Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին ասել է, որ գործարար Սամվել Կարապետյանին ձերբակալելով՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արեց այն, ինչ ինքը չկարողացավ անել իր իշխանության օրոք։
«Անհաջող պատերազմից հետո Փաշինյանը Հայաստանում արեց այն, ինչ ես չկարողացա անել 2011-2012 թվականներին՝ ձերբակալեց հայ Իվանիշվիլիին, միլիարդատեր Կարապետյանին», - գրել է Սաակաշվիլին իր Ֆեյսբուքյան էջում։
Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն, Վրաստանի նախկին նախագահի կարծիքով, Հարավային Կովկասում ներկայիս գործընթացները «Ուկրաինայում Ռուսաստանի թուլացման ուղղակի արդյունքն են»։ Նրա խոսքով՝ «Ադրբեջանն ու Հայաստանը սկսել են մերձենալ, ինչը ծանրագույն հարված է Ռուսաստանին»։
Այս իրավիճակում, ըստ Սաակաշվիլիի, Վրաստանը, որտեղ «Իվանիշվիլին եւ նրա ավազակախումբը բոլորին զզվեցրել են», «լիակատար անոմալիա է»։ Նա նշել է «առաջնորդների դեֆիցիտը» եւ կոչ է արել «Վրացական երազանքի» քննադատներին ինքնակազմակերպվել։
«Հասարակության ակտիվ մասը պետք է նախաձեռնություն ցուցաբերի եւ դադարի փակ շրջանով շարժվելուց։ Աշխարհաքաղաքական գործընթացները մեզ շատ են օգնում, բայց մենք չենք կարող ժամանակ վատնել», - ասել է Սաակաշվիլին։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերին Միխեիլ Սաակաշվիլին բանտից դիմել էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ կոչ անելով «վա-բանկ» գնալ եւ սրել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ։
2024 թվականի փետրվարին Սաակաշվիլին շնորհավորական նամակ էր հղել Իլհամ Ալիեւին՝ Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ, վերջինիս անվանելով «Հաղթական Իլհամ»։
«Մենք Ադրբեջանի ոսկե դարի ականատեսն ենք՝ Իլհամ Ալիեւի համաշխարհային որակի առաջնորդության շնորհիվ», - գրել էր Վրաստանի նախկին նախագահը։

“After the unsuccessful war, Pashinyan did in Armenia what I had failed to do in 2011-2012, he detained the Armenian Ivanishvili, billionaire Karapetyan,” Saakashvili wrote is a Facebook post.
The former Georgian President believes that the current processes in the South Caucasus are “a direct consequence of Russia’s weakening in Ukraine,” Novosti-Gruzia reports. According to him, “the rapprochement between Azerbaijan and Armenia has begun, which is a severe blow to Russia.”
In this situation, according to Saakashvili, Georgia, where “everyone has become sick and tired of Ivanishvili and his gang,” looks like a “complete anomaly.” He highlighted the “deficit of leaders” and called on the critics of the Georgian Dream to self-organize.
“The active part of the society must take the initiative and stop going in circles. Geopolitical processes are helping us a lot, but we cannot waste time,” Saakashvili said.
Mediamax notes that in October 2023, imprisoned Mikheil Saakashvili called on the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan “to go all in” and exacerbate relations with Moscow.”
In February 2024, Saakashvili sent a congratulatory letter to Ilham Aliyev on the occasion of his re-election as President of Azerbaijan, calling the latter “Ilham the Winner.”
“We are witnessing a golden epoch of Azerbaijan under the world class leadership of Ilham Aliyev,” the former Georgian president wrote back then.