Դավիթ Տոնոյան. Պատերազմի օրերին զենք ներկրելու համար արվել է «անհնարինը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում արվել է «անհնարինը» Հայաստան սպառազինություններ ներկրելու համար:
Այդ մասին Դավիթ Տոնոյանն ասել է 2020 թվականի 44-օրյա ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի այսօրվա նիստում՝ արձագանքելով պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի այն դիտարկմանը, որ պատերազմի ընթացքում «չնչին» քանակությամբ սպառազինություն է բերվել Հայաստան:
Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ մատակարարումների հստակ ծավալների մասին կխոսի նիստի փակ մասում, քանի որ տեղեկությունները գաղտնի են:
Սակայն, նկատել է նա, իրական ծավալների մասին կարող է վկայել այն փաստը, որ
«պատերազմի ընթացքում հակառակորդ երկրի ղեկավարը առնվազն երկու անգամ
հրապարակային բողոքներ է հնչեցրել»:
Դավիթ Տոնոյանը շեշտել է, որ սպառազինությունը բերվել է մատակարարման  ուղիների «զմռսված» լինելու պայմաններում: Ընդ որում, ասել է նա, այդպիսի իրավիճակ եղել է ոչ միայն պատերազմի ընթացքում, այլեւ դրանից առաջ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ վիճակում են գտնվել ՀՀ Զինված ուժերը 2018թ. մայիսին, երբ ինքը ստանձնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը, Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ բանակը պատրաստ է եղել դիմակայել իրեն 2-3 անգամ գերազանցող հակառակորդին՝ «Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության անվտանգությունը եւ վերջինիս ինքնորոշման իրավունքը ապահովելու համար»:
Պաշտպանության նախկին նախարարն ասել է, որ հայկական կողմը որեւէ կերպ չէր հաշվարկել, որ «Թուրքիան կարող է անմիջական ներգրավվածություն ունենալ ռազմական գործողություններում ոչ թե Հայաստանի հետ սահմանի հատվածում, այլ անմիջապես Արցախի ճակատում»:
Արձագանքելով պատգամավորներից մեկի այն հարցին, թե արդյո՞ք նման հաշվարկ չի կատարվել, հաշվի առնելով Հայաստանի դաշնակցային հարաբերությունները, Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ ռիսկերի գնահատման փաստաթղթերում հայկական կողմը հաշվի է առել թե՛ իր դաշնակցային հարաբերությունները, թե՛ անդամակցությունը ռազմաքաղաքական դաշինքին:

Davit Tonoyan: “Impossible” was done to import weapons during war - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Former Minister of Defense of Armenia Davit Tonoyan said today that the “impossible” was done to import weapons to Armenia during the 2020 war.
The ex-minister said this at today’s session of the Investigative Committee studying the circumstances of the 44-day war, responding to the observation of deputy Vahagn Aleksanyan that during the war, a very “small” amount of weapons were brought to Armenia.
Davit Tonoyan said that due to the confidentiality of the information, he will talk about the exact volumes of supplies in the closed part of the session.
He noted, though, that the fact that “the leader of the adversary country at least twice made public complaints during the war” may testify about the real volumes of supply.
The former minister emphasized that the weapons were delivered under the conditions of the “jammed” channels of supply. He added that such situation existed not only during the war, but prior to it too.
In response to the question about the state of the Armed Forces of Armenia in May 2018 when he assumed the post of the Minister of Defense, Tonoyan said that at that time the army was ready to confront an enemy outnumbering it by 2-3 times to “ensure the security of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh and the latter’s right to self-determination.”
The former minister stated that the Armenian side did not expect that “Turkey would directly participate in the hostilities unfolding not in the zone bordering Armenia, but directly on the Artsakh front.”
Answering the question of one of the deputies whether this calculation was not made given Armenia’s allied relations, David Tonoyan said that in the risk assessment documents the Armenian side took into account both its allied relations and its membership to the military - political alliance.