Փաշինյանը՝ ցեղասպանության, Մեծ եղեռնի եւ «մեծ ողբերգության» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների մեջ չի մտնում այսօր»:
Ըստ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության՝ այդ մասին նա ասել է թուրք լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ պատասխանելով Hürriyet Daily News-ի թղթակից Սերքան Դեմիրթացի հարցին:
Ներկայացնում ենք հատվածներ այդ հարցին Նիկոլ Փաշինյանի պատասխանից (ենթավերնագրերը մերն են-Մեդիամաքս):
Առաջնահերթությունների մեջ չի մտնում
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների մեջ չի մտնում այսօր:
Սա պաշտոնական ձևակերպում է, բայց այս համատեքստում կան հարցեր, որոնց պարզաբանումը շատ էական է և կարևոր, և այդ հարցերի շուրջ ես ռեժիմով անընդհատ խոսում եմ և Հայաստանում, և արտերկրում, մեր հայրենակիցների հետ։
Այդ քննարկումները և շահարկումները նաև Հայաստանում, և ոչ միայն Հայաստանում, լինում են, խոսք է գնում ուրացման, Մեծ Եղեռնն ուրանալու կամ մոռանալու մասին:
Ես ուզում եմ շատ հստակ լինի, որ Հայաստանում և հայության շրջանում դա անառարկելի ճշմարտություն է։ Այսինքն, ուղղակի մեր իրականության մեջ հնարավոր չէ դա կամ ժխտել, կամ ուրանալ, որովհետև դա բոլորիս համար անուրանալի ճշմարտություն է, բայց խոսքը դրա մասին չէ։
Լարումներ անմիջական միջավայրում
Վերջերս Մյունխենի հայերի հետ հանդիպման ընթացքում ես ասում էի հետևյալը՝ երբ մի հեռավոր երկրի խորհրդարան կամ կառավարություն մի որոշում է ընդունում, մենք այդ որոշումից շատ ոգևորվում ենք։ Երբ որ ոգևորությունն կամ ուրախությունը այդ որոշումից  մարում է, հաջորդ պահին հարց է ծագում, իսկ այդ որոշումն ի՞նչ է մեզ տալիս մեր անմիջական միջավայրի հետ մեր հարաբերություններում։ Երբ մենք անմիջական միջավայրում ունենում ենք լարումներ, այդ լարումներն ինչքանո՞վ են նպաստում մեր երկրում, մեր տարածաշրջանում կայունությանը, խաղաղությանը և այլն, և այսպես շարունակ։
Նաև այստեղ է, որ հարց է ծագում, որտեղ և ինչպե՞ս մենք պետք է կենտրոնանանք Հայաստանի պետական շահերի սպասարկման վրա, և ինչպե՞ս և որտեղ պետք է մենք կենտրոնանանք մեր իմացած, այդ թվում՝ պատմական ճշմարտությունների ընդգծման և այդ ճշմարտությունների վրա հենվելու վրա։ Որովհետև այն ժամանակաշրջանը, որտեղ այդ մեծ ողբերգությունը տեղի է ունեցել, եղել է մի ժամանակաշրջան, երբ չի եղել Հայաստանի Հանրապետություն։
Հայաստանն օրիգինալ երկիր չէ
Այսօր կա Հայաստանի Հանրապետություն, միջազգային ճանաչված պետություն, և միջազգայնորեն ճանաչված այդ պետությունն ունի հնարավորություն՝ ապահովելու սեփական քաղաքացիների անվտանգությունը և բարեկեցությունը, բայց դրա համար անհրաժեշտ են որոշակի պայմաններ, և այս առումով Հայաստանն օրիգինալ երկիր չէ։ Եվ ես նորից մեր հայրենակիցների հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծում էի այդ շեշտը, ասում էի տեսեք՝ ինչքան բոլոր երկրները և մենք բոլորս կարևորում ենք խաղաղությունը, բայց խաղաղությունն առաջին հերթին տարածաշրջանային երևույթ է։
Սահմանադրությունում արևմտյան Հայաստան արտահայտություն չկա
Մեր Սահմանադրությունում արևմտյան Հայաստան արտահայտություն չկա, արևմտյան Հայաստան արտահայտություն կա այլ տեղերում, բայց Սահմանադրության մեջ չկա: Ես բոլորին վերջերս մի եթերով հրապարակային հայտարարեցի, որ իմ ընկալմամբ՝ արևմտյան Հայաստանը Հայաստանի Հանրապետության Արմավիրի մարզն է, և Արմավիրի մարզի և Շիրակի մարզի կոնկրետ բնակավայրեր։
Ինչո՞ւ եմ ես այդ հայտարարությունն անում: Որովհետև ես պրակտիկ խնդիր ունեմ՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, պատասխանելու այն հարցին, որի մասին քիչ առաջ հիշատակում էի։ Որովհետև ես շատ ուղիղ եմ ասում մեր հանրությանը:
Միջին վիճակագրական ընկալումը
Միջին վիճակագրական ընկալումը Հայաստանի Հանրապետությունում այն է, որ Թուրքիան սպառնալիք է Հայաստանի անվտանգության համար։ Եվ ես ենթադրում եմ, որ երբեմն այն բառամթերքը, որ Հայաստանի Հանրապետությունում օգտագործվում է, կարող է ընկալվել որպես սպառնալիք Թուրքիայի համար։
Կարող է պարզվի, որ մենք արդեն պատճառահետևանքային կապը կորցրել ենք։ Այդ կետը կորցնելու և այս ընկալումների պատճառով մենք անցել ենք շատ բարդությունների և կատակլիզմների միջով։ Բայց հիմա կա հնարավորություն այս հարցի ընկալումը և պատասխանը, ձևակերպումը փոխելու։
Հնարավորությունը ծագել է այն բանից, որ թե՛ Հայաստանի կողմից, թե՛ Թուրքիայի կողմից հնչել են ուղերձներ, որ կա ցանկություն և՛ Հայաստանի կողմից, և՛ Թուրքիայի կողմից այդ հարցերի ձևակերպումները փոխել, այդ շեշտադրումները փոխել, դիտանկյունները փոխել։
Եվ սա է պատճառը, որ այդ թվում՝ մամուլը և փորձագետները երբեմն ասում են, որ կա պատմական հնարավորություն։

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «международное признание Геноцида армян сегодня не входит в число приоритетов нашей внешней политики».
