Այլեւս անհրաժեշտ են պաշտոնական եւ պարբերական բանակցություններ, ասել է Ջեյմս Ուորլիքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն այսօր Երեւանում ասել է, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եւ ԱԳ նախարարների միջեւ երբեմն-երբեմն կայացող հանդիպումներն այլեւս բավարար չեն»:
Այս մասին ամերիկացի համանախագահն ասել է այսօր Երեւանում՝ պատասխանելով Մեդիամաքս-ի թղթակցի հարցին:
«Ժամանակն է եկել բանակցություններն առաջ տանել այլ մակարդակով: Ավելի պաշտոնական բանակցություններ են հարկավոր, եւ կողմերը պետք է որոշեն, թե ինչպիսին է լինելու այդ գործընթացը»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը:
Ջեյմս Ուորլիքի խոսքերով, խաղաղության հաստատման առանցքային տարրերի (key elements) շուրջ վերջնական համաձայնության հասնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի կողմերի միջեւ բարձր մակարդակի հանդիպումները պարբերական բնույթ կրեն:
«Առանցքային կետերը ես ներկայացրել էի Կարնեգի հիմնադրամում իմ ելույթի ժամանակ: Մենք աշխատում ենք կողմերի հետ այդ 6 կետերի շուրջ, որոնց շուրջ համաձայնության գալն անհրաժեշտ է խաղաղ կարգավորման համար»,- ասել է միջնորդը՝ հավելելով, որ այդ  6 կետերը պետք է դիտարկել որպես մեկ ամբողջություն:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի թղթակցի հարցին, թե արդյո՞ք այդ վեց կետերը կարելի է դիտարկել որպես թարմացված Մադրիդյան սկզբունքներ, որոնք առաջին անգամ ներկայացվեցին 2009 թվականին Լ’Աքվիլայում Մինսկի խմբի համանախագահող պետությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարության մեջ, Ջեյմս Ուորլիքն ասել է, որ ցանկալի չէ դրանք դասակարգել կամ որեւէ կերպ որակել:
«Դրանք պարզապես այն անհրաժեշտ կետերն են, որոնց շուրջ կողմերի համաձայնությունը անհրաժեշտ է խաղաղ լուծման համար: Նշեմ նաեւ, որ խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ միջոցառումների ցանկը չի սահմանափակվում միայն այդ 6 կետերով»,- ասել է նա:

Отныне необходимы официальные и регулярные переговоры, сказал Джеймс Уорлик - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик сказал сегодня в Ереване, что «редких встреч между президентами и главами МИД Армении и Азербайджана уже недостаточно».
Об этом американский сопредседатель сказал сегодня в Ереване, отвечая на вопрос корреспондента Медиамакс.
«Пришло время продвигать переговоры на другом уровне. Необходимы более официальные переговоры, и стороны должны решить, каким будет этот процесс»,- сказал американский дипломат.
По словам Джеймса Уорлика, для достижения окончательного согласия относительно ключевых элементов (key elements) по установлению мира нужно, чтобы встречи сторон на высоком уровне имели периодический характер.
«Основные положения я представил в ходе своего выступления в Фонде Карнеги. Мы со сторонами работаем над этими 6 пунктами, согласие вокруг которых необходимо для мирного урегулирования»,- сказал посредник, добавив, что эти 6 пунктов следует рассматривать как единое целое.
Отвечая на вопрос корреспондента Медиамакс, можно ли рассматривать эти 6 пунктов в качестве обновленных Мадридских принципов, впервые представленных в 2009 году в Л'Аквиле в совместном заявлении руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Джеймс Уорлик сказал, что нежелательно их классифицировать или как-то расценивать.
«Они просто являются теми необходимыми пунктами, согласие сторон вокруг которых необходимо для мирного урегулирования. Отмечу также, что перечень действий, необходимых для достижения мира, не ограничивается только этими 6 пунктами»,- сказал он.