Սաակաշվիլի. «Ալիեւը պատմության մեջ հավերժ կմնա որպես Հաղթական Իլհամ»
Երեւան: Մեդիամաքս: Կալանքի տակ գտնվող Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին շնորհավորական գրություն է հղել Իլհամ Ալիեւին՝ Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ, որում վերջինիս անվանել է «Հաղթական Իլհամ»:
«Մենք Ադրբեջանի ոսկե դարի ականատեսն ենք՝ Իլհամ Ալիեւի համաշխարհային որակի առաջնորդության շնորհիվ, ով իր երկրի համար արել է ավելին, քան որեւէ մեկը պատմության ընթացքում: Վստահ եմ, որ նա պատմության մեջ հավերժ կմնա որպես Հաղթական Իլհամ, հզոր երկրի հզոր նախագահ», - գրել է Վրաստանի նախկին նախագահը:
2023 թվականի հոկտեմբերին Միխեիլ Սաակաշվիլին հանդես էր եկել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված կոչով, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Առաջին անգամ եմ դիմում Ձեզ եւ դա անում եմ հրապարակայնորեն, քանի որ շատ մտահոգված եմ մեր տարածաշրջանի եւ Հայաստանի ճակատագրով։ Ելնելով Ռուսաստանի եւ Պուտինի հետ շփվելու իմ փորձից, ով վերջերս ԱՊՀ գագաթնաժողովում գրեթե մեղադրեց ինձ այս կազմակերպության կազմաքանդման համար, թույլ կտամ մի քանի խորհուրդ տալ։ Դուք իշխանության եք եկել ժողովրդական ընդվզումների արդյունքում, այսինքն, Պուտինի տերմինաբանությամբ՝ գունավոր հեղափոխության արդյունքում, եւ հավատացեք, որքան էլ նրան սիրաշահեք, հավատարմության երդում տաք, նա Ձեզ երբեք չի ներել եւ չի ների։ Ավելին, Ձեր վերջին հայտարարություններից, քաղաքական քայլերից եւ հատկապես Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո նա Ձեր ոխերիմ թշնամին է եւ Ձեզ հեռացնելու է իր ձեռքի տակ եղած բոլոր հնարավորություններով՝ ներքին անկարգություններ, ռազմական գործողությունների խրախուսում։ Խեղդելու է ձեզ տնտեսապես եւ կօգտագործի հիբրիդային պատերազմի ողջ զինանոցը»։
«Որքան էլ Ձեզ համար դժվար լինի, Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունները նոր հնարավորություն են տալիս մեր տարածաշրջանին։ Որոշ ժամանակ անց մենք կկարողանանք ապրել Բալթյան երեք երկրների պես՝ բաց սահմաններով, ստեղծելով լոգիստիկ, ֆինանսական, էներգետիկ հանգույցների մի ամբողջ համակարգ։ Սակայն դրա համար պետք է շտապել եւ վա-բանկ գնալ: Պահանջել անհապաղ դուրս բերել ռուսական ռազմաբազան, դուրս գալ ԱՊՀ-ից, ՀԱՊԿ-ից, մաքսային միությունից եւ Եվրամիությանն ու ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնել։
Եվ վերջապես, դուք պետք է անհապաղ խաղաղության պայմանագիր կնքեք Ադրբեջանի հետ եւ դրանով ճանապարհ բացեք Հայաստանի ներքին եւ արտաքին քաղաքականության մեջ հիմնարար փոփոխությունների համար»,- ասել էր Սաակաշվիլին։

Саакашвили: «Алиев навсегда останется в истории как Ильхам Победитель» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Находящийся в заключении бывший президент Грузии Михаил Саакашвили направил Ильхаму Алиеву поздравительное письмо по случаю переизбрания на пост президента Азербайджана, в котором назвал последнего «Ильхамом Победителем».
«Мы являемся свидетелями золотого века Азербайджана, наступившего благодаря лидерству мирового уровня Ильхама Алиева, который сделал для своей страны больше, чем кто-либо другой в истории. Уверен, что он навсегда останется в истории как Ильхам Победитель (Ilham the Victor-так в английском оригинале письма-Медиамакс) – великий президент великой страны», - написал бывший президент Грузии.
В октябре 2023 года Михаил Саакашвили выступил с обращением к премьер-министру Армении Николу Пашиняну, в котором, в частности, говорилось:
«Я впервые обращаюсь к Вам и делаю это публично, так как меня очень волнует судьба нашего региона и Армении. Основываясь на своем опыте общения с Россией и с Путиным, который недавно на саммите СНГ практически обвинил меня в развале этой организации, позволю дать Вам несколько советов. Вы пришли к власти в результате народных выступлений, т.е. по терминологии Путина - цветной революции, и поверьте мне, как бы Вы его не задабривали, клялись в верности, он никогда бы Вас не простил и не простит. Тем более после Ваших недавних заявлений, политических ходов и особенно ратификации Римского статута – он Ваш кровный враг и будет свергать Вас всеми имеющимися у него на руках возможностями – внутренними беспорядками, поощрением военных действий. Будет душить вас экономически и применять весь арсенал гибридной войны».
Как это ни сложно для Вас, но последние события вокруг Армении дают нашему региону новый шанс. Через некоторое время мы можем жить как три балтийские страны - с открытыми границами, создавать целую систему логистических, финансовых, энергетических хабов, используя преимущества каждой из нашей тройки. Но для этого Вы должны спешить и отбросить любое колебание, пойти ва-банк. Потребовать немедленного выведения российской военной базы, выйти из СНГ, ОДКБ, таможенного союза и подать заявку в Европейский союз и в НАТО.
«И наконец, Вы должны открыто заявить и немедленно подписать мирный договор с Азербайджаном и тем самым открыть дорогу для фундаментальных изменений во внутренней и внешней политике Армении», - писал Саакашвили.