Փաշինյան. «Ինձ պետք է մեղադրել ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ չհանձնելու մեջ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային ժողովում ներկայացրել է ՀՀ կառավարության ծրագրի 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների տարեկան զեկույցը:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է Փաշինյանի զեկույցի այն հատվածները, որոնք վերաբերում են Արցախյան խնդրին:
Մեղքն ու պատասխանատվությունը
44-օրյա պատերազմի զոհերի թիվն այսօրվա դրությամբ 3825 է, նրանց մեծ մասի մարմինները հայտնաբերվել կամ ԴՆԹ նույնականացվել են եւ հուղարկավորվել 2021թ.-ին: Ես ի սկզբանե ընդունել եմ իմ մեղքն ու պատասխանատվությունը թե պատերազմի, թե պարտության համար: Բայց չեմ ընդունել ու չեմ ընդունում այն մեղադրանքները, որ ինձ հասցեագրում են ընդդիմադիրները 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ից հետո՝ հողեր հանձնելու եւ դավաճանության մեջ:
Ինձ պետք է մեղադրել ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ հողեր չհանձնելու մեջ: Մեղավոր եմ, քանի որ 2018-2019 թվականներին հանրության առաջ չեմ կանգնել ու չեմ բարձրաձայնել, որ մեր բոլոր հեռու եւ մոտիկ բարեկամները մեզնից ակնկալում են, որ մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք 7 շրջանները եւ իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը:
Մեղավոր եմ, որ ժողովրդին չեմ ասել
Մեղավոր եմ, որ ժողովրդին չեմ ասել, որ միջազգային հանրությունը միանշանակորեն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ակնկալում է, որ մենք էլ ճանաչենք: Մեղավոր եմ, որ հստակ ու աներկբա չեմ ասել, որ առաջարկվող մեզ համար անընդունելի սցենարները ընդունելի չեն եղել
Ադրբեջանի համար ու միջազգային հանրության ներկայացուցիչները մեզ երբեմն հստակ, երբեմն դիվանագիտական եղանակով ասում էին, որ այդ ամենը հայկական կողմից ընդունվելու դեպքում դեռ պետք է համոզել Ադրբեջանին, որ նա ընդունի:
Այս ամենը պարտավոր էի մանրամասն ներկայացնել մեր ժողովրդին, սա չանելն է իմ իրական մեղքը, հանձնելով գուցե կփրկեի հազարավոր կյանքեր, իսկ չհանձնելով, փաստորեն, հազարավոր զոհերի հանգեցրած որոշումների հեղինակ դարձա:
Չկարողացա ինքս ինձ համոզել
Որպեսզի ժամանակին այս մասին ժողովրդի հետ խոսեի, նախ ինքս ինձ պիտի համոզեի, որ դա ճիշտ ճանապարհ է, եւ խոստովանեմ, չկարողացա ինքս ինձ համոզել: Ինչո՞ւ չկարողացա: Այն պատճառով, ինչ պատճառով մինչեւ հիմա ընդդիմադիր գործընկերները չեն կարողանում համակերպվել իրականության հետ եւ այդ պատճառը կարելի է ձեւակերպել հետեւյալ կերպ՝ Սանասա՞ր, թե՞ Կուբաթլի, Զանգելա՞ն, թե՞ Կովսական:
Բովանդակային առումով նույն իրավիճակն է եւ ես չեմ ուզում նույն սխալները կրկնել հիմա:
Այսօր միջազգային հանրությունը մեզ հստակ ասում է՝ լինել աշխարհի միակ երկիրը, որը երկկողմ մակարդակով չի ճանաչում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, մեծ վտանգ է ոչ միայն Արցախի, այլեւ Հայաստանի համար:
Նրանք մեզ ասում են՝ մի փոքր իջեցրեք ԼՂ կարգավիճակի հարցում ձեր նշաձողը եւ միջազգային մեծ կոնսոլիդացիա կապահովեք ՀՀ եւ Արցախի շուրջ՝ հակառակ դեպքում ասում են՝ խնդրում ենք մեզ վրա հույս չդնել, քանի որ մենք չենք կարող ձեզ օգնել:
Սրանք են այն սոցիալ-հոգեբանական մոտիվները, որոնք մեզ եւ անձամբ ինձ ստիպում են ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների ավելի ու ավելի համոզված ու հետեւողական պնդել, որ խաղաղության օրակարգն այլընտրանք չունի մեզ համար:
Խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները
