Փաշինյան. «ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտի» հասկացությունը լղոզել չի կարելի - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում կայուն լարված է եւ հայտարարությունները, որոնք հնչում են Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց կողմից, պետք է նախազգուշացնող լինեն:
Այս մասին Փաշինյանն ասել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Դեռեւս նախորդ տարվա մայիսին Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժեցին մեր տարածք, եւ այդ կապակցությամբ մենք դիմեցինք ՀԱՊԿ-ին: Այդ հարցը պետք է քննարկել, ինչպես հարկն է: Ինչո՞ւ՝ որովհետեւ տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ հայտարարությունները շարունակվում են, եւ մենք այս հարցը պետք է քննարկենք՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, քանի որ դա եւ՛ մեզ, եւ՛ կազմակերպության համար շատ սկզբունքային հարց է»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ադրբեջանական զորքերի ներխուժումից հետո որոշ մեկնաբանություններ եղան, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ չկա սահմանագծված եւ սահմանազատված սահման, ինչը վտանգավոր ձեւակերպում է:
«Մենք ասում ենք՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պատասխանատվության գոտի: Եթե մենք ասում ենք, որ պետք է հաշվի առնվեն այն սահմանները, որոնցով իրականացվել են դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթացները, դա կարող է լղոզել ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտի հասկացությունը, քանի որ հարց է ծագում՝ իսկ որտե՞ղ է սկսվում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին, եւ որտե՞ղ է ավարտվում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Нельзя размывать понятие «зона ответственности ОДКБ» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что ситуация в регионе остается стабильно напряженной, а заявления официальных лиц Азербайджана должны служить предупреждением.
Пашинян заявил об этом на встрече с участниками заседания Комитета секретарей Совета безопасности Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Еще в мае прошлого года азербайджанские вооруженные силы вторглись на нашу территорию, в связи с чем мы обратились в ОДКБ. Этот вопрос требует должного обсуждения. Почему? Потому что мы видим, что агрессивные заявления Азербайджана продолжаются, а значит, мы должны обсудить этот вопрос, особенно с учетом того, что Армения обращалась в ОДКБ, поскольку это очень принципиальный вопрос и для нас, и для организации».
По словам Никола Пашиняна, после вторжения азербайджанских войск появились комментарии о том, что между Арменией и Азербайджаном нет демаркированной и делимитированной границы, что является опасной формулировкой.
«Мы говорим о зоне ответственности ОДКБ. Если говорить о том, что следует учитывать границы, вдоль которых проводились процессы демаркации и делимитации, то это может размыть само понятие зоны ответственности ОДКБ, поскольку возникает вопрос - где начинается зона ответственности ОДКБ и где она заканчивается?»,- сказал Никол Пашинян.