Ալիեւի օգնական. Հայաստանի ժողովուրդը «պետք է հանրաքվե պահանջի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ Հայաստանի ժողովուրդը «պետք է սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվե պահանջի՝ ադրբեջանական տարածքների նկատմամբ հավակնություններից հրաժարվելու համար»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ Հաջիեւն իտալական La Repubblica-ին տված հարցազրույցում ասել է.
«Մենք մոտ ենք խաղաղությանը, քան երբեւէ, սակայն մնում են խոչընդոտներ, որոնք խանգարում են մեզ առաջ շարժվել: Դրանցից առաջինը Հայաստանի Սահմանադրությունն է, որտեղ հիշատակվում է Հայաստանի վերամիավորումը Ղարաբաղի ադրբեջանական տարածքների հետ։ Մենք ցանկանում ենք խաղաղության հասնել ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլեւ երկրի ժողովրդի հետ, որը պետք է պահանջի սահմանադրության փոփոխության հանրաքվե՝ հրաժարվելով ադրբեջանական տարածքների նկատմամբ հավակնություններից»։
«Անհրաժեշտ է հանրաքվե, որտեղ հայերը ցույց կտան, որ չեն աջակցում Ղարաբաղի նկատմամբ հավակնություններին»,- հավելել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։
Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ մեծ թվով ադրբեջանցիների նախնիները ծնվել են Հայաստանի ներկայիս հողերում, այդ թվում՝ Երեւանում, որը «պատմականորեն ադրբեջանական քաղաք էր»։
«Այս տարածքներից ադրբեջանցիները պետք է կարողանան վերադառնալ իրենց արմատներին։ Սակայն դա չի նշանակում ո՛չ տարածքային պահանջներ, ո՛չ էլ Հայաստանի ինքնիշխանության խախտում»,- հավելել է Ալիեւի օգնականը։

Помощник Алиева заявил, что народ Армении «должен потребовать референдум» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что народ Армении «должен потребовать референдум об изменении конституции, отказавшись от притязаний на азербайджанские территории».
Как сообщает ТАСС, Гаджиев заявил в интервью итальянской газете La Repubblica.
«Мы близки к миру как никогда ранее, но остаются препятствия, которые не дают идти вперед. И первое - это Конституция Армении, в которой содержится указание на воссоединение Армении с азербайджанскими территориями в Карабахе. Мы хотим достигнуть мира не только с армянским правительством, но и с народом страны, который должен потребовать референдум об изменении конституции, отказавшись от притязаний на азербайджанские территории.
«Нужен референдум, в ходе которого армяне продемонстрируют, что не поддерживают притязания на Карабах», - добавил азербайджанский чиновник.
Хикмет Гаджиев сказао, что предки многих азербайджанцев происходят с нынешних земель Армении, в том числе из Еревана, который «исторически был азербайджанским городом».
«Азербайджанцы с корнями на этих территориях должны иметь возможность вернуться к истокам. Но это не означает ни территориальных притязаний, ни нарушения суверенитета Армении», - добавил помощник Алиева.