Պատրուշեւ. Ռուսական կողմն ինտենսիվ աշխատում է հարցի լուծման համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարներ Արմեն Գրիգորյանը եւ Նիկոլայ Պատրուշեւը հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը:
Արմեն Գրիգորյանն ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունն անընդունելի է, հետեւաբար՝ ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները պետք է թողնեն այդ տարածքները եւ վերադառնան ելման դիրքեր:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի հավակնություններն անհիմն են, եւ որ կան դեռ խորհրդային շրջանից մնացած քարտեզներ, որոնք հիմնավորում են այդ տարածքների հայկական լինելը:
Խոսելով Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ դիմելու մասին՝ Արմեն Գրիգորյանը կարեւորել է նաեւ ՀԱՊԿ շրջանակներում անհրաժեշտ մեխանիզմների գործարկման հնարավորությունը՝ հարցի հնարավորինս արագ կարգավորման նպատակով:
Նիկոլայ Պատրուշեւը բարձր է գնահատել հայկական կողմի զսպվածությունն այս հարցում՝ կարեւորելով լուծման համար բոլոր հնարավոր դիվանագիտական ջանքերի գործադրումը, հավելելով նաեւ, որ ռուսական կողմը բոլոր մակարդակներում ինտենսիվ աշխատում է հարցի շուտափույտ լուծման համար:

Ереван /Медиамакс/. Секретари Советов безопасности Армении и России Армен Григорян и Николай Патрушев в телефонной беседе обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
Армен Григорян заявил, что посягательство Азербайджана на суверенную территорию Армении недопустимо, поэтому азербайджанские вооруженные формирования должны покинуть эти территории и вернуться на исходные позиции, сообщает пресс-служба Совета безопасности Армении.
Он отметил, что претензии Азербайджана безосновательны и карты советского периода подтверждают, что эти территории являются армянскими.
Армен Григорян подчеркнул важность запуска необходимых механизмов в рамках ОДКБ для скорейшего решения вопроса.
«Николай Патрушев высоко оценил сдержанность армянской стороны, подчеркнув важность всех возможных дипломатических усилий для решения вопроса, добавив также что российская сторона интенсивно работает на всех уровнях для скорейшего его урегулирования», - говорится в сообщении пресс-службы армянского Совбеза.