Փորձագետի կարծիքով, Փաշինյանը կարող է չդիմանալ առանց ԵՄ-ի աջակցության - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհրդի (ECFR) «Ընդլայնված Եվրոպա» ծրագրի տնօրեն Մարի Դումոլինը կարծում է, որ «Եվրամիությունը պետք է աջակցության հստակ ազդանշաններ ուղարկի Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը՝ վերջինիս դիրքերն ամրապնդելու համար»։
«Փաշինյանը ստիպված էր գնալ փոխզիջումների, որոնք պոպուլյար չէին հայ հասարակության շրջանում։ Քանի դեռ Բաքվի հետ բանակցություններում Երեւանի դիրքերը չեն ամրապնդվել, ապակայունացնող բողոքի ակցիաները կարող են սրվել եւ, հնարավոր է, բռնությունների վերաճել: Դա կխաթարի Փաշինյանի՝ իր ներքին բարեփոխումների օրակարգը կյանքի կոչելու եւ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները շարունակելու կարողությունը»,- ասել է Մարի Դումոլինը։
«Հայկական բիզնեսի եւ արդյունաբերության համար 270 միլիոն եվրո ծավալով ծրագիրը քայլ է ճիշտ ուղղությամբ, սակայն Հունգարիան խափանել է ԵՄ ջանքերը՝ օգտագործելու Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամը՝ Հայաստանին ոչ մահաբեր զենք մատակարարելու համար:
Եվրոպայի քաղաքական գործիչները պետք է փորձեն հաղթահարել Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին վերաբերող տարաձայնությունները: Ադրբեջանը ԵՄ անդամ մի քանի երկրների կարեւոր առեւտրային եւ էներգետիկ գործընկերն է եւ կարեւոր դերակատար «Միջին միջանցքի» նախաձեռնություններում: Միեւնույն ժամանակ, ԵՄ-ն չպետք է խուսափի Ադրբեջանի վրա լծակներ օգտագործելուց, այդ թվում՝ Բաքվում կայանալիք կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի համաժողովին նախապատրաստվելիս՝ փորձելով բանակցություններում հասնել ավելի հավասարակշռված իրավիճակի, որը թույլ կտա Հայաստանին միայնակ չմնալ շատ ավելի հզոր հարեւանի հետ»,- գրում է փորձագետը։
Մինչ Արտաքին հարաբերությունների եվրոպական խորհուրդ տեղափոխվելը Մարի Դումոլինն աշխատել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ում: Նա, մասնավորապես, ղեկավարել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ Ռուսաստանի եւ Արեւելյան Եվրոպայի վարչությունը։

Пашинян не справится без поддержки ЕС, считает эксперт - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Директор программы «Расширенная Европа» Европейского совета по внешним связям (ECFR) Мари Думолин считает, что «Европейский Союз должен послать четкие сигналы поддержки правительству Никола Пашиняна, чтобы укрепить его позиции».
«Пашиняну пришлось пойти на компромиссы, непопулярные среди армянского общества. Пока позиция Еревана на переговорах с Баку не будет укреплена, дестабилизирующие протесты могут обостриться и, возможно, привести к насилию. Это подорвет способность Пашиняна реализовать свою программу внутренних реформ и продолжить переговоры по мирному договору с Азербайджаном», - отмечает Мари Думолин в публикации на сайте  ECFR.
«Недавний план объемом 270 миллионов евро для армянского бизнеса и промышленности является шагом в правильном направлении, но Венгрия сорвала усилия ЕС по использованию Европейского фонда мира для поставок нелетального вооружения Армении.
Европейским политикам необходимо работать над преодолением разногласий по поводу того, как вести себя с Азербайджаном - важным торговым и энергетическим партнером нескольких стран-членов ЕС и ключевым игроком в инициативах «Среднего коридора». При этом ЕС не должен уклоняться от использования рычагов влияния на Азербайджан, в том числе - при подготовке предстоящей конференции ООН по изменению климата в Баку, чтобы попытаться добиться более сбалансированной ситуации на переговорах, которая позволит Армении не оставаться один на один сгораздо более могущественным соседом», - пишет эксперт.
До перехода в Европейский совет по внешним связям Мари Думолин работала в МИД Франции, возглавляла департамент России и Восточной Европы французского внешнеполитического ведомства.