Ադրբեջանը աջակցում է Պաղեստինի անկախությանը` Արեւելյան Երուսաղեմում մայրաքաղաքով
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը աջակցում է անկախ Պաղեստինի Հանրապետության ստեղծմանը` Արեւելյան Երուսաղեմում մայրաքաղաքով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով Trend-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Պաղեստինյան վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Աբասի հետ հունիսի 28-ին կայացած բանակցությունների արդյուքում:
«Ադրբեջանը միջազգային բոլոր կազմակերպություններում աջակցում է Պաղեստինի Հանրապետությանը: Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպության բոլոր քննարկումների ժամանակ, ՄԱԿ-ի շրջանակներում Ադրբեջանը եղել է Պաղեստինի կողքին, եւ այդպես կլինի հետագայում: Կարծում ենք, մոտ ապագայում կստեղծվի անկախ, ինքնավար Պաղեստինի Հանրապետություն, որի մայրաքաղաք պետք է դառնա Արեւելյան Երուսաղեմը: Սա մեր դիրքորոշումն է, որը մենք կպաշտպանենք միջազգային բոլոր կազմակերպություններում: Մի կողմից, դա մեր եղբայրական պարտքն է, մյուս կողմից` նման դիրքորոշումը ձեւավորվել է միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա»,- հայտարարել է Իլհամ Ալիեւը:
Մահմուդ Աբասը, իր հերթին, ասել է, որ Պաղեստինը եւ Ադրբեջանը ընդհանուր խնդիրներ ունեն:
“Մեր հողերը նույնպես օկուպացված են: Թե մենք, թե դուք փախստականներ ունենք: Կա ՄԱԿ-ի հայտնի 4 բանաձեւ: ՄԱԿ-ի բոլոր այդ բանաձեւերը խաղաղության կոչ են անում: Մեր առումով կա ՄԱԿ-ի ավելի քան 15 բանաձեւ: Դրանք նույնպես խաղաղության կոչ են անում: Մենք համբերատար սպասում ենք, որպեսզի այդ խնդիրները լուծվեն խաղաղ ճանապարհով”,- ասել է Մահմուդ Աբասը:

Yerevan/Mediamax/. Azerbaijan backs the establishment of an independent Palestinian State with the capital in East Jerusalem.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev said this June 28 following his talks with the head of the Palestinian Administration, Mahmud Abbas, Mediamax reports quoting Trend.
“Azerbaijan supports the State of Palestine in all international organizations. During all discussions in the Organization of Islamic Conference, within the United Nations Azerbaijan stands and will stand by Palestine. We believe that an independent, sovereign Palestinian State with the capital in East Jerusalem should be established in the nearest future. This is our position which we uphold in all international organizations. On the one hand it is our brotherly duty. On the other one, this position has been formed on the basis of the international law,” Ilham Aliyev said.
In his turn, Mahmud Abbas said Palestine and Azerbaijan have similar problems.
“Your lands are also under occupation. Both you and we have refugees. There are four United Nations resolutions. All these UN resolutions urge for peace. There are over 15 UN resolutions on Palestine. These resolutions urge for peace too. We are patiently waiting for all these problems to be resolved peacefully,” said Mahmud Abbas.