Դե Վաալ. Վարդանյանի հեռացումը ցանկանում էին թե՛ Ալիեւը, թե՛ Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Կարնեգի հիմնադրամի ավագ վերլուծաբան, Կովկասի հարցերով փորձագետ Թոմաս դե Վաալը կարծում է, որ Ռուբեն Վարդանյանի հեռացման Արցախի պետական նախարարի պաշտոնից ցանկանում էին հասնել ինչպես Իլհամ Ալիեւը, այնպես էլ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Վարդանյանը Ղարաբաղի դե ֆակտո նախագահի կողմից աշխատանքից ազատվեց 2023 թվականի փետրվարի 23-ին: Մի քանի այլ բաներ եւս պետք է տեղի ունենան մինչեւ ճանապարհի վերաբացումը: Ռուսաստանը նույնպես իր ասելիքը կունենա, բայց այժմ այդ զարգացումն ավելի մոտ է թվում: Եթե դա տեղի ունենա, Փաշինյանը եւ Ալիեւը կարող են վերսկսել դեկտեմբերին դադարեցված բանակցությունները ԵՄ-ի միջնորդությամբ», - գրում է դե Վաալը «Հայաստանի անորոշության տարին» հոդվածում:
Միաժամանակ նա նկատում է, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի կնքումը դյուրին չի լինելու: «Ղարաբաղի ապագան դեռ վիճարկվում է, եւ հայկական կողմը խիստ կասկածանքով է վերաբերվում Ադրբեջանի մտադրություններին», - նշում է վերլուծաբանը:
«Փաշինյանը չի թաքցնում իր անհանգստությունը Ռուսաստանից Հայաստանի ռազմական եւ տնտեսական կախվածության վերաբերյալ: Նա հրապարակայնորեն կասկածի տակ է դնում Ռուսաստանի ղեկավարած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության օգտակարությունը՝ ի հեճուկս Մոսկվայի դժգոհությունների եւ Բելառուսի առաջնորդ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի սպառնալիքների: Փաշինյանը բազմիցս դիմել է արեւմտյան գործընկերներին եւ այժմ ունի Եվրամիության մոնիտորինգի առաքելություն երկամյա մանդատով, ինչն առաջացնում է Ռուսաստանի արտգործնախարարության դժգոհությունը», - գրում է դե Վաալը:

Де Ваал: Освобождения Варданяна от должности желали как Алиев, так и Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Старший аналитик Фонда Карнеги, эксперт по вопросам Кавказа Томас де Ваал считает, что и Ильхам Алиев и Никол Пашинян хотели добиться освобождения от должности Рубена Варданяна.
«Де-факто Варданян был освобожден от должности президентом Карабаха 23 февраля 2023 года. До открытия дороги должно произойти еще несколько событий. Россия также скажет свое слово, но теперь эти развития кажутся ближе. Если это произойдет, Пашинян и Алиев могут возобновить переговоры при посредничестве ЕС, прерванные в декабре»,- пишет де Ваал в статье «Армения: год неопределенности».
В то же время, он отмечает, что подписание армянско-азербайджанского мирного договора не будет легким. «Будущее Карабаха все еще спорно, армянская сторона относится к намерениям Азербайджана с подозрением»,- отмечает аналитик.
«Пашинян не скрывает свей обеспокоенности по поводу военной и экономической зависимости Армении от России. Несмотря на недовольство Москвы и угрозы белорусского лидера Александра Лукашенко, он публично ставит под сомнение полезность ОДКБ, руководимой Россией. Пашинян неоднократно обращался к западным партнерам и теперь получил миссию ЕС по мониторингу с двухлетним мандатом, которая вызывает недовольство министерства иностранных дел России»,- пишет де Ваал.