Բալանսավորված աշխատաշուկա ու որպես արդյունք՝ զարգացած տնտեսություն ունենալու համար կրթության ու գործատուների միջեւ կապը պետք է ամուր լինի: Մասնավոր ընկերությունները պետք է հուշեն՝ ինչ մասնագետի կարիք ունեն ու պատրաստ լինեն մասնակցել նրան կրթելու գործընթացին:
Հենց այս մոտեցումներն ունի դուալ կրթական համակարգը, որը 2017թ.-ից ներդրվում է Հայաստանում՝ միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում: Դուալ կրթություն ստացող ուսանողները շաբաթվա մի մասն անցկացնում են ուսումնական հաստատությունում, մյուս մասն՝ աշխատում որեւէ մասնավոր ընկերությունում:
Այսօր շատ գործատուներից կարելի է լսել «աշխատող չկա» արտահայտությունը, որը բավականին տարածված «գործ չկա»-ի հակառակ տեսանկյունն է: Ընկերությունը չի կարողանում գտնել մասնագետի, որն ունի անհրաժեշտ գիտելիքն ու հմտությունները: Լուծումը մեկն է՝ մասնակցել այդ մասնագետի կրթությանը:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում դուալ կրթական գործընթացին մասնակից մի քանի մասնավոր ընկերության ղեկավար խոսել է աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման կարեւորության մասին, ներկայացրել իրենց ոլորտում եղած իրավիճակը:
Խոհարարությունը մասնագիտություն է, որի դեպքում աշխատում են բոլոր հինգ զգայարանները
Սեդրակ Մամուլյան, «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման եւ պահպանման» ՀԿ նախագահ, խոհարարական ստուդիայի տնօրեն
«Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման եւ պահպանման» ՀԿ-ն ներառված է բազմաթիվ կրթական ծրագրերում, մասնակցել ենք նաեւ պետական նախնական մասնագիտական կրթության համակարգի չափորոշիչների ձեւավորմանը:
Դուալ կրթական մոդելով սովորող ուսանողները մեր խոհարարական ստուդիայում ստանում են տեսական գիտելիք ու ձեռք են բերում գործնական հմտություններ, որոնք անմիջապես կիրառում են կից գործող «Մեգերյան Կարպետ» ռեստորանում: Բացի այդ, վերապատրաստում ենք նաեւ ուսումնարաններում դասավանդող վարպետներին:
Սեդրակ ՄամուլյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցումը բավականին տարածված էր նաեւ խորհրդային տարիներին, երբ գործարաններին կից կային ուսումնարաններ: Ցավոք, ժամանակի ընթացքում գործատուի ու կրթության միջեւ կապը կտրվել է: Սա լուրջ խնդիր է, քանի որ, եթե կրթությունը չի բավարարում արտադրության պահանջները, պարզապես չկիրառվող երեւույթ է դառնում: Հիմա փորձ է արվում վերականգնել կապն՝ աշխատելով միասին:
Որպես ոլորտի ներկայացուցիչ՝ բազմիցս անդրադարձել եմ «խոհարար» մասնագիտությանը միջին մասնագիտական կրթական համակարգում: Ուսումնական հաստատությունների մեծ մասում այս մասնագիտությունը կոչվում է «տեխնիկ-տեխնոլոգ»: Արդյունքում ուսանողը ստանում է այդ որակավորումը, բայց գործուղվում է խոհանոց, քանի որ շուկային պետք չեն այդ քանակի տեխնիկ-տեխնոլոգներ: Խոհանոցում նա զրոյից սկսում է խոհարարություն սովորել: Խոսքն այստեղ մասնագիտություններից որեւէ մեկն ավելի կարեւոր համարելու մասին չէ, պարզապես պետք է նայել աշխատաշուկայի պահանջարկին ու պատրաստել համապատասխան մասնագետների:
Մեկ այլ խնդիր է ավագ խոհարարի մասնագիտացումը: Նրան կրթելու հատուկ ծրագիր չկա ու հաճախ ռեստորաններում ավագ խոհարար են նշանակում իրեն լավ դրսեւորած խոհարարին: Այսպես չի կարելի, քանի որ ավագ խոհարարը փաստացի դառնում է խոհանոցի մենեջեր, նա պետք է ունենա կառավարչական հմտություններ, որոշակի հաշվապահական գիտելիք, լեզուներ իմանա ու ծանոթ լինի բազմաթիվ խոհանոցների:
Պետք է հասկանալ՝ շուկան շատ արագ է փոխվում ու կրթությունը պետք է հետեւի այդ փոփոխություններին, կրթական ծրագիրը չի կարող դոգմա լինել ու տարիներով չվերանայվել:
