Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ասել է, որ գիշերվանից գործող ադրբեջանական անցակետը ոչ թե ՀՀ տարածքում է, այլ՝ Էյվազլիի հատվածում:
«Երեկ Ադրբեջանից ոչ պաշտոնական ծանուցում է ստացվել, որ նոյեմբերի լույս 11-ի կեսգիշերից նրանք պատրաստվում են մաքսային անձնագրային հսկողություն իրականացնել ՀՀ քաղաքացիների եւ բեռների նկատմամբ»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հնարավոր էր այնպես անել, որ այդ ճանապարհին որեւէ սահմանային հնարավոր հսկողություն չիրականացվեր, «բայց դրա գինը լինելու էր միջանցքային տրամաբանությունը, ինչն անընդունելի էր մեզ համար»:
«Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբերյալ ՀՀ դիրքորոշումը մշտապես եղել է այն, որ դրանք պետք է վերաբացվեն առանց որեւէ էքստերիտորիալության համատեքստի եւ համապատասխան մաքսային, անձնագրային հսկողությամբ:
Այսինքն՝ երբեւէ չենք քննարկել ու չենք քննարկելու որեւէ միջանցքային տրամաբանություն: Սա ֆիքսված է Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետերի եռակողմ ֆորմատում, եւ վերջին շաբաթներին այս տրամաբանությունը եւ պայմանավորվածությունը հրապարակային կերպով հաստատել է նաեւ Ռուսաստանը: Հենց այս համատեքստում է կայացրել Ադրբեջանը երեկվա որոշումը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նա հայտնել է, որ Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածում Հայաստանը նույնպես, ըստ անհրաժեշտության, անցման տեղերում կտեղադրի մաքսային եւ անձնագրային հսկողության կետեր:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Ադրբեջանից երեկվա ծանուցումը ստանալուց հետո որոշում է կայացվել այդ հատվածով երթեւեկող ՀՀ քաղաքացիներին ուղղորդել դեպի Կապան-Աղվանի-Տաթեւ-Հալիձոր-Շինուհայր Մ2 ավտոճանապարհ եւ այստեղով իրականացնել երթեւեկությունը:
«Ադրբեջանի երեկվա որոշումից հետո իրականական բեռնատարների համար իրադրությունը չի փոխվում այն տարբերությամբ, որ հիմա նրանք կարող են երթեւեկել Տաթեւ-Աղվանի ճանապարհով՝ առանց լրացուցիչ մաքսատուրքի»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ երթեւեկության փոփոխության տրամաբանության արդյունքում որեւէ գյուղ չի կտրվում, չնայած մի քանի գյուղերի պարագայում ճանապարհների որակի բարձրացումն անհրաժեշտություն է առաջանում եւ այդ հարցը հնարավորինս արագ կլուծվի:
«Հայաստանի շուրջ նոր միջավայր է ձեւավորում եւ մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ այն համապատասխան լինի մեր երկարաժամկետ ռազմավարական շահերին եւ մենք գնում ենք այդ ճանապարհով»,- հավելել է նա:

Пашинян: Без пропускных пунктов действовала бы «коридорная логика» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян сказал сегодня на заседании правительства, что действующий с полуночи азербайджанский пропускной пункт находится не на территории Армении, а на участке Эйвазли.
«Вчера поступило неофициальное уведомление Азербайджана о том, что с полуночи на 11 ноября будет задействован таможенно-паспортный контроль граждан и грузов Армении», - отметил он.
По словам Пашиняна, предотвратить возможный пограничный контроль на этой дороге было бы возможно, однако «ценой тому была бы «коридорная логика», что для нас было неприемлемо».
«Позиция Армении в отношении региональных коммуникаций всегда заключалась в том, что они должны быть возобновлены без какого-либо экстерриториального контекста и с надлежащим таможенным и паспортным контролем.
Мы никогда не обсуждали и не собираемся обсуждать «коридорную логику». Это зафиксировано в трехстороннем формате заместителей премьер-министров Армении, России и Азербайджана, и в последние недели эта логика и договоренность были публично подтверждены Россией. Именно в этом контексте Азербайджан принял вчерашнее решение», - сказал глава правительства.
По его словам, в случае необходимости Армения также установит таможенный и паспортный контроль на участке дороги Горис-Капан.
Никол Пашинян сообщил, что после получения вчерашнего уведомления из Азербайджана было принято решение направлять проезжающих по этому участку граждан Армении на трассу М2 Капан-Агвани-Татев-Алидзор-Шинуайр и осуществлять передвижение по этой трассе.
«После вчерашнего решения Азербайджана ситуация для передвижения иранских грузовых машин не меняется, разве что теперь они смогут передвигаться по дороге Татев-Агван без дополнительных таможенных пошлин»,- отметил он.
По словам Никола Пашиняна, в результате логики изменения дорожного движения ни одно село не будет отрезано, хотя в случае нескольких деревень возникает необходимость улучшить качество дорог, и этот вопрос будет решен в кратчайшие сроки.