Երեւան: Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարներ Զաքիր Հասանովն ու Հուլուսի Աքարն այսօր հետեւել են «Եղբայրական բռունցք» ադրբեջանա-թուրքական համատեղ զորավարժությանը, որն անցկացվում է Իրանի հետ սահմանակից շրջաններում։
Զորավարժություններին մասնակցում են ցամաքային զորքերի, օդուժի, հատուկ նշանակության ուժերի, ինժեներական, հրթիռային եւ հրետանային զորքերի ստորաբաժանումներ։
«Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի դեմ ուղղված սպառնալիքներն ու սադրանքները, անկախ նրանից, թե որտեղից եւ ումից ենք դրանք արվում, մենք կընկալենք որպես երկու պետության դեմ ուղղված։ Ընկերներին կընկալենք որպես ընդհանուր ընկերներ, թշնամիներին՝ որպես ընդհանուր թշնամիներ։ Դրանում ոչ ոք չպետք է կասկածի»,- ադրբեջանական լրատվամիջոցները մեջբերում են Հուլուսի Աքարի այս խոսքերը։
Զորավարժությունների թեման այսօր հեռախոսազրույցում քննարկել են նաեւ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւ Իլհամ Ալիևը։
Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է, որ ««Եղբայրական բռունցք» զորավարժությունները թուրք-ադրբեջանական միասնության եւս մեկ դրսեւորում են»:

Гасанов и Акар наблюдали за учениями «Братский кулак» на границе с Ираном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры обороны Азербайджана и Турции Закир Гасанов и Хулуси Акар сегодня наблюдали за совместными азербайджано-турецкими учениями «Братский кулак» в приграничных с Ираном районах.
В учениях принимают участие подразделения сухопутных войск, ВВС, сил спецназа, инженерных, ракетных и артиллерийских войск.
«Угрозы и провокации, направленные против Турции и Азербайджана, откуда бы или от кого бы они не исходили, мы будем воспринимать как направленные против двух государств. Друзей мы вместе будем воспринимать как общих друзей, врагов – как общих врагов. В этом никто не должен сомневаться», - эти слова Хулуси Акара приводят азербайджанские СМИ.
Тему учений обсудили сегодня в телефонном разговоре президенты Турции и Азербайджана Реджеп Тайип Эрдоган и Ильхам Алиев. Алиев, в частности, заявил, что «учения «Братский кулак» - это очередное проявление турецко-азербайджанского единства».