ԵՄ-ն փաստացի արդարացրեց Սաֆարովի փոխանցումը Ադրբեջանին
ԵՄ արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի եւ Հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի խոսնակներն այսօր հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ.
“Բարձր Ներկայացուցիչը եւ Հանձնակատար Ֆյուլեն մտահոգված են լուրերով այն մասին, որ Ադրբեջանի նախագահը ներում է շնորհել Ռամիլ Սաֆարովին, ով դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման հայազգի սպա Գուրգեն Մարգարյանին Բուդապեշտում սպանելու համար:
Ռամիլ Սաֆարովը Հունգարիայից Ադրբեջան է փոխանցվել վերջինիս հայտի հիման վրա օգոստոսի 31-ին` 1983թ. ընդունված Ստրասբուրգի կոնվենցիայի շրջանակում, որպեսզի շարունակի կրել իր պատիժը: ԵՄ ներկայացուցիչները կապի մեջ են համապատասխան իշխանությունների հետ եւ կշարունակեն հետեւել իրավիճակին:
Տարածաշրջանային կայունության եւ հաշտեցմանն ուղղված շարունական ջանքերի շահերից ելնելով, Բարձր Ներկայացուցիչը եւ Հանձնակատար Ֆյուլեն վերահաստատում են իրենց կոչը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին զսպվածություն ցուցաբերելու մասին` իրավիճակի սրումը կանխելու համար”, - ասված է հայտարարության մեջ:

ЕС фактически оправдал передачу Сафарова Азербайджану
Пресс-секретари Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и Еврокомиссара Штефана Фюле выступили сегодня с заявлением по делу Рамиля Сафарова, в котором призвали стороны к «сдержанности».
«Верховный представитель и Комиссар Фюле обеспокоены новостью о решении президента Азербайджана помиловать офицера азербайджанской армии Рамиля Сафарова, приговоренного к пожизненному заключению за убийство в 2004 году в Будапеште офицера армянской армии Гургена Маргаряна.
Рамиль Сафаров был перевезен из Венгрии в Азербайджан 31-го августа по запросу последнего в рамках Страсбургской конвенции “О передаче осужденных лиц” от 1983 года, чтобы продолжить отбывать свой срок в Азербайджане. Представители ЕС связались с соответствующими властями и продолжат внимательно следить за ситуацией.
В интересах региональной стабильности и продолжающихся усилий по примирению, Верховный представитель и Комиссар Фюле вновь призывают Азербайджан и Армению проявить сдержанность как на местах, так и в своих публичных заявлениях - во избежание эскалации ситуации”, - говорится в заявлении чиновников Евросоюза.