Մենք հաջողեցինք Բաքվում, ասել է Եվրանեսթում ՀՀ պատվիրակության ղեկավարը
Երեւան: Մեդիամաքս: «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն այսօր ասել է, որ "հայկական պատվիրակությունը հաջողեց Բաքվում եւ հանդես եկավ որպես մեկ միասնական թիմ”:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 9 պատգամավորից բաղկացած ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունն ապրիլի 1-ին մեկնել էր Բաքու` մասնակցելու «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի երկրորդ լիագումար նիստին:
Վահան Հովհաննիսյանն այսօր դրական է գնահատել Բաքվում կայացած նիստի արդյունքները եւ արդարացված համարել պատվիրակության մեկնումն Ադրբեջան:
“Հայկական պատվիրակությունն ակտիվորեն մասնակցեց նիստի աշխատանքին եւ կարողացավ առաջ տանել կարեւոր շեշտադրումներ հատկապես ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ամրապնդման, սոցիալական զարգացման հարցերում”,- ասել է պատվիրակության ղեկավարը:
Նա տեղեկացրել է, որ ի տարբերություն նախորդ նիստի, այս անգամ վեհաժողովի անդամ երկրներին հաջողվել է բանաձեւեր ընդունել:
Խոսելով հայկական պատվիրակությանը ցուցաբերած ընդունելության մասին՝ պատվիրակության ղեկավարն ասել է, որ անվտանգության ապահովումը եւ ընդունելությունը պատշաճ մակարդակի վրա էր:
“Ատելության կամ ագրեսիայի դրսեւորում չնկատվեց: Կարծում եմ, որ այդ երկրում կա ընդամենը մեկ մարդ, ով քաղաքական դիվիդենտներ է շահում պատերազմի մասին խոսելիս”,- նկատել է Վահան Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով նիստի բացման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ելույթին, որում այդ երկրի ղեկավարը հայերին “ֆաշիստ” է անվանել՝ Հովհաննիսյանն ասել է, որ դրանով Ալիեւը մեծ հարված է հասցրել իր երկրի քաղաքական իմիջին:

Мы преуспели в Баку, заявил глава армянской делегации в Евранест - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава армянской делегации в Парламентской ассамблее Евранест Ваан Ованнисян сегодня заявил, что "армянская делегация преуспела в Баку и выступила как одна команда”.
Медиамакс напоминает, что парламентская делегация Армении, состоявшая из 9 депутатов, 1 апреля отправилась в Баку для участия во втором пленарном заседании Евранест.
Ваан Ованнисян сегодня дал положительную оценку итогам бакинского заседания и сказал, что участие армянской делегации в заседании полностью оправдало себя.
“Армянская делегация активно работала в ходе заседания и смогла продвинуть важные для нас пункты по вопросу укрепления демократии и прав человека, а также социального развития”,- заметил Ваан Ованнисян.
Говоря о приеме армянской делегации, глава делегации заявил, что обеспечение безопасности и прием были организованы на должном уровне.
«Проявлений ненависти или агрессии не наблюдалось. Я считаю, что в этой стране есть лишь один человек, который получает политические дивиденды, говоря о возобновлении войны»,- сказал Ваан Ованнисян.
Касаясь выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева на заседании, Ваан Ованнисян сказал, что своим выступлением азербайджанский лидер нанес большой удар политическому имиджу своей страны.