Ես համաձայնություն եմ տվել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները սկսեն խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները։ Ժամանակացույցն ու ձեւաչափը դեռ պետք է քննարկվի ու որոշվի, բայց Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, որքան հնարավոր է արագ, այո, մտնում է մեր պլանների մեջ։
Այստեղ էլ իլյուզիաներ չունենք, որովհետեւ չենք բացառում, որ Ադրբեջանը կփորձի խաղաղության բանակցությունների գործընթացը հնարավորինս արագ փակուղի մտցնել, դա դարձնելով Հայաստանի եւ Արցախի դեմ նոր ագրեսիայի, ագրեսիվ գործողությունների առիթ։ Նույն  հաշվարկը մենք ունենք նաեւ դելիմիտացիայի աշխատանքների կապակցությամբ, չենք բացառում, որ Ադրբեջանն այդ գործընթացն օգտագործի Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ձեւակերպելու համար, «դե յուրե» հայտարարելով, որ ոչ մի տարածքային պահանջ չունի։
Հասկանալով ու հաշվարկելով բոլոր ռիսկերն ու մարտահրավերները՝ մենք եկել ենք այն եզրակացության, որ նույն կետում կանգնելն ու գործընթացում որոշակի առաջընթաց չապահովելը ոչ միայն չի նվազեցնում, այլեւ ավելի է սրում ռիսկերը։
Այս է պատճառը, որ մենք նաեւ դելիմիտացիայի հարցում  ենք Բրյուսելում եկել համաձայնության՝ մինչեւ ապրիլի վերջը ստեղծել դելիմիտացիայի եւ սահմանային անվտանգության հարցերով Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ հանձնաժողով  եւ սկսել աշխատանքը։ Այդ հանձնաժողովն ունենալու է կրկնակի մանդատ՝ առաջինը սահմանագծման աշխատանքներն են, երկրորդը՝ սահմանի երկայնքով անվտանգության եւ կայունության ապահովումը։ Հիմա աշխատում ենք հանձնաժողովի ձեւաչափի եւ անհատական կազմի վրա, ամենաուշը ապրիլի 30-ին պետք է փորձենք կազմը հստակեցնել։
Արցախի կարգավիճակի հարցը
Մենք արձանագրել ենք, որ Հայաստանը երբեք Ադրբեջանից տարածքային պահանջներ չի ունեցել եւ Ղարաբաղի հարցը ոչ թե տարածքի, այլ իրավունքի հարց է։ Հետեւաբար, մենք արձանագրել ենք, որ Հայաստանի համար սկզբունքային նշանակություն ունեն Ղարաբաղի հայության անվտանգության երաշխիքները, նրանց իրավունքներ եւ ազատությունների ապահովումն ու ԼՂ վերջնական կարգավիճակի հստակեցումը։ Հետեւաբար, խաղաղության պայմանագրի օրակարգի այս լրացումով Հայաստանը պատրաստ է բանակցությունների մեկնարկին։
Մի շատ կարեւոր նրբություն եւս՝ եթե նախկինում մենք հիմքում դնում էինք Ղարաբաղի կարգավիճակը՝ դրանից բխելով անվտանգության երաշխիքներն ու իրավունքները, այժմ հիմքում դնում ենք անվտանգության երաշխիքներն ու իրավունքները՝ դրանից բխեցնելով կարգավիճակը։
Մենք արձանագրում ենք, որ կարգավիճակը տվյալ իրադրության մեջ ոչ թե նպատակ է, այլ միջոց ապահովվելու ԼՂ հայության անվտանգությունն ու իրավունքները։

Пашинян: «Меня надо обвинять не в сдаче земель, а в том, что я их не сдал» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил сегодня в парламенте доклад о выполнении и результатах программы правительства Армении на 2021 год.
Медиамакс представляет выдержки из доклада Пашиняна по арцахской проблеме.
Вина и ответственность
Число жертв 44-дневной войны на сегодняшний день составляет 3825 человек, большинство их тел были найдены или идентифицированы по ДНК и захоронены в 2021 году. Я изначально признал свою вину и ответственность как за войну, так и за поражение. Но я не принимал и не принимаю обвинений в сдаче земель и предательстве, выдвинутых против меня оппозицией после 9 ноября 2020 года.