Как сообщает пресс-служба правительства, об этом он заявил во время встречи с турецкими журналистами, отвечая на вопрос корреспондента Hürriyet Daily News Серкана Демиртача.
Представляем отрывки из ответа Никола Пашиняна на этот вопрос (подзаголовки наши - Медиамакс).
Не входит в число приоритетов
Международное признание Геноцида армян сегодня не входит в число наших внешнеполитических приоритетов.
Это официальная формулировка, но в этом контексте есть вопросы, прояснение которых очень важно, и об этих вопросах я в основном постоянно говорю в рабочем режиме, как в Армении, так и за рубежом, в беседах с нашими соотечественниками.
В Армении, и не только в Армении имеют место обсуждения и спекуляции, согласно которым речь идет об отрицании или забвении Геноцида.
Я хочу очень четко заявить, что это неоспоримая истина в Армении и среди армян. Т.е. отрицать или предать забвению это в нашей реальности просто невозможно, потому что это неоспоримая истина для всех нас, но речь не об этом.
Напряженность в непосредственном окружении
Во время недавней речи на встрече с армянами в Мюнхене я сказал следующее: дорогие соотечественники, когда парламент или правительство далекой страны принимает решение, мы очень воодушевляемся этим решением. Когда энтузиазм или радость от этого решения угасают, в следующий момент возникает вопрос: а что дает нам это решение в наших отношениях с нашим ближайшим окружением? Когда мы сталкиваемся с напряженностью в нашем непосредственном окружении, насколько эта напряженность способствует стабильности, миру и т.д. в нашей стране, в нашем регионе?
Здесь также возникает вопрос: где и как мы должны сосредоточиться на обслуживании государственных интересов Армении, где и как мы должны сосредоточиться на подчеркивании того, что мы знаем, в том числе в рамках исторических истин? Потому что тот период, когда произошла эта великая трагедия, был периодом, когда не существовало Республики Армения.
Армения - не оригинальная страна
Сегодня существует Республика Армения - международно признанное государство, и это международно признанное государство имеет возможность обеспечивать безопасность и благополучие своих граждан, но для этого нужны определенные условия, и в этом плане Армения не является оригинальной страной. И я еще раз подчеркнул этот момент во время встречи с нашими соотечественниками, я говорил: смотрите, как все страны и мы подчеркиваем важность мира, однако мир - это прежде всего региональное явление.
В Конституции нет выражения «Западная Армения»
В нашей Конституции нет выражения «Западная Армения», выражение «Западная Армения» есть в других местах, но в Конституции его нет. Недавно я публично заявил, что в моем понимании Западная Армения – это Армавирская область Республики Армения и конкретные населенные пункты Армавирской области и Ширакской области.
Почему я делаю эти заявления? В Армении существуют разные версии относительно того, почему я делаю эти заявления. Потому, что у меня, как у премьер-министра Республики Армения, есть практическая задача ответить на вопрос, о котором я говорил только что. Я очень прямо говорю с нашей общественностью.
Среднестатистическое восприятие
Среднестатистическое восприятие в Республике Армения заключается в том, что Турция представляет угрозу безопасности Армении. И я полагаю, что иногда лексика, даже политическая лексика, используемая в Республике Армения, не обязательно на официальном уровне, но иногда и на официальном уровне может восприниматься как угроза Турции.
Может оказаться, что мы уже потеряли причинно-следственную связь, уже потеряли ту точку, где причина, а где следствие. Из-за потери этой точки и из-за этих восприятий мы прошли через множество осложнений и катаклизмов. Однако сейчас есть возможность изменить восприятие, формулировку этого вопроса. Эта возможность возникла после того, как и из Армении, и из Турции поступили месседжи о том, что с обеих сторон есть желание изменить формулировку этих вопросов, изменить акценты, изменить ракурсы.