Փաշինյան. «Սահմանային դեպքերն ունեն բազմաթիվ շերտեր եւ ենթատեքստեր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ այն իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանագծի երկայնքով, դրանք ունեն բազմաթիվ շերտեր եւ ենթատեքստեր:
Նրա խոսքով՝ «շատ կարեւոր է, որ մենք այդ ենթատեքստերը ճիշտ ընկալենք եւ ճիշտ թարգմանենք»:
Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի Որոտանի հատվածում ադրբեջանական ոստիկանական անցակետի տեղադրմանը եւ վերջինիս կողմից իրանական բեռնատարների զննմանը:
Նա հիշեցրել է, 2020-ի դեկտեմբերին իրականացրել են ՀՀ զինված ուժերի դիրքերը Խորհրդային միությունից ժառանգած սահմանների հետ համապատասխանեցնելու գործընթաց՝ ռազմական նոր էսկալացիայից խուսափելու համար:
«Ուզում եմ հիշեցնել նաեւ 2010-ին ԱԺ-ում ընդունված Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքը, որտեղ հստակ արձանագրվում է, որ Շուռնուխ եւ Որոտան գյուղերի վարչական սահմանները համապատասխանում են հայ-ադրբեջանական սահմանին: Պիտի արձանագրեմ, որ Խորհրդային միության ժամանակ այս հատվածում Խորհրդային Հայաստանի եւ Խորհրդային Ադրբեջանի գոյություն ունեցած վարչական սահմանը հետագայում վերածվել է պետական սահմանի եւ այս իրողությունն է ընդունվել որպես հիմք: Հիմա այդ հատվածներում երկու տեղ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհը դուրս է գալիս ՀՀ կամ Խորհրդային Հայաստանի վարչական սահմանից»,- ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ 2020-ի դեկտեմբերին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այդ ճանապարհը պետք է անարգել օգտագործվի ՀՀ տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների տարանցման համար:
«Բայց, քանի որ, այդ պայմանավորվածության մեջ չի ֆիքսվել օտարերկրյա բեռների հանգամանքը, ենթադրում եմ, որ Ադրբեջանը կիրառում է այդ միջոցը՝ ի պատասխան մեր այն հայտարարությունների, որ թե 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի թե հունվարի 1-ի եռակողմ հայտարարությունների մեջ հիշատակված չէ ՀՀ տարածքով միջանցք տրամադրելու վերաբերյալ դրույթ: Հայաստանը՝ ընդունելով, որ տարածաշրջանի կոմունիկացիաները պիտի բացվեն, այնուամենայնիվ արձանագրում է, որ օտարերկրյա բեռները ՀՀ տարածքը հատելիս՝ այդ թվում Ադրբեջանի արեւմտյան շրջաններից դեպի Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետություն, պետք է հատեն մաքսային, անձնագրային եւ այլ կետեր, ինչպես սահմանված է ԱՊՀ երկրների միջեւ տրանսպորտային հաղորդակցությունն ապահովող իրավապայմանագրային բազայում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал сегодня, что события, происходящие на армяно-азербайджанской границе, имеют «множество слоев и подтекстов».
По его словам, «очень важно, чтобы мы правильно понимали и переводили их».
Выступая сегодня в парламенте, Никол Пашинян упомянул об установлении поста азербайджанской полиции на Воротанском участке автодороги Горис-Капан и о проверке им иранских грузовиков.
Он напомнил, что в декабре 2020 года, во избежание новой военной эскалации, был реалилизован процесс приведения позиций Вооруженных сил Армении в соответствие с границами, установленными в советское время.
«Хочу напомнить также о законе «Об административно-территориальном делении», принятом парламентом в 2010 году, в котором четко прописано, что административные границы сел Шурнух и Воротан соответствуют армяно-азербайджанской границе. Должен заметить, что во времена Советского Союза существующая административная граница между Советской Арменией и Советским Азербайджаном в этом районе позже стала государственной границей, и именно это было принято за основу. Сейчас в двух местах на этих участках автомагистраль Горис-Капан выходит за пределы границы Армении или за административную границу Советской Армении»,- сказал премьер.
По его словам, в декабре 2020 года была достигнута договоренность о беспрепятственном использовании этой дороги армянскими транспортными средствами и для транзита грузов.
«Но поскольку в этой договоренности не были зафиксированы обстоятельства, связанные с иностранными грузами, полагаю, что Азербайджан использует эту меру в ответ на наши заявления о том, что в трехсторонних заявлениях от 9 ноября 2020 года и от 11 января 2021 года не упоминается положение о предоставлении коридора через территорию Армении. Признавая необходимость открытия комуникаций в регионе, Армения, тем не менее, заявляет, что, когда иностранный груз пересекает территорию Армении, в том числе из западных регионов Азербайджана в Нахичеваньскую Автономную Республику, он должен пересекать таможенные, паспортные и другие пункты контроля, как определено в договорно-правовой базе о транспортном сообщении между странами СНГ»,- отметил Никол Пашинян.