Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «այս պահի դրությամբ պարզ չէ, թե Ադրբեջանն, ի վերջո, համաձա՞յն է խաղաղության պայմանագիր կնքել Հայաստանի հետ բանակցություններում համաձայնեցված երեք սկզբունքների հիման վրա, թե՞ ոչ»:
Նա եւս մեկ անգամ հիշեցրել է այդ սկզբունքները, այն է՝ «Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, դելիմիտացիայի գործընթացի քաղաքական հենքը Ալմաթայի հռչակագիրն է եւ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները բացվում են երկրների իրավազորության, սուվերենության հարգման սկզբունքի հիման վրա»:
«Հիմա չենք կարող վստահաբար պնդել, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է այդ երեք սկզբունքների հիման վրա խաղաղության պայմանագիր կնքել, բայց նաեւ չենք կարող վստահ ասել, որ Ադրբեջանը վերահաստատում է իր հավատարմությունն այդ սկզբունքներին: Անհրաժեշտություն կա բանակցությունների ընթացքում այս հարցերը եւ նրբությունները պարզաբանել:
Առաջիկայում՝ նոյեմբերի 30-ին, նման քննարկում կլինի սահմանների եւ քարտեզների մասով, այդ քննարկումներից հետեւություններ կանենք, թե արդյոք Ադրբեջանը հրաժարվում է, թե պատրաստ է պայմանագիրը կնքել: Փաստն այն է, որ մինչեւ այսօր վստահություն չունենք»,- պատասխանելով քաղաքացիների հարցերին՝ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «на данный момент не ясно, согласится ли в конечном итоге Азербайджан подписать мирный договор с Арменией на основе трех принципов, согласованных в ходе переговоров, или нет».
Он еще раз напомнил эти принципы, а именно: «Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга, политической основой процесса делимитации является Алматинская декларация, а региональные связи открываются на основе принципа уважения юрисдикции и суверенитета стран».
«Сейчас мы не можем с уверенностью сказать, что Азербайджан отказывается подписать мирное соглашение, основанное на этих трех принципах, однако не можем также с уверенностью утверждать, что Азербайджан подтверждает свою верность этим принципам. Необходимо уточнить эти вопросы и нюансы в ходе переговоров.
В ближайшее время, 30 ноября, состоятся обсуждения по поводу границ и карт, исходя из которых мы сделаем выводы, откажется ли Азербайджан подписать соглашение или готов к этому. На сегодняшний день у нас нет уверенности»,- сказал Никол Пашинян, отвечая на вопросы граждан.