«Մեզ հարկավոր են ամուր նյարդեր եւ զսպվածություն», ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ ՀՀ-ն Լաչինի միջանցքին կապող նոր՝ Կոռնիձոր-Տեղ ավտոճանապարհի շահագործման հանձնելու պատճառով տեղի է ունեցել դեպի Լաչինի միջանցք երթուղու փոփոխություն:
«Արդյունքում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի մոտ 12 կիլոմետրանոց հատվածի պահպանությունը պիտի ստանձնեն Հայաստանի սահմանապահ զորքերը:
Սահմանի անմիջական պահպանության ստանձնման ժամանակ որոշակի խնդիրներ են առաջացել. երկու կողմերի տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ:
Հայկական կողմի հաշվարկներով որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը սահմանից 100-ից 300 մետր ավելի առաջ է տեղակայվել՝ Հայաստանի տարածքում:
Այս ընթացքում սահմանապահների տեղակայման կետերի ճշգրտումներ են կատարվել եւ իրավիճակը որոշակիորեն բարելավվել է: Մասնավորապես, 12 կմ-ից 7 կմ-ում տեղակայման կետերը հստակեցված են, 5 կմ-ի վերաբերյալ աշխատանքները շարունակվում են»,- կառավարության նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ հայկական կողմի տրամադրվածությունը եղել եւ շարունակում է մնալ իրավիճակի էսկալացիայից խուսափելը:
«Համաշխարհային այս անկայուն եւ անորոշ միջավայրում մեզ հարկավոր են ամուր նյարդեր եւ զսպվածություն՝ տարածաշրջանային իրավիճակը պայթեցնելու հարցում շահագրգիռ ուժերին տուրք չտալու համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

«Нам нужны крепкие нервы и выдержка», заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что в связи с вводом в эксплуатацию новой автомагистрали Корнидзор-Тех, соединяющей Армению с Лачинским коридором, изменен маршрут Лачинского коридора.
«В результате охрану данного 12-километрового участка армяно-азербайджанской границы возьмут на себя пограничные войска Армении.
При решении вопроса непосредственной охраны границы возникли определенные проблемы: разночтения в картах сторон.
По расчетам армянской стороны, на некоторых участках азербайджанская сторона расположилась на территории Армени, в 100-300 метрах от границы.
За это время были внесены коррективы в пункты дислокации пограничников и ситуация несколько улучшилась. В частности, уточнены точки расположения на 7 из 12 км, работы на 5 км продолжаются», - сказал Никол Пашинян на заседании правительства.
Он отметил, что позиция армянской стороны заключается в том, чтобы избежать эскалации.
«В нестабильной и неопределенной международной обстановке нам нужны крепкие нервы и выдержка, чтобы не пойти на поводу у сил, заинтересованных во взрыве региональной ситуации»,- сказал Никол Пашинян.