Փաշինյան. «Մենք խոսում ենք Հայաստանի եւ Արցախի լինել-չլինելու մասին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային Ժողովի իր ելույթում կրկին անդրադարձել է Արցախի հարցի փուլային եւ փաթեթային լուծումների տարբերակներին:
«Դեռեւս 1997 թվականին  նախատեսվում էր հարցը բաժանել մասերի, սկզբից Ղարաբաղի հարց, հետո` խաղաղության պայմանագիր, 2018 թվականի փաթեթով եւ 2016 թվականի փաթեթով էլ է այդպես: Այդ փաթեթում շատ հստակ գրված է, որ այս նախնական սկզբունքները համաձայնեցնում են, հետո սկսվում են կառավարությունների միջեւ բանակցություններ՝ ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Այ այստեղ է, որ ԼՂ ներկայացուցիչներ ասելով՝ նկատի էին առնվելու ԼՂ հայեր եւ ԼՂ ադրբեջանցիներ: Եվ այստեղ է, որ այդ կարգավորման առաջարկով ԼՂ ադրբեջանցիները նստելու էին բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ որեւէ կարգավորում չէր լինելու՝ մինչեւ Շուշիի հարցը չլուծվեր, որը 1996 թվականից սեղանի շուրջ է եղել:
Սերժ Սարգսյանը հանձնելո՞ւ էր Շուշին, չէր հանձնելու, պատերազմ էր սկսվելու, եւ ոչ միայն Շուշին, Ղարաբաղի մի մասը հանձնելու էր:
Այս փուլայինին մի հատ էլ փուլ է ավելացել, Անվտանգության խորհրդի նիստում պետք է որոշվեր ԼՂ կարգավիճակը կամ ընթացիկ կարգավիճակը»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «եթե մենք ուզենայինք հանձնել Ղարաբաղը՝ Սերժ Սարգսյանի թողած բանակցային տրամաբանությունը մինչեւ վերջ տանեինք, դրանով Ղարաբաղը հանձնած կլինեինք»:
«Եթե նույնիսկ պետք է հանրաքվե տեղի ունենար, այն պետք է լիներ կողմերի միջեւ համաձայնեցված ժամկետներում: Ադրբեջանը շատ հստակ ասում էր՝ առաջիկա 50 տարում հանրաքվե չի լինելու, թող ադրբեջանցիները վերադառնան Ղարաբաղ, 50 տարի իրար հետ կապրեն կողք կողքի, ադրբեջանական բնակավայրերը կվերադարձվեն, հարյուր տարուց հետո կնայենք, որեւէ այլ պայմանի համաձայն չենք»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ ինքը խոսում է Ղարաբաղը չհանձնելու մասին.
«Եթե այլ ճանապարհով գնանք՝ Ղարաբաղը հանձնելու ենք: Փառուխի դեպքերը ձեզ օրինակ՝ կտոր-կտոր: Հերիք է խաբենք իրար»:
Մեկնաբանելով իր երեկվա ելույթը, նա ասել է, որ դրանով «տարածություն բացեցինք Հայաստանի եւ Արցախի համար»:
«Նախորդ շրջանի բանակցային ողջ գործընթացով Հայաստանն ու Արցախը զրկվել էին քաղաքական, դիվանագիտական տարածությունից։ Մենք Հայաստանի եւ Արցախի համար պետականությունը պահպանելու ճանապարհ ենք բացում։ Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է եւ մենք պետք է ինչ-որ բան որոշելու իրավունքը վերադարձնենք մեզ։ Պետք է օրակարգ բերենք հարցեր, լցնենք տարածաշրջանային օրակարգը բովանդակությամբ: Հերիք է մեզ անընդհատ օրակարգեր պարտադրեն եւ մատուցեն։ Մենք խոսում ենք Հայաստանի եւ Արցախի լինել-չլինելու մասին։ Մեր շուրջ ահավոր մեծ ագրեսիվություն կա եւ միայն այնտեղ չէ, որտեղ տեսնում ենք։ Պետք է կառավարել այդ ագրեսիվությունը»,- ասել է նա:

Пашинян: «Речь идет о том, будут ли существовать Армения и Арцах» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в парламенте вновь коснулся вариантов поэтапного и пакетного решения Арцахской проблемы.
«Еще в 1997 году планировалось разделить вопрос на части, сначала вопрос Карабаха, затем - мирное соглашение, и так далее. Такими же были пакеты 2018 и 2016 годов. В этом пакете очень четко написано, что эти исходные принципы согласовываются, а затем начинаются переговоры между правительствами при участии представителей Нагорного Карабаха.
Именно здесь, говоря о представителях  Нагорного Карабаха, имели в виду армян  и азербайджанцев. И именно здесь азербайджанцы Нагорного Карабаха сели бы за стол переговоров и никакого урегулирования бы не было до тех пор, пока не был бы решен вопрос Шуши, который лежит на столе с 1996 года.
Сдал бы Серж Саргсян Шуши? Нет, не сдал бы, началась бы война, и тогда он сдал бы не только Шуши, но и часть Карабаха»,- сказал он.
Никол Пашинян сказал, что «если бы мы хотели сдать Карабах, мы бы довели до конца переговорную логику Сержа Саргсяна, и таким путем сдали бы Карабах».
«Даже если бы должен был состояться референдум, это должно было быть в сроки, согласованные между сторонами. Азербайджан очень четко говорил, что в ближайшие 50 лет никакого референдума не будет, пусть азербайджанцы вернутся в Карабах, поживут бок о бок 50 лет, вернут свои населенные пункты, а через сто лет посмотрим - и ни на какие другие условия мы не согласны»,- отметил он.
Никол Пашинян сказал, что речь идет о том, чтобы не сдавать Карабах.
«Если мы пойдем другим путем, мы сдадим Карабах. По примеру Паруха - по кусочкам. Хватит обманывать друг друга».
Комментируя свое вчерашнее выступление, он сказал, что оно «открыло пространство для Армении и Арцаха».
«На протяжении всего переговорного процесса предыдущего периода Армения и Арцах были лишены политического и дипломатического пространства. Мы открываем Армении и Арцаху путь к сохранению государственности. Армения - суверенное государство, и мы должны вернуть себе право принимать решения. Нужно выносить вопросы на повестку дня, наполнять региональную повестку содержанием. Хватит постоянно навязывать нам повестки. Речь идет о том, будут ли существовать Армении и Арцах. Вокруг нас много агрессии, и не только там, где она видна. Мы должны справиться с этим», - сказал он.