Ռիչարդ Կիրակոսյան. “Քաղաքական ուրվականը Ռոբերտ Քոչարյանն է, իսկ քաղաքական դիակը՝ ԲՀԿ-ն” - Mediamax.am
5487 դիտում
Ռիչարդ Կիրակոսյան. “Քաղաքական ուրվականը Ռոբերտ Քոչարյանն է, իսկ քաղաքական դիակը՝ ԲՀԿ-ն”
Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանն այսօր ասել է, որ փետրվարի 18-ին կայացած ՀՀ նախագահական ընտրությունները «բաց թողնված հնարավորություն էր Հայաստանի ժողովրդավարության համար»:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին, Ռիչարդ Կիրակոսյանն ասել է, որ փետրվարի 18-ին Հայաստան անցավ «ընտրությունների քննությունը, բայց բաց թողեց հնարավորությունը»:
«Ընտրություններն այնքան լավը չէին, որքան պիտի լինեին: Իհարկե, բռնության դեպքերի, զանգվածային ընտրախախտումների պակասի առումով Հայաստանին հաջողվեց պահպանել իր դիրքերը միջազգային հարթությունում, սակայն ժողովրդավարության տեսանկյունից սա կորցրած հնարավորություն էր»,- ասել է փորձագետը:
Գնահատելով ընտրությունների նախընտրական շրջանը՝ Ռիչարդ Կիրակոսյանն ասել է, որ այս ընտրությունները «ամենաոչմրցակցայինն էին անկախ Հայաստանի պատմության մեջ»:
Բացի այդ, փորձագետի համոզմամբ, ընտրությունները բացահայտեցին նաեւ Հայաստանի քաղաքական դաշտի ուրվականներին եւ դիակներին:
«Քաղաքական ուրվականը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է, իսկ քաղաքական դիակը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը: Մենք տեսանք ԲՀԿ-ի թուլացումը:  Հետընտրական շրջանում ԲՀԿ հայտարարությունը ցույց տվեց քաղաքական այդ ուժի ամբողջ հուսալքությունը»,- ասել է քաղաքագետը:
Խոսելով հետընտրական իրավիճակի մասին՝ նա նկատել է, որ իրավիճակն  արտացոլում է վստահության ճգնաժամը թե իշխանության, թե ընդդիմության հանդեպ:  Կիրակոսյանի գնահատմամբ, ընդդիմության առջեւ կանգնած է երկու կարեւոր մարտահրավեր՝ չկորցնել նախաձեռնությունը եւ ներկայացնել հստակ գործողությունների ծրագիր:

Ричард Киракосян: “Роберт Кочарян – политическое привидение, а ППА – политический труп” - Mediamax.am
5488 просмотров
Ричард Киракосян: “Роберт Кочарян – политическое привидение, а ППА – политический труп”
Директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян
Ереван/Медиамакс/. Директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян заявил сегодня, что состоявшиеся 18 февраля выборы президента Армении “стали упущенной возможностью для армянского народа”.
Отвечая на вопрос Медиамакс, Ричард Киракосян сказал, что 18 февраля Армения прошла “экзамен выборов, но упустила свой шанс”.
“Выборы не были такими хорошими, какими должны были быть. Конечно, с точки зрения уменьшения количества случаев насилия, массовых нарушений Армении удалось сохранить свои позиции на международной арене, однако с точки зрения демократии - это упущенная возможность”,- сказал эксперт.
Оценивая предвыборный этап, Ричард Киракосян сказал, что эти выборы “были самыми неконкурентными во всей истории независимой Армении”.
Кроме того, по заверению эксперта, выборы выявили привидения и трупы политической среды Армении.
“Политическим привидением является второй президент Армении Роберт Кочарян, а политическим трупом – партия “Процветающая Армения”. Мы увидели ослабление ППА. Заявление ППА в поствыборный период показали все отчаяние данной политической силы”,- сказал политолог.
Говоря о поствыборной ситуации, он заметил, что стиуация отражает кризис доверия как по отношению к властям, так и к оппозиции. По оценке Киракосяна, у оппозиции есть две наиболее важные задачи – не потерять инициативу и представить четкую программу действий.