ: Պատասխան չկար։ Անցել է 15 տարի։ Բայց մենք բանակի ներուժի տեսանկյունից ՆԱՏՕ-ի երկրորդ անդամ երկրի հետ համաձայնագիր ենք ստորագրել, եւ սա լուրջ է։ Այսինքն՝ մենք միշտ ընտրություն ենք կատարել հօգուտ գործնական քայլերի, այլ ոչ թե հայտարարությունների, որոնք հետագայում շոշափելի արդյունք չեն տվել»։

Answering the question of one of the participants of the “Shaping the Geopolitics of the Greater Eurasia: from Past to Present to Future” conference in Shushi on May 3, Ilham Aliyev, in particular, said:
“Becoming a military ally to Turkey, Azerbaijan indirectly becomes, to a certain degree, a military ally to NATO.
There was, for several years, a kind of misperception of the road to Euro-Atlantic integration.
Yes, Azerbaijan did not engage formally in any form of agreements. We even did not sign an association agreement with the EU, unlike some of the members of the Eastern Partnership Program. But that was not because we did not want to be closer. To my mind, the association agreement is not an agreement in a normal sense of the word. It is just a list of instructions, which have been presented to those countries which joined this format.
We have chosen the different path. We signed strategic partnership agreements and declarations with nine members of the EU. So, this is one third of member states. And strategic partnership declarations have much higher value than association agreement.
The same with NATO. NATO promised Ukraine and Georgia 15 years ago to become member states. I was present at the Bucharest NATO Summit, when Ukraine and Georgia were denied by some leaders of some leading European countries from the Membership Action Plan. But instead, it was announced that they will become a member. When? Nobody said. 15 years have passed. But we signed an agreement with the second NATO member state with respect to the potential of the army and this is serious. So, we always have chosen the paths of practical steps rather than declarations, which then did not transform into tangible results.”