Մենք հաջողեցինք Բաքվում, ասել է Եվրանեսթում ՀՀ պատվիրակության ղեկավարը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն այսօր ասել է, որ "հայկական պատվիրակությունը հաջողեց Բաքվում եւ հանդես եկավ որպես մեկ միասնական թիմ”:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 9 պատգամավորից բաղկացած ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունն ապրիլի 1-ին մեկնել էր Բաքու` մասնակցելու «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի երկրորդ լիագումար նիստին:
Վահան Հովհաննիսյանն այսօր դրական է գնահատել Բաքվում կայացած նիստի արդյունքները եւ արդարացված համարել պատվիրակության մեկնումն Ադրբեջան:
“Հայկական պատվիրակությունն ակտիվորեն մասնակցեց նիստի աշխատանքին եւ կարողացավ առաջ տանել կարեւոր շեշտադրումներ հատկապես ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ամրապնդման, սոցիալական զարգացման հարցերում”,- ասել է պատվիրակության ղեկավարը:
Նա տեղեկացրել է, որ ի տարբերություն նախորդ նիստի, այս անգամ վեհաժողովի անդամ երկրներին հաջողվել է բանաձեւեր ընդունել:
Խոսելով հայկական պատվիրակությանը ցուցաբերած ընդունելության մասին՝ պատվիրակության ղեկավարն ասել է, որ անվտանգության ապահովումը եւ ընդունելությունը պատշաճ մակարդակի վրա էր:
“Ատելության կամ ագրեսիայի դրսեւորում չնկատվեց: Կարծում եմ, որ այդ երկրում կա ընդամենը մեկ մարդ, ով քաղաքական դիվիդենտներ է շահում պատերազմի մասին խոսելիս”,- նկատել է Վահան Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով նիստի բացման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ելույթին, որում այդ երկրի ղեկավարը հայերին “ֆաշիստ” է անվանել՝ Հովհաննիսյանն ասել է, որ դրանով Ալիեւը մեծ հարված է հասցրել իր երկրի քաղաքական իմիջին:

We succeeded in Baku, head of Armenian delegation to Euronest says
Yerevan/Mediamax/. Head of the Armenian delegation to Euronest Parliamentary Assembly, Vahan Hovhannisyan, said today that “the Armenian delegation succeeded in Baku and acted as one team.”
Mediamax recalls that the Armenian parliamentary delegation comprised of 9 deputies left for Baku on April 1 to take part in the second plenary session of Euronest.
Today, Vahan Hovhannisyan gave a positive assessment to Baku session, saying that the participation of the Armenian delegation in the session has fully justified itself.
“The Armenian delegation was very active during the session and managed to promote points related to the strengthening democracy and human rights as well as social development, which are very important for us,” said Vahan Hovhannisyan.
Speaking about the reception of the Armenian delegation, he said security measures and the reception were at an appropriate level.
“There were no manifestations of hatred or aggression against us. I think there is only one man in that country who gets political dividends speaking about the resumption of the war,” said Vahan Hovhannisyan.
Talking about the speech of Azeri President Ilham Aliyev at the session, Vahan Hovhannisyan said that by his speech the Azeri leader delivered a big blow to his country’s political image.