Այս ընթացքում մեզ մոտ եկել են բազմաթիվ տաղանդավոր ուսանողներ, հատկապես՝ մարզերից, նախալեռնային շրջաններից: Սա զարմանալի չէ, քանի որ խոհարարության ու բնության կապը շատ ամուր է, իսկ այդ ուսանողներն առավել մոտ են բնությանը: Դուալ կրթական մոդելը շատ լավ հնարավորություն է, որպեսզի նրանցից պատրաստենք հենց այն մասնագետներին, որոնց կարիքն ունի աշխատաշուկան: Հատկապես խոհարարության մեջ տեսական գիտելիքը ոչ մի դեպքում չի կարող բավարար լինել: Սա մասնագիտություն է, որի դեպքում աշխատում են բոլոր հինգ զգայարանները. պետք է շոշափել, զգալ մթերքը, խոհանոցում շփվել գործընկերների հետ ու կազմակերպել համատեղ աշխատանքը:
Կարծրացած մեխանիզմները պետք է փոխել
Հովակիմ Սաղաթելյան, «Տրինիտի» ՍՊԸ համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն, գինեգործ
Հայաստանում որակյալ կադրերի լուրջ խնդիր կա, հատկապես՝ միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում: Քիչ են մարդիկ, որոնք ունեն այս կամ այն նեղ մասնագիտական հմտությունը: Կրթության ու գործատուի միջեւ, ցավոք, մեծ բաց կա ու մեզ համար իսկապես բարդ է որակյալ կադրեր գտնել: Սա է պատճառը, որ իմանալով այս նախաձեռնության մասին, սիրով սկսեցինք աշխատել Վայոց Ձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջի հետ: Արդյունքում գինեգործության ու հարակից ոլորտներում կրթություն ստացող ուսանողներն իրենց ուսումնառության գործնական մասն անցկացնում են մեր գինեգործարանում:
Հովակիմ ՍաղաթելյանըԼուսանկարը` անձնական արխիվից
Գինեգործությունը սեզոնային աշխատանք է եւ ուսանողներին հիմնականում ընդունում ենք բերքահավաքի ժամանակ: Իհարկե, նրանք ծանոթանում են նաեւ այգու, խաղողի մշակման աշխատանքներին, բայց հիմնական փուլն աշնանն է: Այդ շրջանում նրանք մասնակցում են բերքի նախնական մշակմանը, ընդգրկվում կարեւորագույն գործընթացներում:
Ուսանողների հանդեպ շատ պահանջկոտ ենք, եթե նկատում ենք, որ մեզ մոտ գալիս են պարզապես ժամանակ անցկացնելու, խորհուրդ ենք տալիս այլ բան փորձել: Բայց կան նաեւ երիտասարդներ, որոնք իսկապես հետաքրքրված են գինեգործությամբ: Այս դեպքում պատրաստ ենք կիսվել մեր գիտելիքով, փորձով ու ամեն կերպ աջակցել:
Օրինակ՝ մի տղայի օգնեցինք, որ աշխատի խաղողի յուրահատուկ տեսակի հետ ու գինի պատրաստի: Արդյունքը բավականին լավն էր, գինին փոքր խմբաքանակով արտադրվեց, վաճառվեց ու ստացավ բազմաթիվ դրական արձագանքներ: Այդ երիտասարդի համար սա շատ ոգեւորիչ էր, քանի որ տեսավ իր աշխատանքի արդյունքը: Գիտեմ, որ դուալ կրթական մոդելով մեզ մոտ եկած ուսանողներից շատերը հիմա աշխատում են ոլորտում, այնպես որ, ճիշտ մոտեցման դեպքում հնարավոր է լավ արդյունք ստանալ:
Իհարկե, լավ կլիներ, եթե առավել շատ մասնավոր ընկերություններ ընդգրկվեին այս կրթական համակարգում, ուսումնական ծրագրերը լինեին ճկուն ու կազմվեին ըստ շուկայի պահանջների: Կարծրացած մեխանիզմները պետք է փոխել ու եթե մասնավոր հատվածը պատրաստ է աշխատել պետական կառույցի հետ, վերջինն էլ պետք է բաց լինի փոփոխությունների համար: Կրթական համակարգը պետք է ճկուն լինի, լսի մասնավորին, տեսնի խնդիրներն ու փորձի շտկել դրանք:
Սիրահարվել գործին, որն անում ես
Արմեն Բաղդասարյան, «Ovne» ավտոտեխսպասարկման ընկերության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն
Դուալ կրթական մոդելով ուսանողների հետ աշխատում ենք ավելի քան հինգ տարի: Մեզ մոտ պրակտիկայի են գալիս Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի եւ քոլեջի ուսանողները: Կարծում եմ՝ լավ մասնագետ կրթելու միակ տարբերակը տեսական ու գործնական ուսուցման համադրումն է:
Արմեն ԲաղդասարյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Ասեմ ավելին՝ տեխնիկական որեւէ առարկա պետք է դասավանդվի նաեւ դպրոցում, որպեսզի երեխան իր ձեռքով որեւէ բան պատրաստի ու սիրահարվի այս գործին:
