Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր հույս է հայտնել, որ «խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում Երեւանը խոհեմություն կցուցաբերի»։
«Եթե Հայաստանը խաղաղություն չի ուզում, ապա խաղաղություն չի լինի: Կան երկրներ, որոնք խաղաղության պայմանագիր չեն ստորագրել, մենք դա գիտենք պատմությունից։ Բայց դա լավ չի լինի ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ տարածաշրջանի, եւ, իհարկե, ո՛չ էլ Ադրբեջանի համար։ Ուստի մենք դեռ հույս ունենք, որ նրանք խոհեմություն կցուցաբերեն»,- ասել է Ալիեւը՝ Շուշիում ելույթ ունենալով «Մեծ Եվրասիայի աշխարհաքաղաքականության ձեւավորում. անցյալից ներկա եւ ապագա» համաժողովում։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը Հայաստանի կողմից կառուցողական մոտեցում ցուցաբերելու հույս ունի։
«Եթե ոչ, ապա դիվանագիտական միջոցներից բացի այլ միջոցներ չենք նախատեսում ձեռնարկել։ Խաղաղություն, կոմունիկացիաներ չեն լինի, եւ նրանք կրկին մեկուսացված կլինեն»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նրա խոսքով, այս դեպքում Հայաստանը պետք է տեղ գտնի «նոր աշխարհաքաղաքական կոնֆիգուրացիայի մեջ, քանի որ ողջ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը փոխվել է՝ ոչ միայն տարածաշրջանում, այլեւ աշխարհում»։
Ալիեւը նաեւ հույս է հայտնել, որ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների բանակցությունները «եթե ոչ արդյունք, ապա գոնե տեսանելի առաջընթաց կապահովեն»։

Алиев: «Если Армения не хочет мира, то мира не будет» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «Баку рассчитывает на благоразумие Еревана в вопросе подписания мирного договора».
«Если Армения не хочет мира, то мира не будет. Есть такие страны, которые не подписывали мирного соглашения, мы знаем это из истории. Но это не будет хорошо ни для Армении, ни для региона и, конечно, ни для Азербайджана. Поэтому мы все еще надеемся, что они проявят благоразумие», - сказал Алиев, выступая в Шуши на конференция «Формирование геополитики Большой Евразии: от прошлого к настоящему и будущему».
Он добавил, что Азербайджан надеется конструктивность со стороны Армении.
«Если нет, то мы не планируем предпринимать никаких других мер, кроме дипломатических. С нас этого достаточно. Поэтому не будет никакого мира, никаких коммуникаций, и они снова будут изолированы», - сказал президент Азербайджана.
По его словам, Армении в таком случае придется искать место «в новой геополитической конфигурации потому что вся геополитическая ситуация не только в регионе, но и в мире изменилась».
Он также выразил надежду, что переговоры министров иностранных дел Азербайджана и Армении в Вашингтоне «дадут если не результат, то хоть какой-то видимый прогресс».