Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին ասել է, որ գործարար Սամվել Կարապետյանին ձերբակալելով՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արեց այն, ինչ ինքը չկարողացավ անել իր իշխանության օրոք։
«Անհաջող պատերազմից հետո Փաշինյանը Հայաստանում արեց այն, ինչ ես չկարողացա անել 2011-2012 թվականներին՝ ձերբակալեց հայ Իվանիշվիլիին, միլիարդատեր Կարապետյանին», - գրել է Սաակաշվիլին իր Ֆեյսբուքյան էջում։
Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն, Վրաստանի նախկին նախագահի կարծիքով, Հարավային Կովկասում ներկայիս գործընթացները «Ուկրաինայում Ռուսաստանի թուլացման ուղղակի արդյունքն են»։ Նրա խոսքով՝ «Ադրբեջանն ու Հայաստանը սկսել են մերձենալ, ինչը ծանրագույն հարված է Ռուսաստանին»։
Այս իրավիճակում, ըստ Սաակաշվիլիի, Վրաստանը, որտեղ «Իվանիշվիլին եւ նրա ավազակախումբը բոլորին զզվեցրել են», «լիակատար անոմալիա է»։ Նա նշել է «առաջնորդների դեֆիցիտը» եւ կոչ է արել «Վրացական երազանքի» քննադատներին ինքնակազմակերպվել։
«Հասարակության ակտիվ մասը պետք է նախաձեռնություն ցուցաբերի եւ դադարի փակ շրջանով շարժվելուց։ Աշխարհաքաղաքական գործընթացները մեզ շատ են օգնում, բայց մենք չենք կարող ժամանակ վատնել», - ասել է Սաակաշվիլին։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերին Միխեիլ Սաակաշվիլին բանտից դիմել էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ կոչ անելով «վա-բանկ» գնալ եւ սրել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ։
2024 թվականի փետրվարին Սաակաշվիլին շնորհավորական նամակ էր հղել Իլհամ Ալիեւին՝ Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ, վերջինիս անվանելով «Հաղթական Իլհամ»։
«Մենք Ադրբեջանի ոսկե դարի ականատեսն ենք՝ Իլհամ Ալիեւի համաշխարհային որակի առաջնորդության շնորհիվ», - գրել էր Վրաստանի նախկին նախագահը։

Саакашвили: «Пашинян сделал то, чего я не смог» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший президент Грузии Михеил Саакашвили заявил, что задержав бизнесмена Самвела Карапетяна, премьер-министр Армении Никол Пашинян сделал то, чего не удалось ему самому в период пребывания у власти.
«После неудачной войны Пашинян сделал в Армении то, что я не сделал в 2011–2012 годах, - задержал армянского Иванишвили, миллиардера Карапетяна», - написал Саакашвили на своей странице в Facebook.
Как сообщает Новости-Грузия, экс-президент Грузии считает, что нынешние процессы на Южном Кавказе – это «прямой итог ослабевания России в Украине». По его словам, «началось сближение Азербайджана и Армении, что является тяжелейшим ударом по России».
В этой ситуации, по мнению Саакашвили, Грузия, где «Иванишвили и его свора окончательно опостылели», выглядит «полной аномалией». Он отметил «дефицит лидеров» и призвал критиков «Грузинской мечты» к самоорганизации.
«Активная часть общества должна проявить инициативу и перестать ходить по замкнутому кругу. Геополитические процессы нам очень помогают, но и терять время нам нельзя», - заявил Саакашвили.
Медиамакс отмечает, что в октябре 2023 года находящийся в заключении Михеил Саакашвили выступил с обращением к премьер-министру Армении Николу Пашиняну. призвав «пойти ва-банк» и обострить отношения с Москвой».
В феврале 2024 года Саакашвили направил Ильхаму Алиеву поздравительное письмо по случаю переизбрания на пост президента Азербайджана, в котором назвал последнего «Ильхамом Победителем».
«Мы являемся свидетелями золотого века Азербайджана, наступившего благодаря лидерству мирового уровня Ильхама Алиева», - писал бывший президент Грузии.