Ոլորտում խնդիրները շատ են, բարդ է գտնել որակյալ, երիտասարդ մասնագետ: Լուծումներից մեկն, ըստ իս, առանձին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների՝ տեխնիկական ակադեմիաների ստեղծումն է: Մյուսը՝ ժամանակին ու շուկայի պահանջներին համընթաց քայլելը: Այսօր մեր միջին մասնագիտական կրթական հաստատությունների մեծ մասն ունի շենքային վատ պայմաններ, լսարանները հագեցած չեն անհրաժեշտ գույքով, պատերին փակցված են «ԶԻԼ-131»-ի պաստառներ:
Մենք փաստացի սպասարկում ենք մեքենաշինության ոլորտը, որը հիմա ամբողջ Եվրոպայում տնտեսության շարժիչ ուժն է: Սա շատ լուրջ բնագավառ է ու պետք է փոխվեն ավտոտեխսպասարկման ոլորտում աշխատող մարդու մասին եղած կարծրատիպերը: Այս ուղղությունն ընտրած երեխան չպետք է մտնի լսարան ու հիասթափվի, չպետք է գնա տեխսպասարկման կետ ու լսի ոչ նորմալ լեքսիկոն, տեսնի անկարգապահություն ու անգրագիտություն: Սա իրեն վանելու է, նա մտածելու է՝ «ես այսպիսի՞ ապագա եմ ուզում»: Հաճախ ծնողներն են ստիպում երեխային գալ այս ոլորտ՝ պատճառաբանելով, որ այլ մասնագիտությամբ իր մոտ ոչինչ չի ստացվում: Մարդիկ չեն մտածում, որ ավտոտեխսպասարկման լավ մասնագետ լինելու համար լուրջ գիտելիք է պետք. ինչպե՞ս կարող է երրորդ դասարանի կրթություն ունեցող մարդը, որը դժվարանում է նույնիսկ կարդալ, սպասարկել 21-րդ դարում արտադրված մեքենան:
Իհարկե, կան լավ ուսանողներ, որոնք ոգեւորված են այս աշխատանքով ու սիրահարված են գործին, որն անում են: Ուսանող ունենք, որ ամեն օր Արարատից դասի է գալիս, իսկ հետո աշխատում մեզ մոտ: Հենց նման մարդկանց գտնելու ու նրանց հնարավորինս աջակցելու հարցում շատ օգտակար է աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցումը: Ի վերջո, որքան էլ բժիշկը վիրահատության գործընթացի մասին տեսություն ուսումնասիրի, վիրաբույժ չի դառնա: Մեր մասնագիտության մեջ մենք եւս վիրահատող բժիշկներ ենք, բայց եթե բժիշկն այդ պահին գործ ունի մեկ մարդու կյանքի հետ, ավտոտեխսպասարկման մասնագետի սխալի պատճառով կարող է տուժել 6-7 մարդ: Ամեն օր լսում ենք սարսափելի ավտովթարների ու զոհերի մասին, որեւէ մեկը վերլուծե՞լ է՝ սա միայն վատ վարելու հետեւա՞նք է, թե՞ նաեւ ոչ ճիշտ սպասարկման: Գուցե, մեքենայում սխալ դետալ է տեղադրվել, գուցե, արգելակման համակարգում սխալ հեղուկ են լցրել:
Այսօր Հայաստանում խառատների մեծ մասի միջին տարիքը 55-ից բարձր է, նույնը նաեւ զոդողների ու այլ մասնագետների դեպքում է: Կարծում եմ՝ դուալ կրթական մոդելը ոլորտն առողջացնելու ու երիտասարդացնելու լավ հնարավորություն է: Մեր ընկերությունը սիրով աշխատում է այս համակարգով ու պատրաստ ենք ուսանողներին ընդունել ոչ թե շաբաթը մի քանի անգամ, այլ՝ ամեն օր:
Ծրագիրն աշխատում է դուալ կրթության մոտեցումը քաղաքական եւ ինստիտուցիոնալ մակարդակում ամրացնելու ուղղությամբ: ՄԱՎԵՏԱ-ի շրջանակում դուալ կրթությունը ներդրվել է Գորիսի պետական գյուղատնտեսական քոլեջում, ՀԱԱՀ-ի Սիսիանի մասնաճյուղում (Սյունիք), Ստեփանավանի պետական գյուղատնտեսական քոլեջում (Լոռի), Բերդի բազմագործառութային պետական քոլեջում (Տավուշ), Էջմիածնի արհեստագործական պետական ուսումնարանում (Արմավիր) եւ ՀԱԱՀ-ի Երեւանի մասնաճյուղում:
ՄԱՎԵՏԱ ծրագիրը ֆինանսավորվում է միջազգային եւ տեղական կազմակերպությունների լայն կոալիցիայի կողմից՝ Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալության (SDC) գլխավորությամբ, ներառյալ Ավստրիական զարգացման գործակալությունը (ADA), Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարությունը (BMZ), Հայաստանի կառավարությունը, Շվեյցարիայի եկեղեցու օգնություն (HEKS/EPER) ՀԿ-ն, Իզմիրլյան հիմնադրամը, Ռազմավարական զարգացման գործակալություն (ՌԶԳ) ՀԿ-ն եւ «Վանանդ Ագրո» ՓԲԸ-ն:
Ծրագիրն իրականացնող գործընկերներն են Գերմանական զարգացման գործակալությունը (GIZ) եւ Շվեյցարիայի եկեղեցու օգնություն (HEKS/EPER) ՀԿ-ն՝ ՌԶԳ-ի եւ Բեռնի Կիրառական գիտությունների համալսարանի (HAFL) գյուղատնտեսական, անտառային եւ պարենային գիտությունների դպրոցի ներգրավմամբ:

