Փորձագետի կարծիքով, Փաշինյանը կարող է չդիմանալ առանց ԵՄ-ի աջակցության - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի (ECFR) «Ընդլայնված Եվրոպա» ծրագրի տնօրեն Մարի Դումոլինը կարծում է, որ «Եվրամիությունը պետք է աջակցության հստակ ազդանշաններ ուղարկի Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը՝ վերջինիս դիրքերն ամրապնդելու համար»։
«Փաշինյանը ստիպված էր գնալ փոխզիջումների, որոնք պոպուլյար չէին հայ հասարակության շրջանում։ Քանի դեռ Բաքվի հետ բանակցություններում Երեւանի դիրքերը չեն ամրապնդվել, ապակայունացնող բողոքի ակցիաները կարող են սրվել եւ, հնարավոր է, բռնությունների վերաճել: Դա կխաթարի Փաշինյանի՝ իր ներքին բարեփոխումների օրակարգը կյանքի կոչելու եւ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները շարունակելու կարողությունը»,- ասել է Մարի Դումոլինը։
«Հայկական բիզնեսի եւ արդյունաբերության համար 270 միլիոն եվրո ծավալով ծրագիրը քայլ է ճիշտ ուղղությամբ, սակայն Հունգարիան խափանել է ԵՄ ջանքերը՝ օգտագործելու Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամը՝ Հայաստանին ոչ մահաբեր զենք մատակարարելու համար:
Եվրոպայի քաղաքական գործիչները պետք է փորձեն հաղթահարել Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին վերաբերող տարաձայնությունները: Ադրբեջանը ԵՄ անդամ մի քանի երկրների կարեւոր առեւտրային եւ էներգետիկ գործընկերն է եւ կարեւոր դերակատար «Միջին միջանցքի» նախաձեռնություններում: Միեւնույն ժամանակ, ԵՄ-ն չպետք է խուսափի Ադրբեջանի վրա լծակներ օգտագործելուց, այդ թվում՝ Բաքվում կայանալիք կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի համաժողովին նախապատրաստվելիս՝ փորձելով բանակցություններում հասնել ավելի հավասարակշռված իրավիճակի, որը թույլ կտա Հայաստանին միայնակ չմնալ շատ ավելի հզոր հարեւանի հետ»,- գրում է փորձագետը։
Մինչ Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհուրդ տեղափոխվելը Մարի Դումոլինն աշխատել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ում: Նա, մասնավորապես, ղեկավարել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ Ռուսաստանի եւ Արեւելյան Եվրոպայի վարչությունը։

Yerevan /Mediamax/. Marie Dumoulin, the director of the Wider Europe Programme at the European Council on Foreign Relations (ECFR), believes that "the European Union should send clear signals of support for Nikol Pashinyan’s government to strengthen his position.”
“Pashinyan has had to accept compromises unpopular with the Armenian public. Until Yerevan’s negotiating position with Baku is strengthened, destabilising protests could escalate and perhaps violently so. This would undermine Pashinyan’s ability to implement his domestic reform agenda and to continue peace treaty negotiations with Azerbaijan,” Marie Dumoulin noted in a publication on the ECFR website.
“The recent €270 million plan for Armenian business and industry is a step in this direction, but Hungary has scuppered the EU’s efforts to use the European Peace Facility to provide non-lethal assistance to the Armenian military.
European policymakers need to work towards overcoming their divisions on how to deal with Azerbaijan, an important trade and energy partner for several member states, and a key player of “middle corridor” initiatives. In doing so, the EU should not shy away from using the leverage it has over Azerbaijan, including with the preparation of the upcoming United Nations Climate Change Conference in Baku, to try to establish a more balanced negotiation equation that would not let Armenia face its much more powerful neighbour alone,” the expert wrote.
Prior to joining ECFR, Dumoulin worked as a French career diplomat. She headed the Russia and Eastern Europe Department of the French Foreign Ministry.