Զախարովա. սահմանազատման աշխատանքները պետք է «շուտափույթ» սկսվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «վերջին շաբաթներին հնարավոր է եղել թուլացնել լարվածությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին»:
«Սահմանային վեճի կարգավորման վերաբերյալ համապատասխան խորհրդատվությունները կշարունակվեն», - ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցում:
Զախարովայի խոսքով ՝ Ռուսաստանը շարունակում է գործադրել ակտիվ միջնորդական ջանքեր՝ ուղղված իրավիճակի լիցքաթափմանը:
«Արտաքին գործերի նախարարության, պաշտպանության նախարարության եւ սահմանային ծառայությունների միջոցով Բաքվի եւ Երեւանի հետ ստեղծվել է սերտ համակարգում: Որպես խնդրի կայուն եւ երկարաժամկետ լուծում մենք տեսնում ենք երկու երկրների միջեւ սահմանի սահմանազատման աշխատանքների շուտափույթ մեկնարկը՝ դրան հաջորդող սահմանագծմամբ։ Հաստատում ենք այս գործընթացին առավելագույն ակտիվ աջակցություն ցուցաբերելու մեր պատրաստակամությունը», - ասել է Զախարովան:

Захарова заявила о необходимости «скорейшего» запуска работы по делимитации границы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила сегодня, что «за последние недели удалось снизить напряженность на границе Армении и Азербайджана».
«Соответствующие консультации по регулированию пограничного спора будут продолжены», - сказала она, выступая на брифинге в Москве.
По словам Захаровой, Россия продолжает оказывать активные посреднические усилия, которые направлены на деэскалацию ситуации.
«С Баку и Ереваном налажена тесная координация по линии министерства иностранных дел, министерства обороны, пограничных служб. В качестве устойчивого и долгосрочного решения проблемы видим скорейший запуск работы по делимитации границы между двумя странами с ее последующей демаркацией. Подтверждаем готовность оказать данному процессу самое активное содействие», - сказала Захарова.