Աբխազիայի նախագահը «մշուշոտ» է անվանել երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման հեռանկարը - Mediamax.am
Աբխազիայի նախագահը «մշուշոտ» է անվանել երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման հեռանկարը
Աբխազիայի նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբը
Լուսանկարը` http://www.dw.de
Երեւան: Մեդիամաքս: Աբխազիայի նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբն ասել է, որ Աբխազիայի երկաթուղու ամբողջական վերականգնման համար «միլիարդավոր ներդրումներ» են անհրաժեշտ:
Ինչպես հաղորդում է «Կովկասի էխո»-ն, Աբխազիայի առաջնորդն այդ մասին ասել է Սուխումիում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ մեկնաբանելով այս շաբաթ Երեւանում Վրաստանի վարչապետի կողմից արված հայտարարությունները:
Խոսելով Աբխազիայի երկաթուղու վերականգնման հեռանկարների մասին՝ Բիձինա Իվանիշվիլին, մասնավորապես, ասել էր, որ «մեր աբխազ ընկերների կողմից դրական ազդակներ կան»:
«Այդ մասին ես գիտեմ այնքան, ինչքան եւ դուք: Այդ կապակցությամբ ոչ մեկի կողմից ոչ մի բան չի ասվել: Եվ «աբխազ եղբայրների» կողմից որեւէ դրական ազդակներ չեն եղել: Եթե գործընթացի մասնակիցների կողմից որեւէ բան լինի, մենք կնստենք եւ կքննարկենք», - ասել է Անկվաբը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք Աբխազիան հետաքրքրված է այդ հարցի լուծմամբ, նա ասել է.
«ԽՍՀՄ ժամանակ Անդրկովկասյան երկաթուղու մեր հատվածով անցնում էր Անդրկովկասի համար նախատեսվող բեռների 13-15%-ը: Բավական ծանրաբեռնված հատված էր: Իսկ ի՞նչ է հիմա՝ դժվարանում եմ ասել: Մասնագետները պետք է հաշվարկեն, թե դրանից աբխազական կողմը օգուտ կունենա, թե՞ ոչ: Առայժմ ամեն ինչ չափազանց մշուշոտ է: Ծախսերն ահռելի են», - ասել է Անկվաբը:
Նա նշել է, որ բավարար վիճակում է գտնվում միայն Փսոու-Սուխում երկաթգծի հատվածը:
«Օչամչիրայից հետո ընդհանրապես ոչինչ չկա: Այդպիսով, ամբողջական երկաթուղի ունենալու համար անհրաժեշտ են բազմամիլիարդանոց ներդրումներ», - ասել է Աբխազիայի նախագահը:
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել էր, որ Աբխազիայի տարածքով երկաթգծի վերականգնումը Ռուսաստանի շահերից է բխում եւ այդ հարցի առաջադրումն առանց դեօկուպացիայի համատեքստի «հանցավոր, հակապետական եւ հակավրացական գործողություն է»:
Ինչպես հաղորդում է Civil.ge-ն, Վրաստանի նախագահն այդ մասին ասել էր, մեկնաբանելով հունվարի 17-ին Երեւանում վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի արված հայտարարությունը:
Միխայիլ Սահակաշվիլին ասել էր, որ «այդ հայտարարությունը մի քանի տարրեր է պարունակում եւ դրանք բոլորն էլ շատ մտահոգիչ են»: «Առաջին հերթին, այդ հայտարարությունն ընդհանրապես հաշվի չի առնում Վրաստանի քաղաքական եւ աշխարհաքաղաքական ռազմավարական շահերը», - նշել էր Սահակաշվիլին:
Նրա խոսքերով, Բաքու-Ախալքալաք-Կարս երկաթուղային գծի շահագործումից հետո, որը կմիացնի Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ Վրաստանի միջոցով, Վրաստանի համար Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցության բացման ոչ մի անհրաժեշտություն չի լինի:
Սահակաշվիլիի խոսքերով, Բաքու-Ախալքալաք-Կարս երկաթգիծը կմիացնի Ասիան Եվրոպայի հետ, եւ կմրցի Ռուսաստանյան Տրանսսիբիրյան երկաթուղու հետ:
«Բնական է, որ մենք Հայաստանի հետ լավ հարաբերություններ ենք ցանկանում,  մենք շատ բան ենք արել հայկական բեռնափոխադրումներին ճանապարհ տալու համար», - ասել է նա եւ հավելել, որ Վերին Լարսի սահմանային անցակետի բացումը ծառայում էր հենց այդ նպատակին: «Հայաստանի մեկուսացումը երբեք Վրաստանի շահերից չի բխել, եւ մենք երբեք դրան չենք աջակցել: Սակայն, մի բան է լավ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, եւ մեկ այլ բան` օկուպանտի ռազմավարական ծրագրերի իրագործումը», - ասել էր Սահակաշվիլին:
Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին Երեւանում ասել էր, որ Աբխազիայի տարածքով  երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը ուղղակիորեն կապված է վրաց-ռուսաստանյան հարաբերությունների կարգավորման հետ: Նա հավելել էր, որ վրացական կողմը հետաքրքրված է երկաթուղու աբխազական հատվածի աշխատանքի շուտափույթ վերականգնման մեջ:
Միաժամանակ Վրաստանի վարչապետը նշել էր, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ առկա խնդիրները դեռեւս մնում են չլուծված:
«Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ խնդիրներ չկան: Մենք լուրջ խնդիրներ ունեինք Ռուսաստանի հետ, որոնք մինչ այժմ պահպանվում են: Մենք հուսով ենք եւ ջանքեր ենք գործադրում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները վերականգնելու ուղղությամբ», - ասել էր Վրաստանի վարչապետը:
Բիձինա Իվանիշվիլին պատասխանել էր Աբխազիայի տարածքով երկաթգծի վերականգնման հեռանկարների մասին հարցին նաեւ հունվարի 15-ին Մեդիամաքսի-ին տված բացառիկ հարցազրույցում.
