Փաշինյան. «Բոլոր պրոբլեմները սաղմնավորվել են հանրակրթության մակարդակում» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել, որ Հայաստանի «առանց բացառության բոլոր պրոբլեմները սաղմնավորվել են հենց նախնական դպրոցական կամ հանրակրթության մակարդակում»:
«Մեր հայրենիքը անցնում է դժվար ժամանակներով, եւ ուզում եմ վերահաստատել, որ բոլոր այն խնդիրները, որ մենք ունենք, դրանց լուծումը նախ կրթության ոլորտում պիտի փնտրենք եւ գտնենք, որովհետեւ այդ բոլոր, առանց բացառության բոլոր պրոբլեմները սաղմնավորվել են հենց նախնական դպրոցական կամ հանրակրթության մակարդակում, երբեմն ու հաճախ բառիս բուն իմաստով դրանց բացակայության կամ կիսակատարության հետեւանքով:
Այսօր մեր կառավարությունը լայնամասշտաբ բարեփոխումներ է իրականացնում հանրակրթության ոլորտում: Այդ բարեփոխումների առանցքում որակյալ կրթության հասանելիությունն է եւ ուսուցչի դերի բացառիկության ընդգծումը՝ սրանից բխող բոլոր հետեւանքներով եւ արդյունքներով:
Կառավարության երեկվա նիստում հայտարարեցի, որ կրթության ոլորտի որակյալ բարեփոխումը մեր ամենակարեւոր անելիքն է, եւ մենք ավելի կարեւոր ոչինչ չունենք անելու: Սրանում ոչ մի չափազանցություն չկա», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ շրջանավարտներին ուղղված շնորհավորական ուղերձում:

Пашинян: «Истоки всех наших проблем - в системе среднего образования» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «истоки всех без исключения проблем Армении следует искать на уровне начальной школы или среднего образования».
«Наша Родина переживает непростые времена, и я хочу еще раз подтвердить, что все проблемы, которые у нас есть, мы должны искать и находить их решение прежде всего в сфере образования, потому что истоки всех этих проблем без исключения - в начальной школе или на общеобразовательном уровне.
Сегодня наше правительство осуществляет масштабные реформы в сфере общего образования. В основе реформ лежит доступ к качественному образованию и акцент на уникальности роли учителя со всеми вытекающими из этого последствиями и результатами.
Вчера я заявил на заседании правительства, что качественная реформа в сфере образования является нашей важнейшей задачей, и ничего более важного у нас нет. В моих словах нет никакого преувеличения», - сказал Никол Пашинян в поздравительном послании выпускникам.