Ալիեւն ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքն արդեն իրականություն է» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքն արդեն իրականություն է»։
«Հորադիզից մինչեւ Հայաստանի սահման երկաթուղու շինարարությունն արդեն ընթացքի մեջ է՝ վստահ եմ, որ հաջորդ տարի այն ամբողջությամբ շահագործման կհանձնվի։ Այն շատ հարմար ենթակառուցվածք կլինի»,- ասել է Ալիեւը։
Նա նշել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի շրջանակներում արագացված տեմպերով իրականացվում է Հորադիզից Զանգելան չորս եւ վեց շերտանոց ճանապարհների կառուցումը»։ Նրա խոսքով, այս ճանապարհի փուլային շահագործման հանձնումը կսկսվի 2023 թվականին։
Ալիեւն ընդգծել է, որ Զանգելանի շրջանով անցնող երկաթուղին եւ ավտոմոբիլային ճանապարհները «Զանգեզուրի միջանցքի շրջանակում ապագայում ոչ միայն Ադրբեջանի հիմնական մասը կկապեն Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության հետ, այլեւ նոր ճանապարհ կդառնան միջազգային բեռնափոխադրումների համար»։
Բացի այդ, ասել է Ադրբեջանի նախագահը, «Զանգելանից Կուբաթլի, ինչպես նաեւ Կուբաթլիից Լաչին բազմաշերտ ճանապարհ է կառուցվում»։
Ալիեւն հայտնել է, որ այս տարի շահագործման կհանձնվի Զանգելանի միջազգային օդանավակայանը եւ ասել, որ «ապագայում մենք Զանգելանը տեսնում ենք որպես միջազգային տրանսպորտային եւ լոգիստիկ կենտրոն»։

Алиев: «Зангезурский коридор - уже реальность» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «Зангезурский коридор - уже реальность».
«Строительство железной дороги от Горадиза до границы с Арменией уже идет, и я уверен, что в следующем году она будет полностью введена в эксплуатацию. Это будет очень удобная инфраструктура», - сказал Алиев.
Он отметил, что «в рамках Зангезурского коридора ускоренными темпами ведется строительство четырех- и шестиполосной автомобильной дороги - от Горадиза до Зангилана». По его словам, поэтапный ввод в эксплуатацию этой автодороги начнется в 2023 году.
Алиев подчеркнул, что проходящие через Зангиланский район железная и автомобильная дороги «в рамках Зангезурского коридора в будущем, не только свяжут основную часть Азербайджана с Нахичеванской автономной республикой, но также станут новой дорогой для международных грузоперевозок».
Помимо этого, сказал президент Азербайджана, «строится многополосная дорога из Зангилана в Кубатлы, а также из Кубатлы в Лачин».
Алиев сообщил, что в текущем году будет сдан в эксплуатацию международный аэропорт в Зангилане и сказал, что «в будущем мы видим Зангилан международным транспортно-логистическим центром».