Employers solve “no employee” issue by engaging in education of specialists - Mediamax.am
To ensure a balanced labour market and, as a result, a developed economy, there is a need to establish strong ties between education and employers. Private companies must specify what specialist they need and be willing to participate in the educating process.
This is the approach of the dual education system introduced in Armenia since 2017 in vocational education and training (VET) sector. Students receiving dual education spend part of the week at an educational institution and the other part working at a private company.
Today, many employers say “There is no employee” which is the opposite of the rather common “There is no job.” The company cannot find a specialist with the necessary knowledge and skills. The solution is one – to participate in the education of that specialist.
In a conversation with Mediamax, the heads of several private companies engaged in the dual education process spoke about the importance of work-based training and presented the situation in their field.
Cooking is a profession that engages all five senses
Sedrak Mamulyan, President of “Development and Preservation of Armenian Culinary Traditions” NGO, Director of Culinary Studio
“Development and Preservation of Armenian Culinary Traditions” NGO is engaged in many education programs. We also participated in shaping the standards of the state primary vocational education system.
Students who have chosen the dual education model receive theoretical knowledge and acquire practical skills in our culinary studio, which they immediately apply in the Megerian Carpet restaurant. In addition, we also train masters who teach in colleges.
Work-based training was quite popular in the Soviet years as well, when there were schools under the factories. Unfortunately, over time, the link between the employer and education has been lost. This is a serious problem, because if education does not meet the requirements of production, it simply becomes inapplicable. Currently, we are working together trying to restore this link.
As a representative of the industry, I have repeatedly referred to the profession of “chef” in the secondary vocational education system. In most educational institutions, this profession is called “technician-technologist.” As a result, the student receives this qualification, but is sent to work in the kitchen, because the market does not need that many technicians. In the kitchen, he or she starts learning to cook from scratch. It is not about considering any of the professions more important, it is just a matter of looking at the demand of the labour market and training the relevant specialists.
Another issue is the specialisation of the chef. There is no special program for training them, and often restaurants appoint a well-known specialist. This should not be the case, because the chef actually becomes the head of the kitchen, he or she must have management skills, some accounting knowledge, know languages and be familiar with many cuisines.
It is necessary to understand that the market changes very quickly and education must follow these changes, the educational program cannot be a dogma and not be revised for years.
