Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «այս պահի դրությամբ պարզ չէ, թե Ադրբեջանն, ի վերջո, համաձա՞յն է խաղաղության պայմանագիր կնքել Հայաստանի հետ բանակցություններում համաձայնեցված երեք սկզբունքների հիման վրա, թե՞ ոչ»:
Նա եւս մեկ անգամ հիշեցրել է այդ սկզբունքները, այն է՝ «Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, դելիմիտացիայի գործընթացի քաղաքական հենքը Ալմաթայի հռչակագիրն է եւ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները բացվում են երկրների իրավազորության, սուվերենության հարգման սկզբունքի հիման վրա»:
«Հիմա չենք կարող վստահաբար պնդել, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է այդ երեք սկզբունքների հիման վրա խաղաղության պայմանագիր կնքել, բայց նաեւ չենք կարող վստահ ասել, որ Ադրբեջանը վերահաստատում է իր հավատարմությունն այդ սկզբունքներին: Անհրաժեշտություն կա բանակցությունների ընթացքում այս հարցերը եւ նրբությունները պարզաբանել:
Առաջիկայում՝ նոյեմբերի 30-ին, նման քննարկում կլինի սահմանների եւ քարտեզների մասով, այդ քննարկումներից հետեւություններ կանենք, թե արդյոք Ադրբեջանը հրաժարվում է, թե պատրաստ է պայմանագիրը կնքել: Փաստն այն է, որ մինչեւ այսօր վստահություն չունենք»,- պատասխանելով քաղաքացիների հարցերին՝ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: It is not clear whether Azerbaijan agrees to sign a peace treaty or not - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "as of now, it is not clear whether Azerbaijan agrees to sign a peace treaty with Armenia based on the three principles agreed upon during the negotiations or not.”
He once again reminded those principles: “Armenia and Azerbaijan recognize each other’s territorial integrity, the political basis of the delimitation process is the Almaty Declaration, regional communications open based on the principle of respecting the jurisdiction and sovereignty of the countries.”
“Currently, we cannot definitely state that Azerbaijan refuses to sign a peace agreement based on those three principles, but we also cannot say with certainty that Azerbaijan reaffirms its commitment to those principles. There is a need to clarify these issues and nuances during the negotiations.
In the near future, on November 30, there will be such a discussion regarding borders and maps. From these discussions we will draw conclusions whether Azerbaijan refuses or is ready to sign the agreement. The fact is that until now we do not have the confidence,” Nikol Pashinyan said, answering the citizens’ questions.