Պուտինը եւ Էրդողանը «կոշտ ուժի եղբայրություն են կազմել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմը դադարեցնելու մասին պայմանավորվածությունը դարձել է «ամենամեծ աշխարհաքաղաքական ցնցումներից մեկը սառը պատերազմի ավարտից ի վեր, որի ընթացքում Ռուսաստանը եւ Թուրքիան բաժանարար գծերի հակառակ կողմերում էին»:
Այս մասին գրում է The Economist ամսագիրը «Վլադիմիր Պուտինը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կազմել են կոշտ ուժի եղբայրություն» խմբագրական հոդվածում:
«Այս գործարքը նաեւ բազմաբեւեռ աշխարհի իրականության մեջ կոշտ ուժի օգտագործման մասին հաղորդագրություն է: «Երկու առաջնորդներն էլ հասկանում են, որ տվյալ դեպքում նշանակություն ունի ոչ թե ուժերի հավասարակշռությունը, այլ ուժ գործադրելու պատրաստակամությունը»,- նշում է Ռուսաստանի միջազգային գործերի խորհրդի ղեկավար Անդրեյ Կորտունովը», - նշվում է հոդվածում:
«Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 30 տարվա ապարդյուն բանակցություններից հետո թուրքական բանակի աջակցությունն ու Ռուսաստանի լուռ համաձայնությունն օգնեցին Ադրբեջանին վերականգնել վերահսկողությունը իր տարածքների հանդեպ, ինչպես նաեւ փոխել դասավորությունը Կովկասի լրջագույն հակամարտություններից մեկում: Պուտինի համար սա նոր բազմաբեւեռ կարգի ցուցադրություն էր, որը նա պաշտպանում է 2007 թվականից, երբ Մյունխենի անվտանգության համաժողովում առաջին անգամ բարձրացրեց հետսառըպատերազմյան աշխարհակարգի հարցը: Ռուսաստանի առաքելությունն ամերիկյան նոր հեգեմոնիան զսպելն էր»,- գրում է The Economist-ը:
«Առաջին անգամը չէ, որ Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղում համագործակցում է
Թուրքիայի հետ՝ արեւմտյան տերությունների ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու համար: Բոլշեւիկյան հեղափոխությունից եւ Օսմանյան կայսրության փլուզումից հետո Քեմալ Աթաթուրքը կարճ ժամանակահատված Լենինին համարում էր իր դաշնակիցը կայսերական Արեւմուտքի դեմ պայքարում, իսկ բոլշեւիկները Թուրքիային տեսնում էին որպես դաշնակից նույն Արեւմուտքի դեմ համաշխարհային հեղափոխություն անելու պայքարում: Բոլշեւիկները զենք էին մատակարարում Թուրքիային՝ հույների եւ բրիտանացիների դեմ պայքարելու համար, եւ Թուրքիան համաձայնել էր բոլշեւիկների հետ՝ Ադրբեջանի նավթահանքերի վրա վերահսկողությունը հաստատելու եւ Հարավային Կովկասում նրանց իշխանության հետ: 1921թ. Աթաթուրքի եւ Լենինի միջեւ կնքված գործարքը հաստատեց Թուրքիայի հյուսիսարեւելյան սահմանը եւ սահմանափակեց Թուրքիայի ներկայությունը Հարավային Կովկասում:
Անցյալ տարվա պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ այս գործարքի  հայելային պատկերը դարձավ: Բայց հիմա Պուտինը փնտրում է Թուրքիայի բարեհաճությունը եւ աջակցում է նրան Արեւմուտքի հետ առճակատման հարցում` հույս ունենալով այն օգտագործել որպես ՆԱՏՕ-ում խրած սեպ, մինչդեռ Էրդողանը նախագծում է Թուրքիայի ազդեցությունը տարածել ռուսական ազդեցության նախկին տարածքների վրա»,- ասվում է The Economist-ի խմբագրականում:

Путин и Эрдоган «сформировали братство жесткой силы» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Договоренность о прекращении войны в Нагорном Карабахе стала одной из «крупнейших геополитических перетрясок с момента окончания холодной войны, в течение которой Россия и Турция находились по разные стороны от разграничительных линий».
Об этом пишет журнал The Economist в редакционной статье «Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган сформировали братство жесткой силы».
«Эта сделка также представляет собой послание об использовании жесткой силы в реальности многополярного мира. «Оба этих лидера понимают, что не баланс сил имеет в данном случае значение, а готовность применить силу», - отмечает глава Российского совета по международным делам Андрей Кортунов».
«После 30 лет бесплодных переговоров по поводу Нагорного Карабаха именно поддержка турецкой армии и молчаливое согласие со стороны России помогли Азербайджану восстановить контроль над своими территориями, а также поменять расклад в одном из самых серьезных конфликтов на Кавказе. Для Путина это было демонстрацией нового многополярного порядка, в поддержку которого он выступает с 2007 года, когда на Мюнхенской конференции он впервые затронул вопрос о мировом порядке после холодной войны. Миссия России состояла в сдерживании новой американской гегемонии», - пишет The Economist.
«В Нагорном Карабахе Россия не впервые сотрудничала с Турцией с целью минимизации влияния западных держав. После большевистской революции и распада Оттоманской Империи Кемаль Ататюрк в течение короткого периода времени считал Ленина своим союзником в борьбе против имперского Запада, а большевики видели в Турции союзника в борьбе за то, чтобы свершить мировую революцию против того же Запада. Большевики поставляли оружие в Турцию для борьбы с греками и британцами, а Турция согласилась с установлением большевиками контроля над нефтяными полями Азербайджана и с их правлением на Южном Кавказе. Заключенная в 1921 году сделка между Ататюрком и Лениным установила северо-восточную границу Турции, а также ограничила турецкое присутствие на Южном Кавказе.
Прошлогодняя война по поводу Нагорного Карабаха оказалась своего рода зеркальным отражением этой сделки. Но теперь Путин добивается расположения Турции и поддерживает ее в конфронтации с Западом, рассчитывая использовать ее как вогнанный в НАТО клин, тогда как Эрдоган проецирует влияние Турции на бывшие сферы российского влияния», - говорится в редакционной статье The Economist.