Փաշինյան. «ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտի» հասկացությունը լղոզել չի կարելի - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում կայուն լարված է եւ հայտարարությունները, որոնք հնչում են Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց կողմից, պետք է նախազգուշացնող լինեն:
Այս մասին Փաշինյանն ասել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Դեռեւս նախորդ տարվա մայիսին Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժեցին մեր տարածք, եւ այդ կապակցությամբ մենք դիմեցինք ՀԱՊԿ-ին: Այդ հարցը պետք է քննարկել, ինչպես հարկն է: Ինչո՞ւ՝ որովհետեւ տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ հայտարարությունները շարունակվում են, եւ մենք այս հարցը պետք է քննարկենք՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, քանի որ դա եւ՛ մեզ, եւ՛ կազմակերպության համար շատ սկզբունքային հարց է»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ադրբեջանական զորքերի ներխուժումից հետո որոշ մեկնաբանություններ եղան, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ չկա սահմանագծված եւ սահմանազատված սահման, ինչը վտանգավոր ձեւակերպում է:
«Մենք ասում ենք՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պատասխանատվության գոտի: Եթե մենք ասում ենք, որ պետք է հաշվի առնվեն այն սահմանները, որոնցով իրականացվել են դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթացները, դա կարող է լղոզել ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտի հասկացությունը, քանի որ հարց է ծագում՝ իսկ որտե՞ղ է սկսվում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին, եւ որտե՞ղ է ավարտվում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: “CSTO responsibility zone” notion should not be diluted - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that the situation in the region is tense and the statements made by Azerbaijani officials should serve as a warning.
Pashinyan said this during the meeting with the participants of the session of the Committee of Secretaries of the Security Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
“Back in May last year, the Azerbaijani armed forces infiltrated into our territory, and we applied to the CSTO in that regard. This issue should be properly discussed. Why? Because we see that Azerbaijan continues voicing aggressive statements, therefore, we should discuss this issue, especially since Armenia has applied to the CSTO, because it is a very fundamental issue for both us and the organization,” he said.
Nikol Pashinyan noted that following the incursion of the Azerbaijani troops some comments were voiced that there is no demarcated and delimitated border between Armenia and Azerbaijan, which, he said, is a dangerous wording.
“We are speaking about the zone of responsibility of the Collective Security Treaty Organization. If we say that it is necessary to consider the borders along which the demarcation and delimitation processes have been carried out, it may dilute the very notion of the zone of responsibility of the CSTO, as the question arises: where does the zone of responsibility of the CSTO begin and where does it end?” Nikol Pashinyan said.