Սամարղանդում ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները քննարկել են ադրբեջանա-հայկական սահմանին տիրող իրավիճակը։
Վլադիմիր Պուտին.
- Իհարկե, այսօր բոլորս խիստ անհանգստացած ենք հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրմամբ։ Մենք այդ մասին խոսել ենք ձեզ հետ: Անցած գիշեր ես խոսել եմ Հայաստանի վարչապետի հետ՝ Ձեզ տեղեկացրել եմ այդ մասին։ Լավ է, որ համակարգված ջանքերով էսկալացիան ի վերջո հաղոջվեց դադարեցնել, բայց, որքան հասկանում եմ, իրավիճակը դեռ շարունակում է լարված մնալ։
Իլհամ Ալիեւ.
- Ցանկանում եմ երախտագիտությունս հայտնել Ձեզ հայ-ադրբեջանական սահմանի գոտում սրացմանը օպերատիվ արձագանքելու համար։ Բախումները տեւել են ութ ժամից էլ քիչ, եւ այն, որ դրանք դադարեցվել են, թեեւ հայկական կողմը անմիջապես չսկսեց իրականացնել հրադադարը, բայց ընդհանուր առմամբ մոտ երկու օր է, ինչ հրադադարը պահպանվում է, վկայում է այն մասին, որ ոչ Հայաստանը, ոչ էլ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ էսկալացիայի մտադրություն չուներ։ Ցավոք, սահմանային կոնֆլիկտներ լինում են։ Դրանք զոևգորդվում էին երկու կողմից բազմաթիվ զոհերի հետ։ Բայց գլխավորն այն է, որ հաջողվեց կայունացնել իրավիճակը եւ այն տեղափոխել խաղաղ հուն։
Այն տեղեկությունների համաձայն, որ ես ստանում եմ տեղերից, շուրջ երկու օր է, ինչ իրավիճակը կայուն է։ Հիմա կարեւորը հարաբերությունների կարգավորման սկսվող գործընթացը չքանդելն է։ Մենք ողջունում ենք դրան ուղղված Ռուսաստանի ջանքերն, այդ թվում՝ տրանսպորտային հաղորդակցությունների հարցերով Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի փոխվարչապետների եռակողմ հանձնաժողովի, սահմանազատման գործընթացի, ինչպես նաեւ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ բանակցությունների շրջանակներում։ Իհարկե, այս ամենը մանրամասն կքննարկենք։
Կրկին ուզում եմ ասել, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է այն եռակողմ փաստաթղթերին, որոնք ստորագրվել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո, եւ մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի Կովկասում իրավիճակը կայուն լինի։

Алиев: «Сейчас главное – не разрушить процесс нормализации отношений» - Mediamax.am
На встрече в рамках саммита ШОС в Самарканде президенты России и Азербайджана обсудили ситуацию на азербайджано-армянской границе.
Владимир Путин:
- Конечно, сегодня нас всех очень беспокоит обострение ситуации на армяно-азербайджанской границе. Мы с Вами об этом говорили. Я вчера ночью разговаривал – Вы знаете об этом, я Вас проинформировал – с премьер-министром Армении. Хорошо, что скоординированными усилиями всё-таки эскалацию удалось прекратить, но, насколько я понимаю, она [ситуация] остаётся всё-таки напряжённой.
Ильхам Алиев:
- Хотел бы выразить Вам благодарность за оперативное реагирование на обострение, эскалацию в зоне армяно-азербайджанской границы. Боестолкновения продолжались менее восьми часов, и то, что они остановились, – хотя не сразу армянская сторона стала выполнять режим прекращения огня, но в целом уже около двух суток режим прекращения огня соблюдается, – говорит о том, что ни у Армении, ни у Азербайджана не было намерений широкомасштабной эскалации. Пограничные конфликты случаются, к сожалению. Они были сопряжены с многочисленными жертвами с обеих сторон. Но главное, что удалось стабилизировать ситуацию и перевести её в мирное русло.
По той информации, которую сейчас получаю с мест, около двух суток ситуация стабильна. Сейчас главное – не разрушить начинающийся процесс нормализации отношений, двигаться в этом направлении. Мы приветствуем усилия России, направленные на это, в том числе в рамках трёхсторонней комиссии на уровне вице-премьеров России, Азербайджана и Армении по транспортным коммуникациям, в рамках процесса по делимитации, а также планов по началу переговоров по мирному соглашению. Но, конечно, мы подробно это обсудим.
Ещё раз хочу сказать, что Азербайджан привержен трёхсторонним документам, которые были подписаны между Россией, Азербайджаном и Арменией после второй карабахской войны, и мы будем делать всё, для того чтобы ситуация на Кавказе была стабильной.