Меня надо обвинять не в сдаче земель, а в том, что я их не сдал. Я виновен, поскольку в 2018-2019 годах я не выступил перед общественностью и не озвучил, что все наши близкие и дальние друзья ждут от нас передачи 7 районов Азербайджану в той или иной конфигурации и снижения установленной нами планки в вопросе статуса Арцаха.
Моя вина в том, что я не сказал народу
Моя вина в том, что я не сказал народу, что международное сообщество безоговорочно признает территориальную целостность Азербайджана и ожидает, что и мы ее признаем. Я виновен в том, что не сказал четко и однозначно, что этот сценарий неприемлем для нас.
Что касается Азербайджана, то представители международного сообщества иногда прямо, иногда дипломатично говорили нам, что если все это будет принято армянской стороной, то еще нужно будет убедить Азербайджан принять это.
Я был обязан все это подробно изложить нашему народу, и моя вина в том, что я не сделал этого: сдав земли, я мог бы спасти тысячи жизней, но не сдав их, по сути, стал автором решений, которые привели к тысячам жертв.
Я не мог убедить себя
Чтобы вовремя заговорить об этом с народом, я должен был сначала убедить себя, что это правильный путь, и, признаюсь, я не  смог себя убедить. Почему? По той причине, по которой наши партнеры из оппозиции до сих пор не могут смириться с реальностью, и эту причину можно сформулировать так: Санасар или Кубатлы, Зангелан или Ковсакан?
Сейчас сложилась аналогичная ситуация, и я не хочу вновь повторять те же ошибки.
Сегодня международное сообщество ясно говорит нам, что быть единственной страной в мире, которая не признает территориальную целостность Азербайджана на двустороннем уровне, представляет большую опасность не только для Арцаха, но и для Армении.
Они предлагают нам немного снизить нашу планку относительно статуса Нагорного Карабаха, чтобы обеспечить большую международную консолидацию вокруг Армении и Арцаха, иначе, по их словам, мы не сможем надеяться на них, потому что они не не смогут нам помочь.
Именно эти социально-психологические мотивы заставляют нас и меня лично, несмотря на все трудности, все более убежденно и последовательно утверждать безальтернативность мирной повестки для нас.
Подготовка к мирному договору
Я дал согласие, чтобы министры иностранных дел Армении и Азербайджана начали подготовительную работу к мирному договору. График и формат еще предстоит обсудить и решить, но скорейшее подписание мирного соглашения с Азербайджаном действительно входит в наши планы.
И здесь у нас тоже нет иллюзий, поскольку мы не исключаем, что Азербайджан постарается как можно скорее завести мирные переговоры в тупик, создав из них повод для новой агрессии и агрессивных действий против Армении и Арцаха. Такой же расчет у нас в связи с работами по делимитации, мы не исключаем, что Азербайджан воспользуется этим процессом для создания территориальных претензий к Армении, «де-юре» заявив, что территориальных претензий у него нет.
Понимая и просчитывая все риски и вызовы, мы пришли к выводу, что стояние на одном месте и отсутствие какого-либо прогресса в процессе не только не снижает, но и усугубляет риски.
Именно поэтому мы договорились также и в Брюсселе по вопросу делимитации, что до конца апреля создадим двустороннюю армяно-азербайджанскую комиссию по делимитации и безопасности границ и приступим к работе. У этой комиссии будет двойной мандат: первый - демаркационная работа, второй - обеспечение безопасности и стабильности вдоль границы. Сейчас мы работаем над форматом и составом комиссии, надо постараться уточнить состав не позднее 30 апреля.
Вопрос о статусе Арцаха
Мы заявляли, что у Армении никогда не было территориальных претензий к Азербайджану, и карабахский вопрос является не территориальным, а юридическим вопросом. Поэтому мы заявили, что гарантии безопасности армян Карабаха, обеспечение их прав и свобод и уточнение окончательного статуса Нагорного Карабаха имеют для Армении принципиальное значение. Поэтому с этим дополнением к повестке мирного соглашения Армения готова начать переговоры.
Еще один очень важный нюанс: если раньше мы основывали статус Карабаха на гарантиях и правах безопасности, то теперь мы основываем гарантии безопасности и права на вытекающем из этого статусе.
Заявляем, что статус в данной ситуации является не целью, а средством обеспечения безопасности и прав армян Нагорного Карабаха.