Երեւան։ Մեդիամաքս։ Կալանքի տակ գտնվող Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին հանդես է եկել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված կոչով։
Կոչում, մասնավորապես, ասվում է.
«Առաջին անգամ եմ դիմում Ձեզ եւ դա անում եմ հրապարակայնորեն, քանի որ շատ մտահոգված եմ մեր տարածաշրջանի եւ Հայաստանի ճակատագրով։ Ելնելով Ռուսաստանի եւ Պուտինի հետ շփվելու իմ փորձից, ով վերջերս ԱՊՀ գագաթնաժողովում գրեթե մեղադրեց ինձ այս կազմակերպության կազմաքանդման համար, թույլ կտամ մի քանի խորհուրդ տալ։ Դուք իշխանության եք եկել ժողովրդական ընդվզումների արդյունքում, այսինքն, Պուտինի տերմինաբանությամբ՝ գունավոր հեղափոխության արդյունքում, եւ հավատացեք, որքան էլ նրան սիրաշահեք, հավատարմության երդում տաք, նա Ձեզ երբեք չի ներել եւ չի ների։ Ավելին, Ձեր վերջին հայտարարություններից, քաղաքական քայլերից եւ հատկապես Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո նա Ձեր ոխերիմ թշնամին է եւ Ձեզ հեռացնելու է իր ձեռքի տակ եղած բոլոր հնարավորություններով՝ ներքին անկարգություններ, ռազմական գործողությունների խրախուսում։ Խեղդելու է ձեզ տնտեսապես եւ կօգտագործի հիբրիդային պատերազմի ողջ զինանոցը»։
«Որքան էլ Ձեզ համար դժվար լինի, Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունները նոր հնարավորություն են տալիս մեր տարածաշրջանին։ Որոշ ժամանակ անց մենք կկարողանանք ապրել Բալթյան երեք երկրների պես՝ բաց սահմաններով, ստեղծելով լոգիստիկ, ֆինանսական, էներգետիկ հանգույցների մի ամբողջ համակարգ։ Սակայն դրա համար պետք է շտապել եւ վա-բանկ գնալ: Պահանջել անհապաղ դուրս բերել ռուսական ռազմաբազան, դուրս գալ ԱՊՀ-ից, ՀԱՊԿ-ից, մաքսային միությունից եւ Եվրամիությանն ու ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնել։
2013 թվականին Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Բարոզուի հետ մենք ժամանեցինք Երեւան՝ ապարդյուն փորձելով համոզել Ձեր նախորդին չմիանալ Մոսկվայի հովանու ներքո գտնվող այս կազմակերպություններից մի քանիսին։
Եվ վերջապես, դուք պետք է անհապաղ խաղաղության պայմանագիր կնքեք Ադրբեջանի հետ եւ դրանով ճանապարհ բացեք Հայաստանի ներքին եւ արտաքին քաղաքականության մեջ հիմնարար փոփոխությունների համար»,- ասել է Սաակաշվիլին։

Саакашвили призвал Пашиняна «пойти ва-банк» и обострить отношения с Москвой - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Находящийся в заключении бывший президент Грузии Михеил Саакашвили выступил с обращением к премьер-министру Армении Николу Пашиняну.
В обращении, в частности, говорится:
«Я впервые обращаюсь к Вам и делаю это публично, так как меня очень волнует судьба нашего региона и Армении. Основываясь на своем опыте общения с Россией и с Путиным, который недавно на саммите СНГ практически обвинил меня в развале этой организации, позволю дать Вам несколько советов. Вы пришли к власти в результате народных выступлений, т.е. по терминологии Путина - цветной революции, и поверьте мне, как бы Вы его не задабривали, клялись в верности, он никогда бы Вас не простил и не простит. Тем более после Ваших недавних заявлений, политических ходов и особенно ратификации Римского статута – он Ваш кровный враг и будет свергать Вас всеми имеющимися у него на руках возможностями – внутренними беспорядками, поощрением военных действий. Будет душить вас экономически и применять весь арсенал гибридной войны».
«Как это ни сложно для Вас, но последние события вокруг Армении дают нашему региону новый шанс. Через некоторое время мы можем жить как три балтийские страны - с открытыми границами, создавать целую систему логистических, финансовых, энергетических хабов, используя преимущества каждой из нашей тройки. Но для этого Вы должны спешить и отбросить любое колебание, пойти ва-банк. Потребовать немедленного выведения российской военной базы, выйти из СНГ, ОДКБ, таможенного союза и подать заявку в Европейский союз и в НАТО.
В 2013 году мы прилетели в Ереван вместе с председателем Еврокомисии Баррозо, тщетно пытаясь убедить вашего предшественника не вступать в некоторые из этих организации под эгидой Москвы.
И наконец, Вы должны открыто заявить и немедленно подписать мирный договор с Азербайджаном и тем самым открыть дорогу для фундаментальных изменений во внутренней и внешней политике Армении», - заявил Саакашвили.