Ալիեւն ասել է, որ Հայաստանը չեղարկել է նախապես համաձայնեցված հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Հայաստանը չեղարկել է նախապես համաձայնեցված հանդիպումը։
Մայիսի 18-ին Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի հետ հանդիպումից հետո հանդես գալով մամուլի համար հայտարարությամբ՝ Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք կոչ ենք արել Հայաստանին սկսել սահմանների սահմանազատումը։ Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի նախաձեռնությամբ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ մինչեւ ապրիլի վերջ երկու կողմերը կստեղծեն աշխատանքային խմբեր, որոնք կսկսեն գործունեությունը։
Ադրբեջանը ժամանակին ստեղծեց իր աշխատանքային խումբը եւ պատրաստ էր գործուղել իր պատվիրակությունը։ Դա համաձայնեցված էր հայկական կողմի հետ։ Ի դեպ, հենց Հայաստանի ԱԳՆ-ն էր առաջարկել սահմանի հետ կապված առաջին հանդիպումն անցկացնել։ Ադրբեջանն ընդունեց այս առաջարկը, եւ մենք պատրաստ էինք պատվիրակություն ուղարկել։ Սակայն վերջին օրը՝ ապրիլի 29-ին, Հայաստանը չեղարկեց համաձայնեցված հանդիպումը։ Դա հիասթափեցնող էր։ Առավել հիասթափեցնող էր այն փաստը, որ Հայաստանը մերժեց մայիսի 7-ից 11-ը նոր հանդիպում անցկացնելու մեր առաջարկը։
Այսպիսով, մենք դեռ սպասում ենք Հայաստանից նոր ժամկետների, քանի որ նման անպատասխանատու դիրքորոշումը, իհարկե, մտահոգություն է առաջացնում»։

Алиев заявил, что Армения отменила согласованную встречу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения отменила согласованную встречу.
Делая 18 мая заявление для прессы после встреч с Президентом Литвы Гитанасом Науседой, Ильхам Алиев, в частности, заявил:
«Мы призвали Армению начать делимитацию границ. Во время встречи, проведенной 6 апреля в Брюсселе по инициативе президента Совета Европейского Союза Шарля Мишеля, была достигнута договоренность, что до конца апреля обе стороны создадут рабочие группы, и они уже приступят к деятельности.
Азербайджан своевременно создал рабочую группу и готов был командировать свою делегацию. Это было согласовано с армянской стороной. Кстати, именно МИД Армении предложил провести первую встречу, связанную с границей. Азербайджан принял данное предложение, и мы готовы были направить делегацию. Однако в последний день - 29 апреля - Армения отменила уже согласованную встречу. Это было удручающим. Еще более удручающим стало то, что Армения отказалась от нашего предложения о проведении новой встречи 7-11 мая.
Таким образом, до сих пор мы ждем от Армении каких-либо новых дат, чтобы приступить к работе, потому что такая безответственная позиция, конечно, вызывает беспокойство».