Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի Կարնեգի կենտրոնի տնօրեն Դմիտրի Տրենինի կարծիքով, Մոսկվան ստիպված էր համակերպվել Հարավային Կովկասում Թուրքիայի դերի եւ Ադրբեջանում նրա ռազմական ներկայության հետ:
«Ռազմավարական լանդշաֆտը Հարավային Կովկասում փոխվեց 2020 թվականին, երբ Ադրբեջանը հաղթեց Հայաստանին Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ պատերազմում: Ռուսաստանը ի վիճակի չէր կանխել բախումը. նա հեռու էր մնում ռազմական գործողություններից, սակայն կարողացավ կասեցնել դրանք հենց որ Ադրբեջանի հաղթանակը ակնհայտ դարձավ: Ռուսաստանը մասնակցել էր խաղաղության հաստատմանը, շփվելով երկու կողմերի հետ եւ, միավորելով նրանց բանակցությունների համար, իր զորքերը մտցրեց Ղարաբաղի տարածք», - գրում է Դմիտրի Տրենինը «Եվրոպան եւ Ռուսաստանը. Փակուղի, որտեղից հնարավոր է դուրս գալ» հոդվածում:
«Մոսկվան ստիպված էր համակերպվել Հարավային Կովկասում Թուրքիայի դերի եւ Ադրբեջանում նրա ռազմական ներկայության հետ: Ռուսաստանի դիրքերը նկատելիորեն տուժել են նաեւ Հայաստանում` ինչպես կառավարության կազմում արեւմտամետ քաղաքական գործիչների գերակշռության, այնպես էլ պատերազմում կրած պարտության պատճառով, որը տեղի ունեցավ չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմական դաշնակիցն է: Եվրոպան բնավ չի աջակցում Ղարաբաղում Ռուսաստանի գերիշխող դերին եւ Հայաստանի վրա նրա ազդեցությանը, եւ շատ հավանական է, որ Միացյալ Նահանգները վիճարկի երկուսն էլ: Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակի անկայունությունը կնպաստի Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի առճակատմանը», - նշում է քաղաքագետը:

Ереван /Медиамакс/. Директор Московского Центра Карнеги Дмитрий Тренин считает, что Москве пришлось смириться с ролью Турции на Южном Кавказе, и с ее военным присутствием в Азербайджане.
«На Южном Кавказе стратегический ландшафт изменился в 2020 году, когда Азербайджан победил Армению во второй войне в Нагорном Карабахе. Россия не смогла предотвратить столкновение; она держалась в стороне от военных действий, но сумела остановить их, как только победа Азербайджана стала очевидной. Россия участвовала в установлении мира, общаясь с обеими сторонами и, соединив их для переговоров, ввела свои войска на территорию Карабаха», - пишет Дмитрий Тренин в статье «Европа и Россия: тупик, из которого можно выйти».
«Москве пришлось смириться и с ролью Турции на Южном Кавказе, и с ее военным присутствием в Азербайджане. Да и в Армении позиции России заметно пострадали - и из-за преобладания в правительстве прозападных политиков, и из-за поражения в войне, которое случилось, несмотря на то, что Армения является военным союзником России. В Европе совсем не благосклонно смотрят на доминирующую роль России в Карабахе и ее влияние на Армению, и, вполне вероятно, Соединенные Штаты будут оспаривать и то и другое. Нестабильность внутриполитической ситуации в Армении будет способствовать противостоянию России и Запада», - отмечает политолог.