Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «հիմա ընթանում է Երրորդ համաշխարհային պատերազմը՝ անկախ նրանից, թե ինչպես են այն կոչում»։
«Եթե նայենք այս հակամարտությունում (նկատի ունի Ուկրաինան-խմբ.) ներգրավված երկրների թվին, ապա կտեսնենք, որ դա իրականում Երրորդ համաշխարհային պատերազմն է, որը, սակայն, ընթանում է նոր ձեւով։ Ուստի, իհարկե, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում նոր անդամներ պետք է լինեն»,- ասել է Ալիեւը հունվարի 10-ին՝ ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նոր մշտական անդամ պետք է դառնա մահմեդական երկիր, որի թեկնածությունը ռոտացիայի սկզբունքով կառաջադրի Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը։ Բացի այդ, ըստ Ալիեւի, Չմիավորման շարժումը նախագահող երկիրը նույնպես պետք է մշտական հիմունքներով ներկայացված լինի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի երկու նոր մշտական անդամներն էլ պետք է ունենան վետոյի իրավունք, եթե այն պահպանվի, եզրափակել է Ադրբեջանի նախագահը։

Aliyev says World War III is going on - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that “now, in fact, World War III is going on, no matter how people call it.”
“If we look at the number of countries involved in this conflict (meaning Ukraine-ed.), we will see that this is actually World War III, but it is conducted in a new way. Therefore, of course, the UN Security Council should have new members,” Aliyev said in an interview with Azerbaijani TV channels on January 10.
He said a Muslim country should become a new permanent member of the UN Security Council, which will be determined by the Organization of Islamic Cooperation based on the principle of rotation. In addition, according to Aliyev, the country chairing at the Non-Aligned Movement should also be represented in the UN Security Council on a permanent basis.
Both new permanent members of the UN Security Council must have the right of veto, if it is retained, the Azerbaijani president concluded.