Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել ԵՄ-ի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ տարածաշրջանային կայունությանը միտված ջանքերը:
Կառավարությունից հայտնում են, որ տարածաշրջանային խաղաղության եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեության կարեւորությունը:
Տոյվո Կլաարը նշել է, որ Եվրամիությունը կարեւորում է Հայաստանի հետ փոխգործակցության խորացումը եւ աջակցում է տարածաշրջանային երկխոսությանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել բրյուսելյան հանդիպումների արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի շուրջ: Անդրադարձ է եղել սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի աշխատանքներին, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն առնչվող հարցերի:

«ЕС поддерживает региональный диалог», заявил Клаар - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на встрече со специальным представителем ЕС Тойво Клааром высоко оценил усилия ЕС и председателя Европейского Совета Шарля Мишеля по установлению региональной стабильности.
По сообщению правительства, в контексте регионального мира и мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта Никол Пашинян подчеркнул важность деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Тойво Клаар отметил, что Евросоюз придает большое значение углублению сотрудничества с Арменией и поддерживает региональный диалог.
Собеседники обменялись мнениями о реализации договоренностей, достигнутых по итогам брюссельских встреч. Были затронуты вопросы, связанные с работой комиссии по демаркации и безопасности границ и разблокированием региональной инфраструктуры.