Դավիթ Տոնոյան. Պատերազմի օրերին զենք ներկրելու համար արվել է «անհնարինը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում արվել է «անհնարինը» Հայաստան սպառազինություններ ներկրելու համար:
Այդ մասին Դավիթ Տոնոյանն ասել է 2020 թվականի 44-օրյա ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի այսօրվա նիստում՝ արձագանքելով պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի այն դիտարկմանը, որ պատերազմի ընթացքում «չնչին» քանակությամբ սպառազինություն է բերվել Հայաստան:
Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ մատակարարումների հստակ ծավալների մասին կխոսի նիստի փակ մասում, քանի որ տեղեկությունները գաղտնի են:
Սակայն, նկատել է նա, իրական ծավալների մասին կարող է վկայել այն փաստը, որ
«պատերազմի ընթացքում հակառակորդ երկրի ղեկավարը առնվազն երկու անգամ
հրապարակային բողոքներ է հնչեցրել»:
Դավիթ Տոնոյանը շեշտել է, որ սպառազինությունը բերվել է մատակարարման  ուղիների «զմռսված» լինելու պայմաններում: Ընդ որում, ասել է նա, այդպիսի իրավիճակ եղել է ոչ միայն պատերազմի ընթացքում, այլեւ դրանից առաջ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ վիճակում են գտնվել ՀՀ Զինված ուժերը 2018թ. մայիսին, երբ ինքը ստանձնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը, Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ բանակը պատրաստ է եղել դիմակայել իրեն 2-3 անգամ գերազանցող հակառակորդին՝ «Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության անվտանգությունը եւ վերջինիս ինքնորոշման իրավունքը ապահովելու համար»:
Պաշտպանության նախկին նախարարն ասել է, որ հայկական կողմը որեւէ կերպ չէր հաշվարկել, որ «Թուրքիան կարող է անմիջական ներգրավվածություն ունենալ ռազմական գործողություններում ոչ թե Հայաստանի հետ սահմանի հատվածում, այլ անմիջապես Արցախի ճակատում»:
Արձագանքելով պատգամավորներից մեկի այն հարցին, թե արդյո՞ք նման հաշվարկ չի կատարվել, հաշվի առնելով Հայաստանի դաշնակցային հարաբերությունները, Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ ռիսկերի գնահատման փաստաթղթերում հայկական կողմը հաշվի է առել թե՛ իր դաշնակցային հարաբերությունները, թե՛ անդամակցությունը ռազմաքաղաքական դաշինքին:

Давид Тоноян: Во время войны было сделано «невозможное» для импорта вооружений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший министр обороны Давид Тоноян заявил сегодня, что во время войны 2020 года было сделано «невозможное» для ввоза вооружений в Армению.
Тоноян сказал об этом на сегодняшнем заседании парламентской комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны 2020 года, отвечая на замечание депутата Ваагна Алексаняна о том, что в ходе войны в Армению было завезено «мизерное» количество вооружений.
Давид Тоноян сообщил, что о точных объемах поставок расскажет на закрытой части заседания, поскольку информация содержит государственную тайну.
При этом он отметил, что о реальных объемах свидетельствует тот факт, что «за время войны глава страны-противника как минимум дважды озвучивал публичные жалобы».
Давид Тоноян подчеркнул, что оружие было доставлено в условиях блокирования каналов снабжения. Причем, по его словам, такая ситуация существовала не только во время войны, но и до ее начала.
Отвечая на вопрос о состоянии Вооруженных сил Армении в мае 2018 года, когда он вступил в должность министра обороны, Давид Тоноян заявил, что армия была готова противостоять врагу, превосходящему ее в 2-3 раза, чтобы «обеспечить безопасность Республики Армения и Республики Арцах и право последней на самоопределение».
Бывший министр обороны заявил, что армянская сторона никак не рассчитывала, что «Турция может принять непосредственное участие в боевых действиях не в приграничной с Арменией зоне, а непосредственно на арцахском фронте».
Отвечая на вопрос одного из депутатов, не производился ли такой расчет с учетом союзнических отношений Армении, Тоноян сказал, что в документах с оценкой рисков армянская сторона учитывала как свои союзнические отношения, так и членство в военно- политическом союзе.