Many talented students came to us during this period, especially from the provinces and foothill regions. This is not surprising, because the connection between cooking and nature is very strong, and these students are the closest to nature. The dual education model is a very good opportunity to train them to be the professionals that the labour market needs. Especially in cooking, theoretical knowledge is never enough. This is a profession in which all five senses work; you need to touch, feel the food, talk to your colleagues in the kitchen, and work together.
Stiff mechanisms need to be changed
Hovakim Saghatelyan, Co-founder and Executive Director of “Trinity” LLC, winemaker
Armenia has a serious problem of lack of qualified staff, especially in secondary vocational education. Few people have this or that narrow professional skill. Unfortunately, there is a big gap between education and the employer, and it is really hard for us to find qualified staff. This is the reason why after learning about this initiative, we started a partnership with Vayots Dzor Regional State College. As a result, students receiving education in winemaking and related fields spend the practical part of their studies at our winery.
Winemaking is a seasonal job, and we usually accept students during harvest time. Of course, they are also introduced to work in the vineyard and grape growing, but the main phase is in the fall. During this period, they participate in the pre-harvest processing, engage in the most important processes.
We are very demanding to students, if we notice that they come to us just to hang out, we advise them to try something else. But there are young people who are really interested in winemaking. And if so, we are ready to share our knowledge, experience and support in every possible way.
For example, we helped a boy work with a special grape variety and make wine. The result was quite good, the wine was produced in a small batch, sold and received a lot of positive feedback. That was very encouraging for the young man, because he saw the results of his work. I know that many students who came to us with the dual education model are now working in the industry, so with the right approach, it is possible to get a good result.
Of course, the more private companies engage in this education system the better. It will also be good to make the training programs more flexible for them to meet the requirements of the market. The hardened mechanisms must be changed and if the private sector is ready to work with the state structure, the latter must also be open to changes. The education system should be flexible, listen to the individual, see the problems and try to fix them.
To fall in love with what you do
Armen Baghdasaryan, Founder and Executive Director of “Ovne” car maintenance company
We have been working with students who have chosen the dual education model for more than five years. Students of the Armenian National Polytechnic University and the college come to us for internships. I believe that the only way to educate a good specialist is to combine theoretical and practical training. Let me say more: technical subjects should also be taught at school so that the child can make something with his or her own hands and fall in love with this work.
The field faces many challenges. It is difficult to find a qualified, young specialist. One of the solutions, in my opinion, is the creation of separate vocational educational institutions - technical academies. The other is to keep up with the times and market demands. Today, most of our secondary vocational educational institutions have poor building conditions, classrooms are not equipped with necessary equipment, posters of “ZIL-131” are on the walls.
In fact, we serve the engineering sector, which is now the driving force of the economy across Europe. This is a very serious field, and the stereotypes about a person working in the car maintenance must be changed. A child who has chosen this direction should not enter the classroom and be disappointed, should not go to a service point and hear profanity, see indiscipline and illiteracy. It will push him away, he will think, “Do I want that kind of future?” Parents often force their child to enter this field, explaining it with the child’s failure to succeed in any other profession. People think there is no need of serious knowledge to become a good specialist in car maintenance. How can a person with a third grade education, who can hardly even read, fix a car manufactured in the 21st century?
Of course, there are good students passionate about this work and in love with what they do. We have a student who comes to class every day from Ararat and then works for us. Finding such people and supporting them as much as possible makes work-based training very helpful. After all, no matter how much a doctor studies the theory of the surgical process, he/she will not become a surgeon. In our profession we are also surgeons but if a doctor is dealing with the life of one person at that moment, the mistake of a car maintenance specialist can cost lives of 6-7 people. Every day we hear about terrible car accidents and casualties, has anyone analyzed whether this is only a result of bad driving or also improper maintenance? Maybe a wrong part was installed in the car, maybe the brake system was filled with a wrong fluid.
Today, the average age of most lathe workers in Armenia is over 55, the same is about welders and other specialists. I think the dual education model is a good opportunity to heal and rejuvenate the sector. Our company works with this system with pleasure, and we are ready to accept students not only several times a week, but every day.
The implementation of the dual education model in the Republic of Armenia is supported by the “Private Sector Development and Technical Vocational Education and Training in the South Caucasus” (PSD TVET) and MAVETA programs.
*“Private Sector Development and Technical Vocational Education and Training in the South Caucasus” (PSD TVET) program is implemented by the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH on behalf of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ).