Փաշինյան. «Չլուծված հարցերը պետք է լուծել սառը հանդարտ աշխատանքով» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր, Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված գործողություններն ունեն բացահայտ սադրիչ բնույթ, որոնք ուղղված են նաեւ Արցախում ռուս խաղաղապահների ներկայության արժեզրկմանը:
«Նրանք ուզում են ցույց տալ, որ խաղաղապահներն ի վիճակի չեն կանգնեցնել իրենց կողմից ձեռնարկվող սադրանքները, եւ Խծաբերդ ու Հին Թաղեր հատվածի ճակատագիրը ՌԴ խաղաղապահ առաքելության առաջին լրջագույն փորձությունն է»,- ասել է վարչապետը:
Խոսելով Սյունիքի մարզի հատվածում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանագծին գծերի ճշգրտումից՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ Զանգելանի եւ Կուբաթլուի շրջանների մասին հիշատակում չի եղել, քանի որ հայտարարության ստորագրման պահին այդ տարածքների 90 եւ ավելի տոկոսը եղել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: Բանակցությունների ընթացքում եղել է ըմբռնում, որ այդ հատվածում պետք է տեղի ունենա սահմանային գծերի ճշգրտում, ինչն առաջիկա շաբաթների ընթացքում պետք է իրականացվի: Հայտարարության իրագործման որեւէ փուլում ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները մնացել են եւ կմնան անձեռնմխելի: Հայաստանի սահմանների անխախտելիության սկզբունքը որեւէ կերպ չի կարող կասկածի տակ դրվել, բայց այս չլուծված հարցերը պետք է լուծել սառը հանդարտ աշխատանքով»,- ասել է վարչապետը:
Նա նաեւ հավելել է, որ «այս օրերին ապատեղեկատվության հսկայական հոսքեր են դրվել շրջանառության մեջ, որոնց բավական մեծ մասը կառավարվում է արտերկրից, եւ չենք կարող բացառել դրանց առնչությունն օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների հետ»:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի եւ Արցախի շուրջ կա որոշակի լարվածություն, բայց դա պետք է կառավարել սառնասիրտ կերպով՝ «մեր ռազմավարական գործընկերների հետ սերտ համագործակցության միջոցով»:
«Շատ հաճախ թշնամական եւ հայաստանյան որոշ ուժերի կողմից տարվող քարոզչության դրույթները նույնական են, սա նկատելի է արդեն երկար ամիսներ»,- ասել է նա:

Пашинян: «Нерешенные вопросы надо решать хладнокровно» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что действия, предпринятые Азербайджаном в направлении сел Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района Арцаха, носят откровенно провокационный характер и были направлены на обесценивание факта присутствия в Арцахе российских миротворцев.
«Этим они хотят показать, что миротворцы не в силах остановить их провокации, и судьба сил Хцаберд и Хин Тагер - первое серьезное испытание для российской миротворческой миссии», - сказал он.
Говоря об уточнении границ между Арменией и Азербайджаном в Сюникской области, Никол Пашинян сказал:
«В заявлении от 9 ноября районы Зангелан и Кубатлу не упоминались, поскольку на момент подписания 90 и более процентов этих территорий находились под контролем Азербайджана. В ходе переговоров было достигнуто согласие о том, что в этом районе необходимо провести уточнение линии границы, что и будет сделано в ближайшие недели. На любом этапе реализации заявления международно признанные границы Армении были и останутся неизменными. Принцип нерушимости границ Армении ни в коем случае не может быть подвергнут сомнению, а нерешенные вопросы необходимо решать путем хладнокровной и неторопливой работы», - сказал он.
Он добавил также, что «в эти дни циркулируют огромные потоки дезинформации, большая часть которых контролируется из-за границы, и мы не можем исключать их связи с иностранными спецслужбами».
Никол Пашинян отметил, что вокруг Армении и Арцаха есть некоторая напряженность, но с ней нужно справляться хладнокровно, «тесно сотрудничая с нашими стратегическими партнерами».
«Очень часто пропаганда наших врагов совпадает с пропагандой, которую проводят некоторые армянские силы, и это совпадение уже много месяцев бросается в глаза»,- сказал он.