Ալիեւի օգնական. Հայաստանի ժողովուրդը «պետք է հանրաքվե պահանջի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ Հայաստանի ժողովուրդը «պետք է սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվե պահանջի՝ ադրբեջանական տարածքների նկատմամբ հավակնություններից հրաժարվելու համար»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ Հաջիեւն իտալական La Repubblica-ին տված հարցազրույցում ասել է.
«Մենք մոտ ենք խաղաղությանը, քան երբեւէ, սակայն մնում են խոչընդոտներ, որոնք խանգարում են մեզ առաջ շարժվել: Դրանցից առաջինը Հայաստանի Սահմանադրությունն է, որտեղ հիշատակվում է Հայաստանի վերամիավորումը Ղարաբաղի ադրբեջանական տարածքների հետ։ Մենք ցանկանում ենք խաղաղության հասնել ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլեւ երկրի ժողովրդի հետ, որը պետք է պահանջի սահմանադրության փոփոխության հանրաքվե՝ հրաժարվելով ադրբեջանական տարածքների նկատմամբ հավակնություններից»։
«Անհրաժեշտ է հանրաքվե, որտեղ հայերը ցույց կտան, որ չեն աջակցում Ղարաբաղի նկատմամբ հավակնություններին»,- հավելել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ մեծ թվով ադրբեջանցիների նախնիները ծնվել են Հայաստանի ներկայիս հողերում, այդ թվում՝ Երեւանում, որը «պատմականորեն ադրբեջանական քաղաք էր»։
«Այս տարածքներից ադրբեջանցիները պետք է կարողանան վերադառնալ իրենց արմատներին։ Սակայն դա չի նշանակում ո՛չ տարածքային պահանջներ, ո՛չ էլ Հայաստանի ինքնիշխանության խախտում»,- հավելել է Ալիեւի օգնականը։

Photo: https://www.meydan.tv/
Yerevan /Mediamax/. Assistant to the Azerbaijani president Hikmet Hajiyev said that the people of Armenia “should demand a referendum on amending the constitution, renouncing claims toward Azerbaijani territories.”
TASS reports that Hajiyev said about it in an interview with Italian newspaper La Repubblica.
“We are closer to peace than ever before, but some obstacles do not allow us to move forward. And the first one is the Armenian Constitution, which refers to the reunification of Armenia with the Azerbaijani territories in Karabakh. We want to achieve peace not only with the Armenian government, but also with the people of the country, who should demand a referendum to amend the constitution, renouncing claims toward Azerbaijani territories.
“A referendum is needed in which Armenians will demonstrate that they do not support claims toward Karabakh,” the Azerbaijani official added.
Hikmet Hajiyev noted that the ancestors of many Azerbaijanis come from the present-day lands of Armenia, including Yerevan, which “historically was an Azerbaijani city.”
“Azerbaijanis with roots in these territories should be able to go back to their origins. But this does not mean having territorial claims or violating Armenia’s sovereignty,” Aliyev’s assistant added.