Զախարովա. սահմանազատման աշխատանքները պետք է «շուտափույթ» սկսվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «վերջին շաբաթներին հնարավոր է եղել թուլացնել լարվածությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին»:
«Սահմանային վեճի կարգավորման վերաբերյալ համապատասխան խորհրդատվությունները կշարունակվեն», - ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցում:
Զախարովայի խոսքով ՝ Ռուսաստանը շարունակում է գործադրել ակտիվ միջնորդական ջանքեր՝ ուղղված իրավիճակի լիցքաթափմանը:
«Արտաքին գործերի նախարարության, պաշտպանության նախարարության եւ սահմանային ծառայությունների միջոցով Բաքվի եւ Երեւանի հետ ստեղծվել է սերտ համակարգում: Որպես խնդրի կայուն եւ երկարաժամկետ լուծում մենք տեսնում ենք երկու երկրների միջեւ սահմանի սահմանազատման աշխատանքների շուտափույթ մեկնարկը՝ դրան հաջորդող սահմանագծմամբ։ Հաստատում ենք այս գործընթացին առավելագույն ակտիվ աջակցություն ցուցաբերելու մեր պատրաստակամությունը», - ասել է Զախարովան:

Russian MFA speaks of “the earliest start” of Armenia-Azerbaijan border delimitation - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova has said that "in recent weeks, it has been possible to reduce tension on the border between Armenia and Azerbaijan.”
“Consultations on the regulation of the border dispute will continue,” she said at a briefing in Moscow today.
According to Zakharova, Russia continues providing active mediation efforts aimed at de-escalating the situation.
“Close coordination has been established with Baku and Yerevan through the Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Defense, and border services. We consider the earliest start of delimitation of the border between the two countries with its subsequent demarcation to be the sustainable and long-term solution to the problem. We confirm our readiness to provide the most active assistance to this process,” Zakharova said.