Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը եւ Ռուսաստանի գիտության եւ բարձրագույն կրթության նախարար Վալերի Ֆալկովը կարեւորել են Հայաստանի դպրոցներում ռուսաց լեզու եւ ռուսերենով բնագիտական առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների պատրաստման ու վերապատրաստման գործընթացը:
Ապրիլի 19-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը Վալերի Ֆալկովը պատրաստակամություն է հայտնել առավելագույնս աջակցել նախաձեռնությունը՝ ցուցաբերելով կազմակերպական օժանդակություն եւ տրամադրելով ուսումնամեթոդական աջակցություն՝ ըստ առարկաների:
Ի պատասխան Վահրամ Դումանյանի նկատառմանն առ այն, որ Հայաստանի դպրոցներում դասավանդելու համար անհրաժեշտ է ունենալ մանկավարժի որակավորում, կարեւորվել է հատկապես նմանօրինակ համատեղ ծրագրի իրականացումը Հայաստանի մանկավարժական մասնագիտությամբ բուհերում:
Վալերի Ֆալկովն առաջարկել է ձեւավորել մի շարք բուհերի ռեկտորների աշխատանքային խումբ, որոնք կարող են առաջիկայում հանդիպել Հայաստանում՝ ծրագրի իրագործման քայլերը քննարկելու նպատակով: Մասնավորապես, կարեւորվել է դիմորդներին մոտիվացնելու գործընթացը՝ մանկավարժի որակավորում ստանալու եւ ռուսերենով դասավանդելու համար:
Ռուսաստանի գիտության եւ բարձրագույն կրթության նախարարն ասել է, որ մայիսին ռուսաստանյան կողմը կներկայացնի ծրագրային առաջարկ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաեւ Հայաստանում եւ Ռուսաստանում իրականացնել մանկավարժական եւ առարկայական ծրագրեր ռուսերեն եւ ռուսերենով բնագիտական առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների համար:

Министры обсудили подготовку учителей, преподающих на русском - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян и министр науки и высшего образования России Валерий Фальков подчеркнули важность процесса подготовки и переподготовки учителей, преподающих в армянских школах русский язык и естественные науки на русском языке.
На встрече в Москве 19 апреля Валерий Фальков выразил готовность оказать максимальную поддержку инициативе, предоставив организационную и учебно-методическую поддержку.
Поскольку для преподавания в армянских школах необходимо иметь педагогическую квалификацию, особое значение было уделено реализации подобной совместной программы в педагогических вузах Армении.
Валерий Фальков предложил сформировать рабочую группу из ректоров ряда российских вузов, которые в ближайшее время могут провести встречу в Армении для обсуждения дальнейших шагов. В частности, была подчеркнута важность процесса мотивации абитуриентов к получению педагогической квалификации и преподаванию на русском языке.
Министр науки и высшего образования России сообщил, что в мае российская сторона представит программное предложение.
Также достигнута договоренность о реализации педагогических и предметных программ в Армении и России для учителей, преподающих русский язык и естественные науки на русском языке.