Այլեւս անհրաժեշտ են պաշտոնական եւ պարբերական բանակցություններ, ասել է Ջեյմս Ուորլիքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն այսօր Երեւանում ասել է, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եւ ԱԳ նախարարների միջեւ երբեմն-երբեմն կայացող հանդիպումներն այլեւս բավարար չեն»:
Այս մասին ամերիկացի համանախագահն ասել է այսօր Երեւանում՝ պատասխանելով Մեդիամաքս-ի թղթակցի հարցին:
«Ժամանակն է եկել բանակցություններն առաջ տանել այլ մակարդակով: Ավելի պաշտոնական բանակցություններ են հարկավոր, եւ կողմերը պետք է որոշեն, թե ինչպիսին է լինելու այդ գործընթացը»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը:
Ջեյմս Ուորլիքի խոսքերով, խաղաղության հաստատման առանցքային տարրերի (key elements) շուրջ վերջնական համաձայնության հասնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի կողմերի միջեւ բարձր մակարդակի հանդիպումները պարբերական բնույթ կրեն:
«Առանցքային կետերը ես ներկայացրել էի Կարնեգի հիմնադրամում իմ ելույթի ժամանակ: Մենք աշխատում ենք կողմերի հետ այդ 6 կետերի շուրջ, որոնց շուրջ համաձայնության գալն անհրաժեշտ է խաղաղ կարգավորման համար»,- ասել է միջնորդը՝ հավելելով, որ այդ  6 կետերը պետք է դիտարկել որպես մեկ ամբողջություն:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի թղթակցի հարցին, թե արդյո՞ք այդ վեց կետերը կարելի է դիտարկել որպես թարմացված Մադրիդյան սկզբունքներ, որոնք առաջին անգամ ներկայացվեցին 2009 թվականին Լ’Աքվիլայում Մինսկի խմբի համանախագահող պետությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարության մեջ, Ջեյմս Ուորլիքն ասել է, որ ցանկալի չէ դրանք դասակարգել կամ որեւէ կերպ որակել:
«Դրանք պարզապես այն անհրաժեշտ կետերն են, որոնց շուրջ կողմերի համաձայնությունը անհրաժեշտ է խաղաղ լուծման համար: Նշեմ նաեւ, որ խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ միջոցառումների ցանկը չի սահմանափակվում միայն այդ 6 կետերով»,- ասել է նա:

Formal and regular talks are a must from now on, James Warlick says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group James Warlick said in Yerevan today that "the occasional meetings taking place between Armenian and Azerbaijani Presidents and Foreign Ministers are no longer enough”.
The U.S. Co-Chair stated it answering the question of Mediamax’s correspondent in Yerevan today.
“It’s time to advance the talks at another level. More formal talks are needed and the parties should decide how that process should be”, the U.S. diplomat said.
According to Warlick, in order to come to final terms over the key elements of establishing peace the parties should have regular high-level meetings.
“During my speech at Carnegie Foundation I introduced the key elements. We are working on exactly those 6 elemints with the parties – they are the points over which they should reach an agreement for the peace process”, said the mediator adding that those six elements should be viewed as a whole.
Answering the question of Mediamax correspondent as to whether those six elements should be viewed as updated Madrid Principles first presented in the joint statement of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries in L'Aquila in 2009, James Warlick said that it is not desirable to classify them or describe anyhow.
“They are simply the required elements over which the parties should come to terms for the peace process. I should also point out that the list of measures that should be taken to establish peace is not limited to only those six points”, he said.