Երեւան։ Մեդիամաքս։ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանն այսօր Ֆրանսիայի հրապարակում ներկայացրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հանրային պահանջը:
Հրաժարականի պահանջում ասված է.
«ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը` տապալելով Արցախի հակամարտության բանակցային գործընթացում հայկական շահերը պաշտպանելու գործը, բերել է պատերազմ ու պարտություն:
Խոստովանել է, որ կարող էր կանխել պատերազմը եւ խուսափել հազարավոր զոհերից, բայց չի արել:
2021 թվականի հունիսին խոստացել էր մեկ-երկու ամիս անց վերադարձնել գերիներին, բայց մինչ օրս գերիներ ունենք:
Իր նախընտրական ծրագրով խոստացել է, որ վարելու է Արցախի կարգավիճակի վերջնական հստակեցման քաղաքականություն՝ ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման միջոցով: Պնդել է, որ Արցախի ժողովուրդը չի կարող գոյատեւել Ադրբեջանի ենթակայության ներքո, բայց կրկին խաբել է, հիմա գնում է այլ ճանապարհով: Խոստացել է թռիչքաձեւ տնտեսական աճ, բայց աճում է պետական պարտքը, աղքատությունը, գները եւ մահերը:
Չի կատարել բազմաթիվ խոստումներ, որոնցից վերջինը ողբերգական ավարտ ունեցավ. կարմիր լույսի տակ իր ավտոշարասյան կանգնելը, հետիոտնին զիջելը որպես ձեռքբերում ներկայացնող անձը օրը ցերեկով վրաերթի ենթարկեց հղի կնոջը եւ, ինչպես միշտ, փախավ:
Ելնելով այս ամենից՝ Նիկոլ Փաշինյանը լեգիտիմ չէ, չունի մեր պետությունը նոր զիջումների տանելու մանդատ եւ պետք է հրաժարական տա»:
Նա նաեւ հայտնել է, որ Ազգային ժողովի երկու՝ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցությունները շարժվել են դեպի խորհրդարան՝ այս հանրային պահանջը ներկայացնելու:

Представлено общественное требование об отставке Никола Пашиняна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Депутат от фракции «Айастан» Ишхан Сагателян представил сегодня на площади Франции общественное требование об отставке премьер-министра Никола Пашиняна.
Требование об отставке гласит:
«Никол Пашинян, действующий премьер-министр Армении, сорвав защиту интересов Армении в переговорном процессе по арцахскому конфликту, привел к войне и поражению.
Он признал, что мог бы предотвратить войну и избежать тысяч жертв, однако не сделал этого.
В июне 2021 года он обещал в течение одного-двух месяцев вернуть пленных, однако не сделал этого до сих пор.
В своей предвыборной программе он обещал, что будет проводить политику окончательного уточнения статуса Арцаха посредством полной реализации права на самоопределение. Он настаивал на том, что народ Арцаха не может жить в подчинении Азербайджана, однако, вновь солгав, избрал другой путь. Он обещал быстрый экономический рост, однако пока растут лишь государственный долг, бедность, цены и смертность.
Он не выполнил многих обещаний, последнее из которых имело трагический конец: водитель одного из автомобилей его кортежа средь белого дня насмерть сбил беременную женщину и, как обычно, скрылся.
Исходя из всего вышесказанного, Никол Пашинян нелегитимен, у него нет мандата вести наше государство к новым уступкам и он должен уйти в отставку».
Он также сообщил, что оппозиционные фракции «Честь имею» и «Армения» направились в парламент, чтобы представить данное общественное требование.