Վարդան Օսկանյանին հրավիրել են ցուցմունք տալու` փողերի լվացման հատկանիշներով հարուցված գործի շրջանակում - Mediamax.am
Վարդան Օսկանյանին հրավիրել են ցուցմունք տալու` փողերի լվացման հատկանիշներով հարուցված գործի շրջանակում
ՀՀ նախկին արտգործնախարար, ԱԺ-ում ԲՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Օսկանյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախկին արտգործնախարար, ԱԺ-ում ԲՀԿ խմբակցության անդամ Վարդան Օսկանյանն այսօր հայտարարել ե, որ իրեն հրավիրել են ցուցմունք տալու` փողերի լվացման հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակում:
«Ազգային անվտանգության ծառայությունը ինձ որպես վկա հրավիրել էր ցուցմունք տալու Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ կետի («Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)») հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակում, որն առնչվում է ինձ եւ իմ հիմնադրած Սիվիլիթաս հիմնադրամի գործունեությանը:
Հիմնադրման օրվանից՝ Սիվիլիթաս հիմնադրամի գործունեությունը եղել է թափանցիկ եւ օրենքի տառին ու ոգուն համապատասխան:
Սիվիլիթասի գործունեության առաջին օրերից՝ 2008-ից սկսած՝ հիմնադրամին ֆինանսավորել եւ նրա հետ համատեղ ծրագրեր են իրականացրել Նիդեռլանդների եւ Լեհաստանի կառավարությունները, Նորվեգիայի եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունները, Շվեյցարիայի եւ Միացյալ Թագավորության զարգացման գործակալությունները, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը, ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը, ինչպես նաեւ այլ հեղինակավոր կազմակերպություններ, կորպորացիաներ եւ անհատներ:
Այս ամենի մասին չէին կարող չիմանալ Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան կառույցները:
Ինձ համար զարմանալի եւ տարօրինակ է, որ իմ եւ Սիվիլիթաս հիմնադրամի գործունեությունը որեւէ կերպ կարող է շաղկապվել հանցավոր եւ անօրինական փողերի հետ: Առավել զարմանալի է, որ նման հարց առաջ է քաշվում հենց այն ժամանակ, երբ ես ներգրավվել եմ քաղաքական գործընթացներում:
Ակնհայտ է, որ հարուցված քրեական գործի հետեւում քաղաքական պատվեր կա», - ասված է Վարդան Օսկանյանի հայտարարության մեջ:

Vardan Oskanyan summoned to offer testimony in relation to a criminal case regarding money laundering - Mediamax.am
3493 views
Vardan Oskanyan summoned to offer testimony in relation to a criminal case regarding money laundering
Former Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan
Yerevan/Mediamax/. Former Foreign Minister of Armenia, member of the Prosperous Armenia Party in the National Assembly Vardan Oskanyan stated today that he was summoned to offer testimony in relation to a criminal case regarding money laundering.
''The National Security Service of the Republic of Armenia has summoned me to offer testimony in relation to a criminal case regarding money laundering, involving myself and the Civilitas Foundation which I founded.
From the start, the Civilitas Foundation has been transparent, and operated in accordance with the spirit and the letter of Armenian law. Since its first days in 2008, the Civilitas Foundation's programs have been supported by the governments of the Netherlands and Poland, the foreign ministries of Norway and Germany, the international development organizations of Switzerland and the UK, the US Embassy in Yerevan, the OSCE Yerevan Office, as well as other well-known organizations, corporations and individuals.
This has been public information. The government agencies of the Republic of Armenia clearly could not have been ignorant about these relationships.
I find it strange and astonishing therefore that my work and the work of Civilitas can in any way be linked to money laundering or illegally acquired funds. Even more astonishing is that such a question is being raised at a time when I have entered politics.
It is obvious to me that the criminal case that has been opened is politically motivated'', Vardan Oskanyan's statement reads.