«Մենք միշտ պատրաստ ենք քննարկել ինչպես խնդրահարույց, այնպես էլ հեռանկարային հարցերը: Կարեւորն այն է, որպեսզի դրան պատրաստ լինեն գործընթացի բոլոր մասնակից կողմերը: Մենք գտնվում ենք ոչ ստանդարտ պայմաններում, եւ անհրաժեշտ է նորարարական մոտեցումներ որոնել առկա խնդրահարույց հարցերի լուծման համար»:

Президент Абхазии назвал «туманной» перспективу восстановления железнодорожного сообщения - Mediamax.am
3411 просмотров
Президент Абхазии назвал «туманной» перспективу восстановления железнодорожного сообщения
Президент Абхазии Александр Анкваб
Фото: http://www.dw.de
Ереван/Медиамакс/. Президент Абхазии Александр Анкваб заявил, что для полноценной реабилитации абхазской железной дороги нужны «многомиллиардные инвестиции».
Как сообщает «Эхо Кавказа», лидер Абхазии сказал об этом на пресс-конференции в Сухуми, комментируя заявления премьер-министра Грузии, сделанные на этой неделе в Ереване.
Бидзина Иванишвили, говоря о перспективах реабилитации абхазской железной дороги, сказал, в частности, что «есть положительные сигналы со стороны наших братьев-абхазов».
«Я знаю по этому поводу ровно столько же, сколько знаете вы. Никаких обращений по этому поводу не было ни с чьей стороны. И никаких положительных импульсов со стороны «братьев-абхазов» не было. Если нечто будет со стороны участников процесса, будем садиться и обсуждать», - сказал Анкваб.
Отвечая на вопрос о том, насколько интересно для самой Абхазии решение этого вопроса,
лидер республики сказал:
«По нашему участку Закавказской железной дороги проходило 13-15% всех грузов, которые шли в Закавказье и из него. Это была достаточно загруженная ветка. Что сейчас - я затрудняюсь сказать. Специалисты должны подсчитать, что будет иметь абхазская сторона от этого, стоит ли игра свеч? Пока все крайне туманно. Затраты огромные», - сказал Анкваб.
Он отметил, что в удовлетворительном состоянии находится только участок железной дороги Псоу-Сухуми.
«Все остальное до Очамчыры - условно. После Очамчыры вообще ничего нет. И для того, чтобы была полноценная железная дорога, нужны многомиллиардные вложения», - сказал президент Абхазии.
Президент Грузии Михаил Саакашвили заявил 17 января, что восстановление железнодорожного сообщения через Абхазию входит в интересы России, и выдвижение этого вопроса без контекста деоккупации является «преступным, антигосударственным, антигрузинским» актом.
Как сообщает Civil.ge, президент Грузии сказал об этом, комментируя заявление премьер-министра Бидзины Иванишвили, сделанное в Ереване 17 января.
Михаил Саакашвили сказал, что «это заявление содержит несколько элементов и все они очень тревожны». «В первую очередь, это заявление совершенно не учитывает геополитические и политические стратегические интересы Грузии», - заявил Саакашвили.
По его словам, после ввода в действие новой железнодорожной линии Баку-Ахалкалаки-Карс, который свяжет Азербайджан с Турцией через Грузию, для Грузии не будет никакой необходимости в открытии сообщения через Абхазию.
По словам Саакашвили, железнодорожная линия Баку-Ахалкалаки-Карс свяжет Азию с Европой, и будет конкурировать с российской Транссибирской железной дорогой.
«Мы, естественно, хотим хороших отношений с Арменией, мы многое сделали для того, чтобы пропускать армянские грузы», - заявил он и добавил, что открытие пограничного КПП Верхний Ларс служило именно этой цели. «Изоляция Армении не входила в интересы Грузии никогда, и мы никогда этого не поддерживали. Но, одно дело - хорошие отношения с Арменией, и другое дело - выполнение стратегических планов оккупанта», - сказал Саакашвили.
Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили сказал 17 января в Ереване, что восстановление железнодорожного сообщения по территории Абхазии напрямую связано с урегулированием грузино-российских отношений. Он отметил, что грузинская сторона заинтересована в скорейшем решении возобновлении работы абхазского участка железной дороги.
При этом грузинский премьер отметил, что проблемы в отношениях между Грузией и Россией пока остаются нерешенными.
«Между Грузией и Арменией нет проблем. У нас были серьезные проблемы с Россией, которые остаются до сих пор. Мы надеемся и прилагаем усилия для восстановления отношений с Россией», - сказал премьер-министр Грузии.
В свою очередь, Тигран Саргсян сказал, что восстановление железнодорожного сообщения значится в повестке армяно-грузинских отношений.
«Мы зафиксировали, что будем прилагать все усилия для того, чтобы этот вопрос решился как можно быстрее», - сказал премьер-министр Армении.
Бидзина Иванишвили ответил на вопрос о перспективах восстановления железнодорожного сообщения по территории Абхазии и в эксклюзивном интервью Медиамакс 15 января. Отвечая на вопрос о готовности Тбилиси обсуждать эту перспективу до политического урегулирования абхазской проблемы, премьер-министр сказал:
«Мы всегда готовы к обсуждению как проблемных, так и перспективных вопросов.  Главное, чтобы к этому были бы готовы все стороны-участницы процесса. Мы находимся в нестандартных условиях, и поиск инновационных подходов к решению существующих проблемных вопросов необходим».