Ադրբեջանը աջակցում է Պաղեստինի անկախությանը` Արեւելյան Երուսաղեմում մայրաքաղաքով
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը աջակցում է անկախ Պաղեստինի Հանրապետության ստեղծմանը` Արեւելյան Երուսաղեմում մայրաքաղաքով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով Trend-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Պաղեստինյան վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Աբասի հետ հունիսի 28-ին կայացած բանակցությունների արդյուքում:
«Ադրբեջանը միջազգային բոլոր կազմակերպություններում աջակցում է Պաղեստինի Հանրապետությանը: Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպության բոլոր քննարկումների ժամանակ, ՄԱԿ-ի շրջանակներում Ադրբեջանը եղել է Պաղեստինի կողքին, եւ այդպես կլինի հետագայում: Կարծում ենք, մոտ ապագայում կստեղծվի անկախ, ինքնավար Պաղեստինի Հանրապետություն, որի մայրաքաղաք պետք է դառնա Արեւելյան Երուսաղեմը: Սա մեր դիրքորոշումն է, որը մենք կպաշտպանենք միջազգային բոլոր կազմակերպություններում: Մի կողմից, դա մեր եղբայրական պարտքն է, մյուս կողմից` նման դիրքորոշումը ձեւավորվել է միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա»,- հայտարարել է Իլհամ Ալիեւը:
Մահմուդ Աբասը, իր հերթին, ասել է, որ Պաղեստինը եւ Ադրբեջանը ընդհանուր խնդիրներ ունեն:
“Մեր հողերը նույնպես օկուպացված են: Թե մենք, թե դուք փախստականներ ունենք: Կա ՄԱԿ-ի հայտնի 4 բանաձեւ: ՄԱԿ-ի բոլոր այդ բանաձեւերը խաղաղության կոչ են անում: Մեր առումով կա ՄԱԿ-ի ավելի քան 15 բանաձեւ: Դրանք նույնպես խաղաղության կոչ են անում: Մենք համբերատար սպասում ենք, որպեսզի այդ խնդիրները լուծվեն խաղաղ ճանապարհով”,- ասել է Մահմուդ Աբասը:

Ереван/Медиамакс/. Азербайджан поддерживает создание независимого Государства Палестина со столицей в Восточном Иерусалиме.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Trend, об этом по итогам переговором с главой Палестинской администрации заявил 28 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Азербайджан поддерживает Государство Палестина во всех международных организациях. Во время всех обсуждений в Организации Исламская Конференция, в рамках ООН Азербайджан находится рядом с Палестиной, и так будет и дальше. Мы считаем, что в скором времени должно быть создано независимое, суверенное Государство Палестина, столицей которого должен стать Восточный Иерусалим. Это наша позиция, которую мы отстаиваем во всех международных организациях. Это, с одной стороны, наш братский долг, а с другой - такая позиция сформировалась на основе норм международного права», - заявил Ильхам Алиев.
Махмуд Аббас, в свою очередь, сказал, что у Палестины и Азербайджана есть общие проблемы.
«Ваши земли тоже находятся под оккупацией. И у вас, и у нас есть беженцы. Есть четыре известные резолюции ООН. Все эти резолюции ООН призывают к миру. В отношении нас имеется более 15 резолюций ООН. Эти резолюции тоже призывают к миру. Мы терпеливо ждем, чтобы эти проблемы были решены мирным путем», - сказал Махмуд Аббас.