Միրզոյանն ու Լավրովը քննարկել են սահմանազատման հանձնաժողովին առնչվող հարցեր - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովն այսօր հեռախոսազրույցում անդրադարձ են կատարվել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների դրույթների իրականացման ընթացքին:
«Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ձեւավորմանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանում տնտեսական կապերի եւ տրանսպորտային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմանը:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է ՀՀ դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատման եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Քննարկվել են նաեւ հայ-ռուսական համագործակցության երկկողմ եւ բազմակողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր, մտքեր են փոխանակվել դաշնակցային հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ուղղված քայլերի շուրջ»:
Հաղորդագրության մեջ չի նշվում, թե արդյո՞ք Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել են մայիսի 22-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եռակողմ հանդիպմանը։

Mirzoyan, Lavrov discuss issues on formation of border delimitation commission - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Russia Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov referred during a telephone conversation today to the course of implementation of the provisions of the November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021 trilateral statements.
Armenian Ministry of Foreign Affairs said in a news release:
“The heads of the foreign affairs agencies of Armenia and Russia discussed issues related to the formation of the commission on demarcation of border between Armenia and Azerbaijan and border security. The unblocking of economic links and transport communications in the region was also touched upon.
Ararat Mirzoyan reaffirmed Armenia’s position on the establishment of peace and stability in the region and the normalization process between Armenia and Azerbaijan.
Issues related to the bilateral and multilateral agenda of the Armenian-Russian cooperation were also discussed. Views were exchanged on the steps aimed at further strengthening of the allied relations.”
The ministry’s news release, though, has no mention of whether Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov referred to the trilateral meeting of Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, President of the European Council Charles Michel and President of Azerbaijan Ilham Aliyev in Brussels on May 22.