Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «հիմա ընթանում է Երրորդ համաշխարհային պատերազմը՝ անկախ նրանից, թե ինչպես են այն կոչում»։
«Եթե նայենք այս հակամարտությունում (նկատի ունի Ուկրաինան-խմբ.) ներգրավված երկրների թվին, ապա կտեսնենք, որ դա իրականում Երրորդ համաշխարհային պատերազմն է, որը, սակայն, ընթանում է նոր ձեւով։ Ուստի, իհարկե, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում նոր անդամներ պետք է լինեն»,- ասել է Ալիեւը հունվարի 10-ին՝ ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նոր մշտական անդամ պետք է դառնա մահմեդական երկիր, որի թեկնածությունը ռոտացիայի սկզբունքով կառաջադրի Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը։ Բացի այդ, ըստ Ալիեւի, Չմիավորման շարժումը նախագահող երկիրը նույնպես պետք է մշտական հիմունքներով ներկայացված լինի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի երկու նոր մշտական անդամներն էլ պետք է ունենան վետոյի իրավունք, եթե այն պահպանվի, եզրափակել է Ադրբեջանի նախագահը։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «сейчас фактически идет Третья мировая война, как бы ее ни называли».
«Если мы посмотрим на количество стран, вовлеченных в этот конфликт (имеет в виду Украину-ред.), то увидим, что это фактически Третья мировая война, но она ведется по-новому. Поэтому, конечно, в Совете безопасности ООН должны быть новые члены», - заявил Алиев в интервью азербайджанским телеканалам 10 января.
По его словам, новым постоянным членом Совета безопасности ООН должна стать мусульманская страна, определять которую по принципу ротации будет Организация исламского сотрудничества. Кроме того, по словам Алиева, в Совбезе ООН на постоянной основе также должна быть представлена страна, председательствующая в Движении неприсоединения.
Оба новых постоянных члена Совета безопасности ООН должны будут обладать право вето, если оно будет сохранено, резюмировал президент Азербайджана.