«Անցակետի հիմնումը մեր իրավունքն է», ասել է Ալիեւը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Բաքվում Ֆրանսիայի արտգործնախարար Քեթրին Կոլոնայի հետ հանդիպմանն ասել է, որ «հայ-ադրբեջանական սահմանին անցակետի հիմնումը մեր ինքնիշխան իրավունքն է»։
Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ «Հայաստանը չի կատարում իր պարտավորությունները, որոնք ստանձնել է 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ»։
Նրա խոսքով, «Երեւանը խոչընդոտում է դեպի Նախիջեւան միջանցքի ստեղծմանը, դուրս չի բերում իր զորքերը Ադրբեջանի այն տարածքից, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, ինչպես նաեւ, չարաշահելով Լաչինի միջանցքը, մատակարարում էր զենք եւ այլ ռազմական նշանակության բեռներ Ղարաբաղին»։
«Լաչինի ճանապարհի սկզբում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի սահմանին անցակետի ստեղծումը Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքի արտահայտությունն է եւ ապահովում է երկրի տարածքային ամբողջականությունը»,- ասել է Ալիեւը։

Aliyev tells French FM that “Armenia does not fulfill its obligations” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said today at the meeting with French Foreign Minister Catherine Colonna in Baku that "the establishment of border checkpoint on the Armenian-Azerbaijani border is our sovereign right.”
Ilham Aliyev noted that “Armenia does not fulfill its obligations assumed by the November 10, 2020 trilateral statement.”
He stressed that “Yerevan prevents the creation of a corridor to Nakhichevan, does not withdraw its troops located on the territory of Azerbaijan where the Russian peacekeeping contingent is temporarily deployed, and also, abusing the Lachin corridor, delivered weapons and other military supplies to Karabakh.”
“The establishment of border checkpoint on the border between Azerbaijan and Armenia at the beginning of the Lachin road is an expression of the sovereign right of Azerbaijan and ensures the country’s territorial integrity,” Aliyev said.